Literatura

Galeria Entropia | Piotr Dumała

Galeria ENTROPIA
Wrocław ul.Rzeźnicza 4
71 3444 634
 
 
Piotr Dumała
spotkanie autorskie / prezentacja książki-albumu "Dumała" /
pokaz nowej, zremiksowanej wersji filmu animowanego "Zbrodnia i kara"  
wg Dostojewskiego
24.05.2013 godz.18.00
wstęp wolny
 
________________________
 
 
Zapraszamy na spotkanie autorskie z jednym z najwybitniejszych polskich twórców filmowych - do niedawna w dziedzinie animacji, po filmie "Las" także w dziedzinie fabuły - Piotrem Dumałą.
 
Publiczność Galerii Entropia miała już dwa razy okazję bezpośredniego kontaktu z twórczością tego wszechstronnego autora - jako reżysera i scenografa filmów animowanych, jako grafika i rysownika podczas dwóch prezentacji i wystaw (2002, 2005) oraz jako twórcy oryginalnej techniki animacji rysunku rytowanego na płytach gipsowych podczas spotkania warsztatowego (2002). Prócz wielu filmów animowanych, które przyniosły mu światową sławę (m.in. "Łagodna", "Ściany", "Wolność nogi", "Franz Kafka"), Piotr Dumała jest także autorem teledysków, czołówek filmowych, plakatów, instalacji w przestrzeni publicznej, a także autorem zbioru surrealistycznych opowiadań ("Gra w żyletki"). W artystycznej biografii ma również dwa epizody aktorskie (rola księdza w filme "Pańcia" I. Siekierzyńskiej, postać Ro w ostatnim filmie J. Lenicy "Wyspa Ro").
Tym razem podczas spotkania w Galerii Entropia publiczność zetknie się z nowym obliczem twórczości tego autora, który po swoim fabularnym debiucie ("Las", 2009) nie tyle odszedł od animacji, co wszedł z animacją do akcji, by zespolić obie drogi ekspresji filmowej w "osobisty charakter pisma".
 
Niezwykły album książkowy "Dumała", który ukazał się w zeszłym roku nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria, jest sugestywnym wyrazem tego "osobistego charakteru pisma". Książka-autoportret składa się z dwóch opowieści - czysto obrazowej, która niczym film niemy obywa się bez słów oraz opowieści tekstowo-obrazowej zawierającej rozmowę z reżyserem, w której opowiada o swoim życiu i rozumieniu sztuki, różnorodne teksty - dziecięce i młodzieńcze próby literackie, wykładnię swoistej teorii filmu, pełne zachwytu opinie o reżyserze oraz druzgoczące wpisy na forach dyskusyjnych, bibliografię tekstów poświęconych jego twórczości, kompletną filmografię i na koniec wspaniale zakomponowany  spis ilustracji, wzbogacony barwnymi komentarzami autora. W tej części teksty przenikają się z bogactwem ilustracji: rysunków dziecięcych autora, storyboardów, szkiców, fotosów filmowych, a także komiksów. Ta pierwsza, "niema" opowieść dzięki starym fotografiom cofa nas w czasie ku rodzinnej genealogii, a poprzez połączenie dawnych klisz z późniejszymi rysunkami i szkicami do filmów stanowi obraz osobistej archeologii pamięci i kina w jednym.
 
Piotr Dumała zaprezentuje także nową wersję animowanej "Zbrodni i kary" wg F. Dostojewskiego.To jeszcze jeden moment podczas tego spotkania, kiedy możemy zbliżyć się do procesu twórczego i zarazem procesu przemiany twórcy poszukującego "osobistego charakteru pisma". "Zbrodnia i kara" (2000) uznana przez autora zbyt obliczalną i linearną historię, została przezeń totalnie przemontowana do nowej muzyki, VIII kwartetu Szostakowicza (autor wstępnie myślał o Metallice). "Byłem niezadowolony z filmu, bo chciałem zrobić coś szalonego, pojechanego, ale się nie odważyłem. Jako animator byłem wtedy w najwyższej formie, ale nie wykorzystałem jej - miałem ferrari i pojechałem nim po zakupy do najbliższego spożywczaka." 
 
________________________
 
 
Piotr Dumała (ur. w 1956 r.) - jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców animacji. Malarz, rysownik, autor surrealistycznych opowiadań. Jego najgłośniejsze, nagradzane filmy to: "Łagodna" (1985), "Nerwowe życie kosmosu" (1986), "Ściany" (1987), "Wolność nogi" (1988), "Franz Kafka" (1991), "Zbrodnia i kara" (2000) oraz "Las" (2009) - pierwszy film fabularny Dumały, łączący żywych aktorów z animacją. Laureat wielu nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach filmu animowanego (m.in. w Warnie, Mannheim, Oberhausen, Ottawie, Zagrzebiu i Krakowie). Wykładowca PWSFTiT w Łodzi.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 maja 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca