Literatura

Janion. Transe - traumy - transgresje | premiera książki

We wtorek 26 lutego o godz. 20 Krytyka Polityczna zaprasza na premierę książki Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię - pierwszego tomu wywiadu-rzeki Kazimiery Szczuki prof. Marią Janion

Udział wezmą: Kazimiera Szczuka, Marek Bieńczyk, Katarzyna Czeczot, Paweł Goźliński; prowadzenie: Justyna Sobolewska ("Polityka").

Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa, wstęp wolny


Książka dostępna w oprawie twardejmiękkiej oraz jako e-book.


O KSIĄŻCE
Maria Janion, Kazimiera Szczuka
Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię 

 
 „Owszem, prawda jest taka, że i ja, za romantykami, kreśliłam apologię polskiego, romantycznego szaleństwa. I ja idealizowałam Polaków jako naród jednolicie bohaterski. I ja widziałam w naszym mesjanizmie przede wszystkim słuszną gloryfikację polskiego cierpienia” – mówi żywa legenda polskiej nauki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny, rewizjonistka polskich tradycji i Królowa Matka polskiego feminizmu. 

Profesor Maria Janion w rozmowie z Kazimierą Szczuką opowiada o dorastaniu w okupowanym Wilnie, młodości spędzonej w bibliotekach, o wierze w socjalizm. A także o wielkich przyjaźniach, tytanicznej pracy – i o nieznośnym „wieńcu męczeńskim na skroni”, za którym nie mogą przestać tęsknić współcześni Polacy.


Maria Janion (ur. 1926) – historyczka literatury, przez kilkadziesiąt lat profesor Instytutu Badań Literackich PAN, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prowadziła legendarne seminarium Transgresje; najwybitniejsza polska znawczyni literatury romantycznej, współzałożycielka Towarzystwa Kursów Naukowych. Autorka kilkuset prac naukowych i książek, z których najważniejsze toZygmunt Krasiński, debiut i dojrzałość (1962), Romantyzm, rewolucja, marksizm. Colloquia gdańskie (1971), Gorączka romantyczna (1975), Życie pośmiertne Konrada Wallenroda (1990), Kobiety i duch inności (1995), Płacz generała. Eseje o wojnie (1998), Wampir: biografia symboliczna (2002), Niesamowita Słowiańszczyzna: fantazmaty literatury (2006), Bohater, spisek, śmierć: wykłady żydowskie (2009). 

Kazimiera Szczuka (1966) – feministka, działaczka społeczna, historyczka literatury, uczennica profesor Marii Janion. Wykładała m.in. na Gender Studies Instytutu Badań Literackich PAN i w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia w Warszawie. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 marca i współorganizatorka Manif. Jako dziennikarka telewizyjna współtworzyłam.in. programy kulturalno‑literackie „Pegaz”, „Dobre książki” i „Wydanie drugie poprawione”, prowadziła również teleturniej „Najsłabsze ogniwo”. Autorka licznych artykułów i esejów publikowanych na łamach „Gazety Wyborczej”, „Zadry”, „Krytyki Politycznej” oraz książek: Kopciuszek, Frankenstein i inneFeminizm wobec mitu, Milczenie owieczek. Rzecz o aborcji i — wspólnie z Katarzyną Bratkowską — Dużej książki o aborcji.

>> czytaj fragmenty w Dzienniku Opinii:
Jest wielka czułość w King Kongu
„Stały i mówiły”


O KSIĄŻCE W MEDIACH

W tym życiu pozornie tak pozbawionym wielkich zewnętrznych wydarzeń, w którym marksizm nieprzypadkowo stopił się z romantyzmem, jest trud Syzyfa. 
Juliusz Kurkiewicz, "Gazeta Wyborcza"

Czym w epoce popkultury jest erudycja połączona z intelektualną odwagą? Maria Janion dowodzi, że prawdziwym skandalem.
Piotr Bratkowski, "Newsweek"

Jesteśmy u podstaw opowieści o ludzkim istnieniu imieniem Maria Janion, opowieści, która może opisywać także nasz los.
Andrzej Franaszek, "Tygodnik Powszechny"

Taka szczera rozmowa mogła się wydarzyć tylko pomiędzy ludźmi, którzy się lubią, szanują, którzy mają do siebie zaufanie, może nawet przyjaźnią.
Remigiusz Grzela

Mistrzyni - tak mówią o prof. Marii Janion jej studenci.
Agata Szwedowicz, PAP

Profesor Janion jest bardzo krytyczną badaczką literatury i zawsze dawała diagnozy bardzo nowoczesne.
Kazimiera Szczuka w programie "Wszystko o kulturze"

Audycja w radiowej Dwójce.


projekt okładki: Marcin Hernas | 132 x 210 | 192 strony | ISBN: 978-83-63855-02-4 (oprawa miękka), 978-83-63855-11-6 (oprawa twarda) | Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2012

Książka wydana dzięki wsparciu Fundacji Róży Luksemburg oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 lutego 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca