Literatura

Letnia Czytelnia na Wyspie Słodowej

We Wrocławiu po raz pierwszy pojawi się Park książki. 13, 14, 15 oraz 20, 21, 22 września, od godziny 13:00 do 20:00 otwarta będzie „Letnia Czytelnia” na Wyspie Słodowej. W programie: krytyczne przeglądy prasy, projekcja filmu Jesteś bogiem, warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego, dyskusje o przestrzeni miejskiej oraz slam poetycki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

             

 

Letnia czytelnia jest częścią programu społecznego „Park książki 2013”, promującego czytelnictwo. Czytelnie są tymczasowo zaaranżowanymi miejscami w przestrzeni miasta, w których można nieodpłatnie wypożyczyć i przeczytać książkę oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach. W ramach programu czytelni przewidziane są różne atrakcje skierowane do dzieci, m.in. zajęcia plastyczne „Fabryka książek”. Mieszkańcy oraz mieszkanki będą mogli także wspólnie stworzyć własny „Wrocławski Kanon Książki” - spis lektur wartych przeczytania.

 

Przeniesienie czytelni z budynków do przestrzeni miejskich - w okresie letnim - przyczynia się do popularyzacji czytelnictwa wśród mieszkańców, którzy z różnych powodów - kulturowych lub ekonomicznych - nie mają kontaktu z książką. Pokazuje również, jak czytanie może być kojarzone z dobrym sposobem na letni wypoczynek.

   

O projekcie

        

Projekt „Park książki 2013” jest realizowany przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Wrocławska Letnia Czytelnia organizowana jest również przy współpracy z Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego. W tym roku czytelnie zostały zorganizowane także w Cieszynie, Białymstoku, Lublinie, Częstochowie, Mielnie, Łodzi, Katowicach, Sopocie i Toruniu.

 

- Pomysł bardzo fajny. Zwłaszcza, że coraz mniej ludzi czyta książki. Warto więc robić wszystko, by ludzi do tego czytania na nowo zachęcić. Ja akurat choć czasu wolnego mam coraz mniej, zawsze przy łóżku mam jakąś książkę, którą czytam. Dzisiaj tutaj nie przysiądę bo mam inne plany, poza tym chyba zaraz będzie padać. Ale innym razem, czemu nie. Przyprowadzę też córkę - o projekcie mówi mieszkanka Białegostoku.

 

„Letnia Czytelnia na Wyspie Słodowej” to nie tylko książki. W ciągu sześciu dni trwania akcji odbędą się trzy warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego. Poprowadzą je autorzy i autorki „Dziennika Opinii” w ramach projektu „Demokracja 4.0”. Uczestnicy i uczestnicki nauczą się podstawowych technik fotografii reporterskiej, zaawansowanej obsługi mediów społecznościowych oraz poznają szczegóły prawa autorskiego i zasad korzystania z wolnych licencji. Każdy dzień rozpocznie się od „Krytycznych Przeglądów Prasy” - wrocławski zespół Krytyki Politycznej, wspólnie z gośćmi czytelni, przejrzy i skomentuje artykuły z prasy lokalnej, krajowej oraz zagranicznych dzienników.


 

Letnia Czytelnia na Wyspie Słodowej

13, 14, 15 (piątek, sobota, niedziela) oraz 20, 21, 22 (piątek, sobota, niedziela) września, w godz. 13:00 - 20:00

Wyspa Słodowa przy zejściu z kładki Piaskowej

od: 13 września 2013, 13:00
do: 22 września 2013 Wyspa Słodowa, Wrocław

Patronat medialny:
Wywrota


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 września 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca