Literatura

Pierwsza w Polsce książka zapisana graficznym językiem QR-kodów

„Archetyptura czasu” to pierwsza w Polsce książka zapisana graficznym językiem QR-kodów. Cybernetyczna hybryda! Dedykowana jest osobom korzystającym z nowoczesnych rozwiązań typu smartfon czy tablet, odczuwających jednocześnie przywiązanie do tradycyjnego medium – książki fizycznej, pachnącej drukarską farbą, o przyjemnych w dotyku stronicach...  Autorem tego innowacyjnego przedsięwzięcia jest Andrzej Głowacki, człowiek zafascynowany cyberprzestrzenią!

Prof. Andrzej Głowacki jest projektantem, architektem wnętrz, grafikiem, dyrektorem Instytutu Komunikacji Wizualnej i Sztuki Cyfrowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz redaktorem naczelnym międzynarodowego magazynu naukowego CyberEmpathy (zajmującego się tematyką Visual Studies).

„Archetyptura czasu” jest oryginalną propozycją literacką, krokiem naprzód we współczesnym czytelnictwie. Profesor Głowacki wykorzystując QR kody przenosi tekst do cyberprzestrzeni, tworząc tym samym publikację interaktywną. Czytelnik chcąc poznać jej treść musi zeskanować dany QR kod. Głowacki zachęca czytelników do zapisywania tekstów odręcznie lub przy pomocy programu komputerowego według własnego pomysłu.„Archetyptura czasu” jest pewnego rodzaju zabawą, do której autor nieustannie zachęca - SKANUJ, CZYTAJ, ZAPISUJ i PRZESYŁAJ! - przez portal FB: 

www.facebook.com/archetyptura

W ten sposób książka staje się indywidualną wizją czytelnika. Głowacki nazywa ten proces personalizacją tekstu.

Prace nad książka trwały cztery lata. Jest to „zapis dni – fragmentów czasu w drodze, przeplatanie wszystkich wątków rzeczywistości”. Autor  założył oderwanie słów od książki, tak jak suprematyzm oderwanie sztuki od rzeczywistości. Publikacja jest pewnego rodzaju „sztuką słów bez słów” jak mówi Głowacki.

Jedną z inspiracji dla powstania książki stanowi obraz Malewicza „Czarny kwadrat na biały tle”. Strukturom „czarnych kwadratów” - QR kodom wypełniającym stronice towarzyszą symbole i prymitywne rysunki pochodzące z różnych kultur. Łącząc te motywy Andrzej Głowacki podkreśla archetypiczną ciągłość języka symbolicznego, języka znaków, którym ludzkość posługuje się od wieków.

„Przy okazji zabawy formą książki zapragnąłem również złożyć hołd Piet Mondrianowi, twórcy neoplastycyzmu, kreatorowi czerwieni, żółci i koloru niebieskiego, ponieważ jego słynne podziały płaszczyzny obrazu stanowią esencję czystej sztuki geometrycznej.”

Czytelnicy mieli już okazję zapoznać się z książką po raz pierwszy na warsztatach personalizacji tekstu, które odbyły się w kwietniu br. w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie. Kolejne warsztaty odbędą się 27 października 2013 r. (niedziela) na 17. Targach Książki w Krakowie. Oficjalna premiera „Archetyptury czasu” również planowana jest w ramach 17. Targów Książki w Krakowie.

Obecnie książka dostępna jest w sprzedaży przedpremierowej za pośrednictwem strony internetowej wydawnictwa Kokazone:www.kokazone.com


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 sierpnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca