Literatura

Laureaci Paszportów Polityki

 

Znamy już laureatów XX Paszportów POLITYKI. Uroczysta Gala miała w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.
Z okazji jubileuszu Kapituła postanowiła uhonorować także czytelników POLITYKI. Tych, którzy pamiętają, jak w 1993 roku Paszport odbierała Kasia Nosowska, i tych, którzy swoją przygodę z tą nagrodą dopiero zaczynają. W tym roku wybór laureatów w sześciu kategoriach oddaliśmy w ich ręce.

 

 

 

FILM

Marcin Dorociński
Nagroda za główne role w filmach „Róża” i „Obława”. Za absolutny słuch aktorski, który chroni go przed komercją i tandetą. I za to, że rozwija się z roku na rok, z filmu na film.

MUZYKA POWAŻNA

Magdalena Bojanowicz i Maciej Frąckiewicz

Nagroda za dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję w budowaniu nowego repertuaru na ten nietuzinkowy zestaw instrumentów.

 

 

SZTUKI WIZUALNE

Julita Wójcik
Nagroda za ustawioną w centrum Warszawy kwiatową tęczę, która szybko stała się jednym z symboli miasta. Za konsekwentne udowadnianie, że życie i proste codzienne czynności też mogą być sztuką.

LITERATURA

Szczepan Twardoch
Nagroda za powieść „Morfina”, za odważne i szalone studium o męskiej słabości i płynnej tożsamości narodowej, osadzone w realiach pierwszego miesiąca niemieckiej okupacji w 1939 r.

TEATR

Iwan Wyrypajew
Nagroda za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może być również poezją. Za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu oraz eksperymenty ze sceniczną tożsamością aktora.

MUZYKA POPULARNA

Très.b
Nagroda za umiejętne połączenie siły i delikatności w muzyce, która jest jednocześnie niezależna i przebojowa.

KREATOR KULTURY

Elżbieta Penderecka
Nagroda za stworzenie ważnych wydarzeń muzycznych, przede wszystkim Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Za wydobycie na światło dzienne rękopisów wielkich kompozytorów przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej. Za patronowanie zespołom Sinfonietta Cracovia i Orkiestrze Akademii Beethovenowskiej. Za ogromne zasługi dla polskiego życia muzycznego, którego jest kreatorką i dobrym duchem.
 

KREATOR KULTURY

Krzysztof Penderecki 
Nagroda za wybitne i nowatorskie kompozycje, dzięki którym polska muzyka zdobyła międzynarodową sławę. Za utwory awangardowe, takie jak „Tren”, „Anaklaksis”, „Polymorphię”, „Pasję” i „Jutrznię”, ale i za te, w których porządkował swoje muzyczne uniwersum: opery, symfonie, „Polskie Requiem”, muzykę kameralną.
Za wieloletnią działalność pedagogiczną oraz owocną współpracę z młodymi artystami, którzy na nowo odkrywają Jego muzykę, a On jest dla nich Mistrzem i partnerem inspirującym do twórczych poszukiwań.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 stycznia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca