Literatura

„CIA. Tajna wojna Ameryki” laureata nagrody Pulitzera już 14 lutego

Tytuł: „Tajna wojna Ameryki”            
Autor: Mark Mazzetti
Cena detaliczna: 39,99 zł
Wydawca: Agora SA
Data wydania: 14.02.2014 r.
Patron medialny: „Ale Historia”

 

 

Zdobywca nagrody Pulitzera Mark Mazzetti o kulisach działania CIA
i Pentagonu po zamachach z 11.09.2001. Jak agencja wywiadowcza zmieniła się w maszynę do zabijania, a żołnierze zostali szpiegami.

 
Od 11.09.2001 USA od pakistańskich gór po pustynie Jemenu i Północnej Afryki prowadzi wojnę cieni. Ameryka zabija w niej swoich wrogów za pomocą zabójczych dronów i specjalnie wyszkolonych jednostek. Torturuje więźniów, sponsoruje partyzantów i opłaca ludzi, którzy zakładają prywatne siatki szpiegowskie. W tej wojnie nie ma linii frontu i nie działają międzynarodowe konwencje. Liczy się skuteczność.

Mark Mazzetti w swojej głośnej książce odsłania kulisy tajnej wojny Ameryki. Ujawnia, w jakich okolicznościach narodziło się Guantanamo, sieć tajnych więzień CIA i kontrowersyjny programu tortur. Opowiada historię emerytowanych agentów, którzy stworzyli własną, prywatną agencję szpiegowską. Opisuje, jak amerykańska gospodyni domowa została królową somalijskich piratów, a pakistański lekarz-filantrop pomagał zakończyć polowanie na Osamę ben Ladena. Przede wszystkim przedstawia kulisy konfliktu między CIA i Pentagonem, między szpiegami i żołnierzami, którzy walczą o dominację w najnowszych wojnach Ameryki.  To historia agencji wywiadowczej, która odzyskawszy po 11.09 licencję na zabijanie zmieniła się w maszynę do uśmiercania wrogów Ameryki, a także o armii, która zaczęła maczać palce w brudnej szpiegowskiej grze.

„Tajną wojnę Ameryki” Marka Mazzettiego czyta się jak powieść Johna LeCarre - bez fikcji.


The New York Times:
„Najlepszy raport o tajnych wojnach Ameryki, jaki powstał do tej pory” 

Foreign Policy:
„Niezastąpiona historia CIA”


The New York Times Book Review:
„Fascynujące, kąśliwe, czasami tragikomiczne dzieło”

Thomas E. Ricks, dziennikarz i autor książek o wojnach Ameryki 
„Jeśli chcecie zrozumieć świat, w którym żyjemy, musicie przeczytać tę książkę” 

Dexter Filkins, korespondent wojenny „New York Timesa”
„Ta opowieść o powrocie CIA do zabijania mrozi krew w żyłach jak szpiegowska powieść. Różni ją tylko jedno: jest prawdziwa. Mark Mazzetti śledził szpiegów tak jak oni śledzili terrorystów, a jego książka zbliża się do prawdy tak blisko, jak tylko się da do niej zbliżyć.” 

Mark Mazzetti (ur. 1974) jest amerykańskim dziennikarzem specjalizującym się w tematyce bezpieczeństwa narodowego. Od 2006 r. pracuje w „New York Times” w waszyngtońskiej redakcji tego dziennika. Wcześniej pisał dla „The Economist” i „u.s. News & World Report”. W 2003 r., po inwazji na Irak, spędził w tym kraju dwa miesiące jako korespondent na pierwszej linii frontu, a potem w Bagdadzie. W 2009 r. dostał Nagrodę Pulitzera. Rok wcześniej został uhonorowany Nagrodą Livingstone'a za ujawnienie, że CIA zniszczyła nagrania z brutalnych przesłuchań osób podejrzanych o to, że są członkami Al-Kaidy.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 lutego 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca