Literatura

Morze Niegościnne

Już wkrótce do księgarń trafi nowy kryminał Jakuba Szamałka, obiecującego młodego pisarza, znawcy antyku i scenarzysty gier komputerowych.

 

Po bestsellerowej powieści "Kiedy Atena odwraca wzrok" (Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru za najlepszy kryminał) autor zabiera głównego bohatera Leocharesa do świata greckich kolonii, gdzie kultura antyczna spotyka się z wpływami prymitywnych plemion barbarzyńskich. W "Morzu Niegościnnym" będzie musiał nie tylko rozwikłać kryminalną zagadkę, ale również po raz kolejny uratować związek z żoną.

425 rok przed naszą erą, małe miasto-państwo na Krymie. Despotyczny władca Satyros znajduje w swoim łóżku okrutnie okaleczone ciało posła sąsiedniego polis. Zadanie wykrycia mordercy dostaje Leochares, który najchętniej prowadziłby w spokoju swój zakład rzemieślniczy i grzał się w cieple domowego ogniska. Jeśli jednak zagadka morderstwa nie zostanie rozwiązana, greckie państewka ogarnie bratobójcza wojna, na którą tylko czekają sąsiednie plemiona Scytów. Stawką jest pokój w regionie i tylko Leochares może zapobiec konfliktowi.

 

Szamałek łączy w swoich książkach formę kryminału z elementami historycznymi i obyczajowymi. Wartka akcja, suspens i dynamiczne dialogi sąsiadują z erudycyjnymi dygresjami dotyczącymi życia i historii starożytnych Greków. Autor docenia wagę detalu. W "Morzu Niegościnnym" starożytność nie funkcjonuje jedynie w charakterze dekoracji, lecz pulsuje autentycznym życiem. Proza młodego pisarza jest jak wehikuł, który zabiera czytelników do czasów przed nasza erą. Morze niegościnne, druga powieść Jakuba Szamałka, dowodzi niezwykłego potencjału antycznego kryminału.

 

Jakub Szamałek (ur. 1986) jest doktorem archeologii śródziemnomorskiej, ukończył Oxford i Cambridge, był stypendystą fundacji Billa i Melindy Gatesów. Obecnie pracuje jako scenarzysta w CD Project RED (producencie gier Wiedźmin, Wiedźmin 2: Zabójcy Królów oraz Cyberpunk 2077). Prowadzi także bloga o sztuce antyku na polityka.pl. Jego debiut literacki "Kiedy Atena odwraca wzrok" otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru (najlepszy kryminał roku 2011) i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca