Literatura

Filip Wyszyński: „Skaleczenie chłopca”

W Biurze Literackim ukazała się książka Filipa Wyszyńskiego. To debiutancki tom wierszy dwudziestoletniego poety, laureata projektu „Połów 2010”, mającego wyłonić najlepszych autorów wierszy przed debiutem książkowym. „Skaleczenie chłopca” prezentuje kolejny unikalny głos na mapie współczesnej poezji polskiej XXI wieku. Redaktorką tomu jest poetka i krytyczka Joanna Mueller.

 

Filip Wyszyński (rocznik 1992), oprócz wierszy zamieszczonych w almanachu „Połów: Poetyckie debiuty 2010” w wyborze Romana Honeta i Karola Maliszewskiego, publikował swoją twórczość na łamach wielu pism literackich w Polsce. Jest studentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim i mieszka obecnie w Warszawie.

 

„Skaleczenie chłopca” w regularnych, quasi-klasycyzujących formach wierszy przedstawia świat przez pryzmat mocno subiektywnego, uważnego „ja”. Historie podmiotu wierszy Wyszyńskiego ukazują życiorys pozornie zwyczajny, wypełniony na rejestrowaniu codziennych zdarzeń, powszednich miejsc, elementarnych odczuć i spotkań z bliskimi.

 

Wszystkie te momenty, za sprawą niezwykłej poetyckiej czujności autora, przedstawiają się czytelnikowi jako uniwersalne toposy ludzkiej egzystencji. Obserwacje Wyszyńskiego nie tyle wytrącają z toku codziennych zdarzeń, co ukazują niezliczone momenty ich filozoficznej wzniosłości, gdzie pytania o Boga towarzyszą podróży starym autem do Starachowic.

 

Dla Wyszyńskiego, refleksja poetycka to szansa na „dostrzeżenie silnie naszpikowanego szczegółami otoczenia, ale takie przyglądanie się rzeczom i zjawiskom, czerpanie z tego przyjemności odbywa się właśnie w upływającym czasie. Nie wnosi nic ponad tę przyjemność, nic nie zmienia, nie jest terenem spiżowych definicji” - jak mówi w wywiadzie dla Przystani! Biura Literackiego.

 

„Skaleczenie chłopca” to jeden z trzech debiutów Biura Literackiego planowanych na najbliższe dwa miesiące. 24 czerwca ukaże się tom wierszy „Glossolalia” Katarzy Fetlińskiej, laureatki „Połowu 2011”, zaś 19 lipca – „Nieostre widzenia” Katarzyny Jakubiak, zbiór opowiadań znanej wykładowczyni i tłumaczki z polsko-amerykańskiego pogranicza kultur.

 

Zamów „Skaleczenie chłopca” w Poezjem! >>>

http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113937


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 czerwca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca