Literatura

Podajcie dalej Ryszarda Krynickiego

 

7 marca premiera tomu Podajcie dalej Ryszarda Krynickiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów, wyróżnionego przed kilkoma tygodniami we Włoszech nagrodą Vercelli. Podajcie dalej to pierwsza z dwóch książek autora jakie w 2013 roku wydane będą nakładem wrocławskiego Biura Literackiego. Publikacje ukażą się w roku 70. urodzin pisarza.

 

Ryszard Krynicki debiutował na łamach miesięcznika „Nurt” w 1966 roku. Dwa lata później ogłosił swój pierwszy arkusz poetycki Pęd pogoni, pęd ucieczki. Lata 1972-1973 spędził pracując w redakcji krakowskiego pisma „Student”. Sygnatariusz „Memoriału 59”, objęty zakazem druku (1975-1980), współpracował m.in. z działającym w drugim obiegu pismem „Zapis”.

 

Tytułowy wiersz zaczynają słowa „Niepodlegli nicości”, co odnosi nas do pierwszego obszernego wyboru wierszy i przekładów, przygotowanego przez Krynickiego w 1988 roku. Czy Podajcie dalej będący wyborem najważniejszych wierszy autora wpisuje się zatem w cykl „antologii osobistych”, jak pisał o autorskich wyborach autora Marian Stala?

 

Cechą charakterystyczną i nieraz wskazywaną w pracach poświęconych twórczości pisarza jest poprawianie przez niego wcześniej publikowanych wierszy. Nie inaczej jest w przypadku premierowej książki. Jednym z takich wierszy jest rozpoczynający się od słów „nagle, nagi, obudziłem się...” utwór z debiutanckiego arkusza Krynickiego. Jest to pierwszy wiersz Podajcie dalej, co wydaje się istotne ze względu na zaobserwowaną przez Mariana Stalę przemianę wiersza w wezwanie do wędrówki i poszukiwania.

 

Wśród wierszy wybranych przez Ryszarda Krynickiego widać doskonale, że motyw podróży jest dla autora niezwykle istotny i wykracza poza standardowe pojęcie przemieszczania się. Po części jest to „zakodowane” w poecie już od dnia narodzin: pisze o sobie jako o „urodzonym w transporcie”. Przyjście na świat w Sankt Valentin - w obozie pracy do którego zesłano jego rodziców - nie pozostaje tu bez znaczenia.

 

W Podajcie dalej znajdziemy przebudzenia w różnych czasach i okolicznościach, zgodę na ciągłe odkrywanie, wyznanie „swoje stare błędy ludzkości/ przeżywam od nowa”. Pisząc o toczącym cichą wojnę świecie zdaje się pytać, czy każdy, kto otworzył się na drugiego człowieka, musi przegrać i „trzymać ręce w kieszeni”? Rozważa kwestie ciała, jego jednoczesnego wyzwalania i zniewalania, rozłąkę świata snów i rzeczywistości.

 

Podobną dwoistość w życie wprowadza język. W dedykowanym Zbigniewowi Herbertowi wierszu „Język, to dzikie mięso” słowa są zarówno sercem, jak i kneblem. Możliwość mówienia wyzwala możliwość milczenia, tworzenia muru między ludźmi. Pojawia się pytanie, czy wybór milczenia jest aktem kapitulacji czy odwagi?

 

Prezentacja książki z udziałem autora zaplanowana została pierwszego dnia 18. Europejskiego Portu Literackiego Wrocław. Autor gościł już na festiwalu Biura Literackiego dwukrotnie: w 1999 oraz 2007 roku. Legnickiemu wieczorowi towarzyszyła zrekonstruowana książeczka G z 1971 roku wydana wcześniej tylko w jednym egzemplarzu. Osiem lat później krakowski poeta wystąpił w Porcie wraz z zespołem Pustki.

 

Ryszard Krynicki urodził się 28 czerwca 1943 roku w Sankt Valentin w Austrii. Autor wielu tomów poetyckich, m.in. Aktu urodzenia oraz Ocalonych z nicości. Tłumacz z języka niemieckiego. Laureat m.in. nagrody Fundacji im. Kościelskich (1976), Fundacji im. Jurzykowskiego (1989), Nagrody Gundolfa (2000) oraz Ministra Kultury (2006). Mieszka w Krakowie gdzie wraz z żoną prowadzi Wydawnictwo a5.

 

 

 

Przeczytaj fragmenty książki Podajcie dalej >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=100&co=txt_4360

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 stycznia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca