Literatura

17 - 18 sierpnia - Festiwal Literatury „Wielorzecze”

W dniach 17-18 sierpnia zapraszamy do Elbląga na szereg spotkań pokazujących literaturę w bardzo urozmaicony sposób – przez te dwa dni zamierzamy udowodnić, że sztuka może być niezmiernie ciekawa i frapująca. Tematem wiodącym festiwalu jest wielogłosowość literatury, jej różnorodność. Będzie można spotkać znakomitych gości z całego kraju, takich jak: Antoni Libera, Mariusz Sieniewicz, Tadeusz Dąbrowski, Krzysztof Kuczkowski, Teatr Wierszalin, jak również twórców ściśle związanych z Elblągiem i jego okolicami. Podczas festiwalu odbędą się prezentacje interesujących, a zarazem odmiennych, czasopism literackich i kulturalnych (Bliza, Borussia, Topos, Tekstualia, Tygiel i Pogranicza). Na Festiwalu Literatury WIELORZECZE nie może zabraknąć Stanisława Modrzewskiego, pisarza pochodzącego z Elbląga i, jak wiadomo, blisko związanego z tym miastem. To od tytułu tomu jego opowiadań festiwal zapożycza nazwę. 

Harmonogram ,  Plakat

Czego zatem możemy się przez te dwa dni spodziewać?

Po pierwsze, warsztaty dla wszystkich zainteresowanych nieco odmiennym spędzeniem dwóch sierpniowych dni. I w piątek, i w sobotę, będzie możliwość sprawdzenia jak literatura, (ale i teatr!) wyglądają od tej drugiej strony. Dla zainteresowanych teatrem proponujemy warsztaty prowadzone przez samego Antoniego Liberę, wybitnego specjalistę zajmującego się wszystkimi aspektami twórczości Samuela Becketta. I właśnie na kanwie Katastrofy – jednego z ostatnich dramatów irlandzkiego noblisty – Libera poprowadzi dwugodzinne warsztaty na Małej Scenie Teatru im. A. Sewruka. Zapisy w Departamencie Kultury UM w Elblągu ul. Czerwonego Krzyża 2, (tel. (55) 239-33-20)

Innego rodzaju przygodę zaproponuje dwóch gości pochodzących z Wysp Brytyjskich – Michael JJ Brown i Martin Blaszk. Ich warsztaty kreatywne w otwartej przestrzeni miejskiej przeplatać się będą z ulicznym happeningiem. Jeśli spotkacie dwóch gentelmanów ubranych w garnitury, w żółtych eleganckich koszulach, z żółtymi walizkami zaskakujących pomysłami przechodniów, to z pewnością będziecie mieć do czynienia właśnie z duetem M&M (i ich warsztatami). Gdzie? Jak to z happeningami bywa trudno dokładnie określić, gdzieś na elbląskim Starym Mieście – pewnie przy żółtych krzesłach, pewnie przy żółtym stoliku…

Można też będzie w bardzo nietypowy sposób sprawdzić, jakie nie zawsze śmiertelnie poważne rzeczy z literaturą wyprawiają – nie bójmy się użyć tego słowa – literaturoznawcy. Tak, i żeby nie było wątpliwości – spotkania nazwane Kraina Wód / Waterland mogą być znakomitą okazją, żeby po prostu porozmawiać o niecodziennych sprawach, a przy okazji podszkolić swój język angielski. Podczas tych multimedialnych warsztatów – mówiąc krótko mało szkolnych konwersacjach w kameralnych grupach – będzie okazja z profesorem Davidem Malcolmem omówić fragmenty filmu Waterland, z dr Moniką Szubą posłuchać poezji w Internecie, a z dr. Tomaszem Wiśniewskim przyjrzeć się fascynującej grupie teatralnej Complicite. Prosimy pamiętać, że opłat na warsztaty nie ma, jednak dla porządku rzeczy należy się na nie wcześniej zarejestrować dzwoniąc do sekretariatu szkoły Regent, który mieści się przy ulicy Królewieckej 100, (tel. (55) 236-88-65). 

Tyle o samych warsztatach, możliwych spotkaniach szlifujących zdolności różne, pozwalających spróbować sił w tym, na co być może, na co dzień nie znajdujemy czasu. Aby wziąć udział w tych spotkaniach nie potrzeba się specjalnie przygotowywać, będą one przede wszystkim twórczą przygodą.

Po drugie, bardziej formalna, ale nie znaczy to mniej interesująca, część festiwalu rozpocznie się w piątek 17. sierpnia o godzinie 14.30 w Ratuszu – wówczas nastąpi oficjalne otwarcie festiwalu. Następnie będziemy chcieli pokrótce wyjaśnić, na czym polegają wszystkie działania w ramach pomysłu BETWEEN.POMIĘDZY – wyjaśnimy, dlaczego chcemy by i w Elblągu (tak jak w Sopocie, Warszawie, Olsztynie, Paryżu, Londynie i Salzburgu) przekonywać, że literatura i teatr są naprawdę fascynującym tematem rozmów (i to nawet w wakacje).

Po trzecie, tematem przewodnim festiwalu jest wielogłosowość współczesnej literatury. Co to dla nas znaczy? Chcemy zobaczyć jak różnorodnie brzmią zaproszeni przez nas goście i z tego względu oddamy głos bardzo odmiennym twórcom. Będzie można wysłuchać opowieści Antoniego Libery o jego słynnej powieści Madame. Olsztyński pisarz Mariusz Sieniewicz przedstawi wydaną w tym roku powieść Spowiedź Śpiącej Królewny. Z Trójmiasta przyjadą poeci: Tadeusz Dąbrowski przeczyta swe najbardziej znane – ale i najnowsze – wiersze, natomiast Krzysztof Kuczkowski zaprezentuje w nietypowej, bo muzycznej formie, inspirowaną filmem Jima Jarmuscha, Opowieść o Truposzu. Spośród twórców miejscowych udział w festiwalu potwierdzili – oprócz Stanisława Modrzewskiego – Andrzej Kasperek, Anna Peplińska oraz środowisko związane z Alternatywnym Elbląskim Klubem Literackim.

Wreszcie akcent teatralny – będzie nim wielokrotnie nagradzane przedstawienie Wierszalin. Reportaż o końcu świata Teatru Wierszalin. Słynny teatr z Supraśla pod Białymstokiem będzie można obejrzeć w Galerii El. Innymi miejscami wydarzeń festiwalowych będą: Teatr im. A. Sewruka, oraz wspominany już Ratusz, przestrzeń Starego Miasta i budynek szkoły Regent.

Festiwal Wielorzecze odbywa się w ramach działań objętych mecenatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a nazwanych w tym roku BETWEEN.POMIĘDZY (szczegóły: www.back2.pl).

Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w harmonogramie imprez.


Zaprasza Grzegorz Nowaczyk - Prezydent Elbląga


Sponsorzy cyklu COOLTURALNA STARÓWKA:

Sponsor Strategiczny:
Grupa ENERGA

Sponsorzy i Patroni:
LOTTO
Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.
Szkoła Języków Obcych REGENT
Meble Wójcik                             
Grupa Żywiec Browar w Elblągu                     
Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno -Kartograficzne OPEGIEKA Sp. z o.o.

Patroni medialni: 
Dziennik Elbląski
Nasz Elbląg
Elbląska Gazeta Internetowa portEL.pl
Telewizja Elbląska
TVP Olsztyn
Radio Olsztyn
Radio Gdańsk

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 sierpnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca