Literatura

Chris Niedenthal gościem Stacji Emigracji

 

STACJA EMIGRACJA

książka – spotkanie – dyskusja

Dworzec Morski w Gdyni | ul. Polska 1

24 października 2012 | godz. 18.00

 

CHRIS NIEDENTHAL

Zawód: Fotograf

 

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza 24 października na godz. 18.00 na spotkanie z Chrisem Niedenthalem, fotografem polskiego pochodzenia, jednym z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Punktem wyjścia do rozmowy o doświadczeniach emigracyjnych autora będzie wydana niedawno monumentalna, bogato ilustrowana autobiografia, w której Chris Niedenthal odsłania niezwykle ciekawe kulisy pracy fotoreportera, rejestrującego upadek komunizmu w Polsce i Europie. Spotkanie poprowadzi Maciej Sandecki, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Wydarzenie odbędzie się w Dworcu Morskim w Gdyni, związanym historycznie z obsługą ruchu emigracyjnego – przyszłej siedzibie Muzeum Emigracji.

Spotkaniu towarzyszyć będzie sprzedaż książki w promocyjnej cenie (rabat 50%).

 

O książce:

Czołg pod kinem Moskwa z „Czasem apokalipsy" to fotograficzna ikona stanu wojennego. Zdjęcie zrobione z dystansem i sercem. Przez chłopaka z aparatem i brytyjskim paszportem, który przyjechał tu w 1973 roku. Przez zauroczonego Polską dziennikarza, relacjonującego dla świata wydarzenia zza żelaznej kurtyny. – Obserwowałem rewolucje w Pradze, Berlinie i na Węgrzech. Ale moje serce pozostało w Gdańsku – wspomina udział w sierpniowym strajku w stoczni.

Dla Newsweeka, Time'a, Spiegla fotografował powstanie „Solidarności", pierwszą wizytę Papieża, stan wojenny i upadek komuny. Wszystko z zawodowym dystansem, ale coraz większym uczuciem.

W jego wspomnieniach tamtych wydarzeń jest tylko to drugie. Przyprawione ogromną dawką angielskiego sarkazmu z nutką polskiej nostalgii.

Chris Niedenthal urodził się w Londynie i tam wychował w polskiej rodzinie. Mieszka w Polsce od prawie 40 lat.

„Najlepiej, choć spontanicznie, podsumował moje dotychczasowe życie zawodowe sam Lech Wałęsa.

Podczas Olimpiady zimowej w Salt Lake City w 2002 roku spotkaliśmy się w trakcie jakiegoś wywiadu. Powiedział mi wtedy coś bardzo prawdziwego: "Słuchaj, Chris, ty się jakoś w ogóle nie rozwijasz. Ja byłem elektrykiem, potem związkowcem, noblistą i na koniec prezydentem Polski – a ty cały czas nic tylko fotografujesz i fotografujesz."

Miałeś rację, Lechu.”

Chris Niedenthal, Zawód: Fotograf, Wydawnictwo MARGINESY, 2011

 

 

Chris Niedenthal

Urodził się w 1950 roku w polskiej rodzinie w Londynie. Po studiach w London College of Printing, w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK a od 1985 roku TIME. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL. W Polsce ukazały się dwa albumy z jego fotografiami: „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ 2004), i „13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006). Przez ostatnie dziesięć lat opracował wiele projektów, cykle fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, „Listy do Syna”).

 

Uwaga! Obowiązują zapisy ze względu na ograniczoną ilość miejsc:biuro@muzeumemigracji.pl, tel. 58 623 31 79 (do 23 października).


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca