Literatura

Anne Holt gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012!

 

Swój udział w MFK potwierdziła Anne Holt! Norweska autorka kryminałów przyjedzie do Wrocławia 20 października, by spotkać się z fanami i odebrać Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru, przyznawaną wybitnym twórcom gatunku.

 

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana wybitnym twórcom gatunku. Do tej pory jej laureatami byli: Joanna Chmielewska, Borys Akunin, Aleksandra Marinina, Jeffery Deaver, Leonid Józefowicz, Tatiana Polakowa, Marek Krajewski, Jo Nesbo i Maj Sjöwall.

 

Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się już po raz czwarty we Wrocławiu w dniach 16-21 października 2012.

 

Anne Holt urodziła się 16 listopada 1958 roku w Larvik. Od 1978 roku mieszka w Oslo, gdzie  pracowała jako dziennikarka telewizyjna, młodszy prokurator policji, a następnie prowadziła własną praktykę adwokacką (ma wykształcenie prawnicze, zdobyte na uniwersytecie w Bergen). Przez kilka miesięcy (listopad 1996 – luty 1997) piastowała stanowisko ministra sprawiedliwości, z którego zrezygnowała z powodów zdrowotnych.  Jako pisarka zadebiutowała w 1993 roku powieścią Ślepa bogini (Blind gudinne). Popularność w wielu krajach (powieści Holt zostały przetłumaczone na dwadzieścia pięć języków i wydane w ponad pięciu milionach egzemplarzy) zdobyły dwie serie autorki. Powieści należące do pierwszej z nich łączy postać Hanne Wilhelmsen – wybuchowej, obdarzonej niezwykłą intuicją i ukrywającej swoją orientację seksualną przed współpracownikami policjantki-lesbijki. Bohaterami drugiej serii są Inger Johanne Vik i Yngvar Stubo. Ona jest psychologiem-profilerem wychowującym autystyczne dziecko, on – policjantem, który w tragicznych okolicznościach stracił żonę i córkę. Razem tworzą duet na gruncie zawodowym i prywatnym.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 września 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca