Literatura

Ginczanka w serii 44 i w filmie telewizji włoskiej

W lutym przyszłego roku ukaże się długo wyczekiwana pozycja z serii "44. Polska poezja od nowa". Tom wybitnej, choć niedocenionej autorki żydowskiego pochodzenia – Zuzanny Ginczanki – w wyborze Tadeusza Dąbrowskiego. Książka "Wniebowstąpienie Ziemi" dołączy do wznowień innych klasyków przypominanych przez Biuro Literackie: Władysława Broniewskiego, Anny Kamieńskiej, Marii Konopnickiej, Bolesława Leśmiana, Tadeusza Nowaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Sebyły, Leopolda Staffa, Anny Świrszczyńskiej i Adama Ważyka.

 

Gwiazda warszawskiej cyganerii lat trzydziestych, ofiara hitlerowskich zbrodni – Zuzanna Ginczanka uważana była za jedną z najzdolniejszych poetek dwudziestolecia międzywojennego. W jej utworach witalizm łączy się z katastrofizmem, egzystencjalnym niepokojem i obcością wynikającą z żydowskiego pochodzenia. Bezkompromisowość w przedstawianiu kobiecej fizjologii i biologii, przenika się z sensualizmem, niezwykła zmysłowość z szeroko rozumianym doświadczeniem kultury.

 

Autorem wyboru czterdziestu czterech wierszy Ginczanki jest Tadeusz Dąbrowski – poeta, eseista, krytyk literacki. Książka będzie nie tylko konfrontacją współczesnej dykcji z poetyką międzywojnia, ale bezprecedensowym wydarzeniem literackim. W skład tomu wejdą zachowane do tej pory jedynie w formie rękopisów, niepublikowane wcześniej utwory. Będzie to także jedyne dostępne współcześnie na rynku wydanie poezji tej autorki.

 

Twórczość Ginczanki i jej niezwykła biografia wzbudziły zainteresowanie również poza Polską. Alessandro Amenta – zaprzyjaźniony z Biurem Literackim włoski tłumacz m.in. Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego – oraz współpracująca z nim Mary Mirka Milo są pomysłodawcami filmu poświęconego autorce "Urwany wiersz. Zuzanna Ginczanka (1917-1944)" produkcji Light History. Blisko godzinny dokument, podzielony na trzy części śledzi kolejne etapy życia poetki.

 

Wykorzystanie nieznanych dotąd materiałów – fotografii, fragmentów filmów, relacji świadków, takich jak Lusia Stauber, przyjaciółka Ginczanki ze szkolnych lat – stwarza żywy i nasilający się klimat rosnącej niepewności. Całość wzbogacona jest wywiadami z badaczami twórczości Ginczanki, którzy szkicują postać poetki w kontekście historycznym tamtych czasów. Książka wraz z filmem będą jednymi z głównych wydarzeń Portu Literackiego 2014.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 listopada 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca