Literatura

Powieść Eduardo Mendozy w październiku

Hiszpański pisarz, niezwykle w Polsce lubiany znowu kusi nową powieścią.  Walka kotów jest opowieścią o tajemniczym obrazie Velazqueza, który skrywa piwnica jednego z madryckich domów.

Książki Eduardo Mendozy polscy czytelnicy uwielbiają za to, że autor miesza fantazję z rzeczywistością z wirtuozerią i jak niewielu autorów potrafi opowiadać arcyciekawe historie. Hiszpan już lata temu znalazł własny styl, nieco ironiczny, trochę prześmiewczy, zarazem jednak pełen ciepła i swoistej familiarności, a przy tym niepozbawiony typowo iberyjskiego pieprzu. Stąd bohaterami bywają u niego romantyczni gangsterzy, przedsiębiorczy urzędnicy albo opętane namiętną żądzą zakonnice.

Tym razem dostajemy do rąk książkę stosunkowo nową, bo w ojczyźnie pisarza wydano ją przed dwoma laty. "Walka kotów" jest też zdecydowanie obszerniejsza niż ostatnio publikowane Prześwietny raport kapitana Dosa, czy Niewinność zagubiona w deszczu. Także intryga wydaje się chyba bardziej frapująca. Bohaterem jest bowiem angielski dżentelmen, znawca sztuki, który przybywa do Madrytu, by stwierdzić, ile wart jest obraz znajdujący się w piwnicy domu pewnej rodziny. Nieoczekiwanie, ślad wiedzie aż do mistrza Diego Velazqueza. Ale to dopiero początek kłopotów.

Za tę powieść Eduardo Mendoza otrzymał Premio Planeta de Novela, a krytycy zgodnie ocenili ją jako znakomitą. Czy przypadnie do gustu polskim czytelnikom przekonamy się już 1 października.

Walka kotów ukaże się w krakowskim Wydawnictwie Znak w tłumaczeniu Marzeny Chrobak. 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 września 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca