Literatura

Dyskusja wokół książki „Zmyślone życie Siergieja Nabokowa"

Wydawnictwo MUZA są oraz Państwomiasto zapraszają na premierę powieści „Zmyślone życie Siergieja Nabokowa”. W środę, 20 marca o 18:00 w lokalu Państwomiasto o zbeletryzowanej biografii homoseksualnego brata Vladimira Nabokova będą rozmawiać Leszek Engelking, Marta Konarzewska i Grzegorz Szymczak.

„Jest to jeden z tych żywotów, które beznadziejnie domagają się spóźnionego czegoś – współczucia, zrozumienia, obojętnie czego – czego nie zastąpi ani nie ocali rozpoznanie owego niedostatku” – pisał o życiu swojego brata w autobiografii „Pamięci, przemów” Vladimir Nabokov. Siergiej Nabokow, ledwie wspominany homoseksualny brat Vladimira odżywa na kartach powieści Paula Russella.

Russell odtwarza przemilczane życie brata genialnego pisarza i niezwykłe czasy, w których przyszło mu żyć. W powieści spotykamy nie tylko samego Vladimira Nabokova, lecz także postacie epoki, takie jak Pablo Picasso, Siergiej Diagilew, Igor Strawiński, Magnus Hirschfeld, Gertrude Stein i Alice B. Toklas, Jean Cocteau. Dla Russela bezpośrednią inspiracją do napisania powieści był esej Lva Grossmana „The Gay Nabokov” oraz oryginalne listy Siergieja Nabokowa przechowywane w Bibliotece Nowojorskiej.

Russellowi udało się dokonać imponującego wyczynu. Nie tylko stworzył wciągającą historię, ale przede wszystkim tchnął życie i nadał godności postaci, którą Vladimir Nabokov opisał jako „cień na dalszym planie”. - Historical Novel Society

O książce rozmawiać będą: 

Leszek Engelking, poeta, krytyk literacki i wieloletni tłumacz Vladimira Nabokova
Marta Konarzewska, krytyczka literacka i teoretyczka queer
Grzegorz Szymczak, rusycysta i literaturoznawca UW

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Czeczot (PAN)

Zmyślone życie Siergieja Nabokowa. Premiera w Warszawie

Państwomiasto, ul. Generała Andersa 29

20.03.2013, środa, godzina 18:00

Wstęp wolny


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 marca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca