Literatura

Paszporty Polityki 2012

 

Nominacje w kategorii LITERATURA:

„Trudno było więc wyłonić trójkę nominowanych, nie z powodu braku ciekawych książek, ale ich nadmiaru.” Justyna Sobolewska

 

 

 

 

Kaja Malanowska (ur. 1974),

 

Pisarka, felietonistka „Krytyki Politycznej”. Z wykształcenia biolożka, napisała doktorat z genetyki bakterii na University of Illinois at Urbana-Champaign. Pracowała w Społecznym Gimnazjum nr 20 w Warszawie. Zajmowała się głównie uchodźcami – dziećmi z Czeczenii, Tybetu, Turcji, Ghany, Ugandy i Serbii. Zadebiutowała powieścią "Drobne szaleństwa dnia codziennego" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2010), która przyniosła jej uznanie krytyki i nominację do Gwarancji Kultury– nagrody TVP Kultura. Autorka książki "Imigracje". Mieszka w Warszawie.

Nominowana za powieść „Patrz na mnie, Klaro” (Krytyka Polityczna).

 

 

 

 

Zośka Papużanka (ur. 1978)

 

Z wykształcenia jest teatrologiem, a pracuje jako nauczyciel języka polskiego. Przygotowuje właśnie doktorat z literaturoznawstwa. Jest autorką tekstów piosenek wykonywanych w krakowskich kabaretach i spektaklach Teatru Lalki i Aktora Parawan. Mieszka w Krakowie.

Dostrzeżona przez nominujących „Szopka” (wydana przez Świat Książki) jest jej debiutem literackim.

 

 

 

Szczepan Twardoch (ur. 1979)

 

Pisarz i publicysta. Felietonista Kawiarni Literackiej POLITYKI. Studiował socjologię i filozofię na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Opublikował pięć powieści, m. in. „Wieczny Grunwald”, nagrodzony wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza i kilka zbiorów opowiadań, ostatnio „Tak jest dobrze”, nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia. Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku.

Nominowany za powieść „Morfina” (Wydawnictwo Literackie).

 

 

 

Oni nominowali:

Anna Nasiłowska Instytut Badań Literackich PAN,

Inga Iwasiów Uniwersytet Szczeciński,

Przemysław Czapliński Uniwersytet im. Adama Mickiewicza,

Robert Ostaszewski Portal kryminalny, „Dekada Literacka”,

Piotr Kofta „Wprost”,

Dariusz Nowacki Uniwersytet Śląski,

Marta Mizuro „Odra”, „Zwierciadło”,

Marek Zaleski Instytut Badań Literackich PAN,

Paweł Dunin Wąsowicz „Lampa”,

Grzegorz Jankowicz, „Tygodnik Powszechny”.

 

 

Oto lista wszystkich laureatów w kategorii LITERATURA:

1993 Teodor Parnicki

1994 Marcin Świetlicki

1995 Stefan Chwin

1996 Olga Tokarczuk

1997 Andrzej Sapkowski

1998 Jerzy Pilch

1999 Marek Bieńczyk

2000 Marzanna Bogumiła Kielar

2001 Paweł Huelle

2002 Dorota Masłowska

2003 Wojciech Kuczok

2004 Sławomir Shuty

2005 Marek Krajewski

2006 Jacek Dehnel

2007 Michał Witkowski

2008 Sylwia Chutnik

2009 Piotr Paziński

2010 Ignacy Karpowicz

2011 Mikołaj Łoziński

 

 

To już dwudziesta edycja Paszportów POLITYKI. Przez dwie dekady nazwiska nominowanych i laureatów odzwierciedlały nadzieje, aspiracje i sukcesy polskiej kultury. Nagrody przyznawane są w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również honorowy tytuł Kreatora Kultury, który trafia w ręce mistrza, autorytetu, wychowawcy.

 

Historia Paszportów, to również historia tego, jak polscy artyści odnaleźli się w świecie bez cenzury.  W świecie, w którym, przynajmniej teoretycznie, zaśpiewać, sfilmować, napisać czy zagrać można wszystko. Jednak nie wszystko jest tego warte. Paszporty od początku miały być nagrodą dla tych, którzy, niezależnie od wybranej formy komunikacji, tworzą rzeczy ważne, piękne i mądre. Dla tych, których głosu w polskiej rzeczywistości bez cenzury posłuchać warto.

 

Paszporty POLITYKI co roku udowadniają także, że hasło porozumienia ponad podziałami (w tym wypadku redakcyjnymi) jest możliwe, przynajmniej, jeśli chodzi o kulturę. Krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury wytypowali, jak co roku, trzech twórców w każdej kategorii, których osiągnięcia wydały im się ważne. Jednak 
z okazji dwudziestolecia Kapituła postanowiła oddać decydujący głos w ręce czytelników.  Tak, więc to oni, podczas internetowego głosowania wybiorą tegorocznych Laureatów Paszportów POLITYKI. O szczegółach poinformujemy już wkrótce.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 grudnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca