Literatura

Buliżańska i Dehnel w prologu Portu

 

Już 26 września pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie autorskie w redakcji Biura Literackiego na wrocławskim rynku. Bohaterami nowego cyklu Port Literacki 2014: prolog, stanowiącego zwiastun wydarzeń 19. edycji najważniejszego literackiego festiwalu w Polsce, będą: debiutująca książką moja jest ta ziemia Martyna Buliżańska oraz współpracujący od wielu lat z wrocławską oficyną Jacek Dehnel, który zaprezentuje premierowy zbiór wierszy Języki obce

 

Pierwszy od lat nowy tomik Jacka Dehnela to czwarta poetycka książka pisarza wydana przez Biuro Literackie. Języki obce składają się z kilku, na pierwszy rzut oka osobnych części, które przy każdej kolejnej lekturze układają się w spójną całość. Poprzedni zbiór, Ekran kontrolny z 2009 roku, znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike. Co ciekawe, to nie prozatorska a właśnie poetycka książka przyniosła autorowi pierwszy finał tej nagrody.

 

Jacek Dehnel urodził się 1 maja 1980 roku w Gdańsku. Jest poetą, felietonistą, prozaikiem, tłumaczem i malarzem. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2005), Paszportu „Polityki” (2007), Nagrody Splendor Gedanensis (2008) oraz Nagrody Śląski Wawrzyn Literacki (2009). W Biurze Literackim ukazały się ponadto jego przekłady poezji Philipa Larkina (Zebrane), a także Hotelu de Dream Edmunda White'a (wraz z Piotrem Tarczyńskim) i Niosłem ci kanapeczkę Kārlisa Vērdiņša.

 

Jesień w Biurze Literackim to nie tylko premiery książek dobrze znanych autorów, ale również czas na kolejny, długo wyczekiwany debiut. Swoją pierwszą książkę moja jest ta ziemia wyda Martyna Buliżańska. Roman Honet przy okazji Połowu 2010 pisał o jej poezji: „Przekonała mnie czymś odmiennym: suwerennością i jakąś chropowatą nieprzystępnością. Nie wchodzi w koleiny modnych obecnie poetyk, nie ugłaskuje wiersza, nie nagina go pod preferencje czytelnika”.

 

Jaka jest ta „jej ziemia”? To kraina, gdzie oniryczne motywy i liryczna baśniowość łączą się z popkulturą. Równymi bohaterami tego tomiku są topielcy, Edgar Allan Poe, Twiggy, Maria Magdalena, Jane Fonda, Klimt, Hop-Frog, Alice Glass z zespołu Crystal Castles, Stirlitz i wielu innych. Autorka urodziła się 6 stycznia 1994 na Kujawach. Obecnie jest studentką polonistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 18:00, poprowadzi Radosław Wiśniewski. Redakcja Biura Literackiego mieści się na wrocławskim rynku w Przejściu Garncarskim 2. W jego trakcie okazja do nabycia obu premierowych książek w atrakcyjnych cenach. Kolejne spotkania 26 października i 24 listopada. Wśród bohaterów wydarzeń m.in. Justyna Bargielska, Wojciech Bonowicz, Joanna Mueller i kolejny debiutant Szymon Słomczyński. Wstęp na spotkania wolny.

 

 

Zobacz serwis cyklu spotkań Port Literacki 2014: prolog >>>

http://portliteracki.pl/pogodzinach/static/kategoria/prolog-portu-2014/

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 września 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca