Literatura

Co nowego w Biurze Literackim

 

Ten sezon będzie dla Biura Literackiego czasem zmian. Odświeżony pomysł na plan wydawniczy, Europejski Port Literacki Wrocław, nowe strony internetowe i, przede wszystkim, dużo ciekawych premier. Młodzi poeci i klasycy, tytuły polskie i przekłady, proza, poezja oraz wydawnicze perełki – to tylko niektóre z planów na najbliższe miesiące.

 

Nowy rok rozpocznie mocny akcent, czyli zaplanowana na 10 stycznia premiera tomu Prześwity. Wiersze wybrane: 1980–2012 laureatki Pulitzera Jorie Graham, gościa tegorocznego Europejskiego Portu Literackiego Wrocław. Zbiór drugiego zagranicznego gościa festiwalu, Szaleniec z Placu Wolności najciekawszego prozaika krajów arabskich Hasana Blasima, swą premierę będzie mieć ostatniego dnia stycznia.

 

Kolejna pozycja z Dalekiego Wschodu już w lutym – będą to Druzowie z Belgradu Libańczyka Rabiego Dżabira. Zimowe miesiące nowego roku przyniosą polskie propozycje: Radości Grzegorza Kwiatkowskiego, Manatki Bogusława Kierca na 70. urodziny poety przypadające w styczniu, Wielkie, pobrudzone, zachwycone zwierzę Jarosława Iwaszkiewicza w wyborze Jacka Dehnela oraz Świetne sowy Filipa Zawady.

 

Plan wydawniczy Biura Literackiego jest od lat powiązany z Portem Literackim. Jeszcze przed festiwalem ukaże się seria wydawnicza „33. Piosenki na papierze”, która będzie przełamywać bariery między muzyką a słowem pisanym. Pojawią się też dwa almanachy: Połów. Poetyckie debiuty 2012 oraz Powrót Barbarzyńców i nie, czyli zbiór najlepszych poetyckich komiksów z konkursu Komiks wierszem.

 

Festiwal połączony jest teraz z inicjatywą Europejskiej Stolicy Kultury 2016, co podkreślono przez zmianę nazwy festiwalu na 18. Europejski Port Literacki Wrocław. Co więcej – coroczne święto literatury znów organizowane będzie przez Biuro Literackie, odbędzie się w dniach 19–21 kwietnia w CS Impart. Partnerem organizacyjnym festiwalu będzie Biuro Festiwalowe 2016.

 

Organizowany od 1996 roku Port Literacki za sprawą 18. edycji osiągnie symboliczną pełnoletniość. W programie imprezy ułożonym tradycyjnie przez Artura Bursztę znajdzie się miejsce na wspomnienia i całkiem nowe pomysły. Przywołane zostaną kultowe wydarzenia sprzed lat, powrócą prowadzący spotkania a nowościami będą otwarty dla wszystkich Klub festiwalowy oraz projekt Nowe sytuacje, w którym obok uznanych twórców pojawią się najciekawsi debiutanci.

 

Program Portu obfituje w interesujące spotkania z zagranicznymi gośćmi – już dziś wiadomo, że Polskę odwiedzą Hasan Blasim i Jorie Graham. Za kilka dni zostanie ujawnione nazwisko trzeciej obcojęzycznej gwiazdy 18. Europejskiego Portu Literackiego Wrocław, która jest laureatem Nagrody Nobla.

 

Port otwiera się nie tylko na zagranicznych twórców, ale też na artystów spoza granic literatury. Dlatego do znanego już finału Nakręć wiersz dołączy finał konkursu Komiks wierszem, w którym rysownicy tworzą impresje do utworów poetyckich. W ramach Odsieczy zaprezentuje się ośmiu najciekawszych poetów po debiucie książkowym, którzy jeszcze nigdy nie czytali w Porcie.

 

Festiwal sprawia, że rok wydawniczy BL zaczyna się w maju i kończy w kwietniu. Ten awangardowy kalendarz zostanie jeszcze urozmaicony przez podzielenie go dodatkowo na kilka cykli, w ramach których będą pojawiać się książki związane ze sobą w pewien sposób – np. poprzez gatunek, osobę autora czy tematykę.

 

Już po Porcie rozpocznie się Maj z prozą, kiedy to ukaże się pięć książek – jedną z nich będzie Zapominanie Eleny Edmunda White'a. W ramach Zaduszek latem przewidziano premierę 3 tomu Dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza, Tę chwilę Andrzeja Falkiewicza i dwie, tym razem kobiece, książki z serii „44. Poezja polska od nowa”.

 

Sierpień to czas Przekładów po czterdziestce i dwie książki translatorskie brytyjskich pisarzy których 40. rocznice śmierci obchodzone są w tym roku. Jesień poświęcona zostanie poezji – we wrześniu i październiku ukaże się sześć premierowych tomów poetyckich, w tym m.in. debiut oraz długo oczekiwane książki znanych poetów.

 

W Listopadzie ze szkicami wydawnictwo zaproponuje trzy książki w serii „Szkice”, które będą dużą niespodzianką dla czytelników. Znajdzie się wśród nich anonsowany już wcześniej urodzinowy zbiór szkiców i rozmów Ryszarda Krynickiego. Warto dodać, że na początku roku w BL ukaże się tom poezji tego autora.

 

Już dziś wiadomo, że na zakończenie roku oficyna wyda 4 tom Dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza, w którym znajdą się niepublikowane wcześniej wiersze autora. Książka swą premierę będzie mieć dosłownie w przeddzień 92. urodzin poety i będzie jej towarzyszyć wyjątkowa impreza w ramach Portu Literackiego po godzinach.

 

Od jesieni Port Literacki po godzinach powróci bowiem do Biura Literackiego i tak jak kiedyś będzie stałym comiesięcznym wydarzeniem, w ramach którego będzie można spotkać się z najciekawszymi osobowościami polskiej literatury. On także będzie umilał oczekiwanie na kolejne edycje Portu.

 

Swą premierę w roku 2013 będą mieć strony internetowe – zapowiadana od dawna witryna portliteracki.pl oraz odświeżona strona biuroliterackie.pl. Pierwsza stanie się serwisem towarzyszącym festiwalowi – znajdą się na niej zapowiedzi, Wieści z Portu, informacje o projektach i telewizja internetowa PortTV.

 

Portal Biura Literackiego również czekają istotne zmiany – w nowej odsłonie graficznej znajdą się trzy działy: BiuLetyn – z zapowiedziami i premierami książek, Autorzy – z rozbudowanymi stronami twórców związanych z oficyną oraz Książki – z katalogiem publikacji wydawnictwa.

 

Równolegle trwać będą przygotowania do wydawania e–booków, planowane jest też zakończenie prac nad oprawą graficzną wydawnictwa, zapoczątkowane zmianą logotypów kilka miesięcy temu. Drobne zmiany aranżacyjne czekają też samą siedzibę Biura Literackiego.

 

To tylko kilka nowości, które szykuje dla swoich czytelników w nowym roku wrocławskie wydawnictwo. Wraz z osiemnastką Europejskiego Portu Literackiego działania Biura Literackiego niepokornie wkraczają w dorosłość.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 stycznia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca