Literatura

26 czerwca spotkanie w MSN - premiera „Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013”

Już 26 czerwca, w dniu premiery albumu Czesławy Frejlich i Dominika Lisika „Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013”, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się spotkanie promujące książkę. Gośćmi spotkania będą m.in. Tomek Rygalik, Krystian Kowalski, Jan Kochański oraz Grzegorz Niwiński i Jerzy Porębski. Przez pryzmat prezentowanych projektów dizajnerzy opiszą kondycję polskiego wzornictwa i nakreślą kierunki jego rozwoju.

 

„Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013” to pierwsze tak obszerne kompendium wiedzy o współczesnym polskim wzornictwie prezentujące niemal 120 produktów autorstwa 90 dizajnerów oraz obszerne wywiady z najważniejszymi z nich, m.in. z Tomkiem Rygalikiem, Oskarem Ziętą, Bartoszem Piotrowskim, Renatą Kalarus, Michałem Łojewskim.

 

Publikacja dokumentuje zmiany, jakie na przestrzeni ostatnich lat zaszły w polskim wzornictwie. Jest podsumowaniem i zamknięciem okresu, gdy dizajn z dziedziny postrzeganej jako sztuka trafił do powszechnej świadomości Polaków, stał się też rozpoznawalną marką za granicą. Książka pokazuje, że niewątpliwy sukces polskiego meblarstwa nie jest jedynym osiągnięciem naszego wzornictwa. Projektujemy urządzenia specjalistyczne i AGD, zabawki i lampy, ubrania, a konstruowane według koncepcji polskich dizajnerów pociągi jeżdżą po Europie.

 

Dizajn w Polsce ma swoje indywidualności i rozpoznawalne, sztandarowe projekty. Jest na tyle złożony i różnorodny, że zdobycie wiedzy o nim wymaga dobrego przewodnika. Album „Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013” nie pomija żadnego z istotnych zjawisk w rodzimym wzornictwie, pokazuje ważnych projektantów i najlepsze produkty. Autorzy, redaktor naczelna i współpracownik Ogólnopolskiego Kwartalnika Projektowego 2+3D, na karty swojej książki przenieśli dziennikarski krytycyzm i dociekliwość. Z zamieszczonych w albumie wywiadów z designerami dowiemy się, co ich zdaniem odróżnia dobry projekt od słabego, co jeszcze w polskim wzornictwie nie funkcjonuje sprawnie i dlaczego tak się dzieje a także czego możemy się spodziewać w przyszłości. Najlepsi specjaliści w swojej dziedzinie opowiadają, jak projektować fotel, pociąg, łódź, jak stworzyć markę modową. Dizajnerzy zdradzają też jakie wartości, tradycje i metody mają udział w ich pracy koncepcyjnej.

 

„Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013” to uzupełniona o nowe treści, polskojęzyczna wersja publikacji Czesławy Frejlich i Dominika Lisika „Polish Design: Uncut”, opracowanej w 2013 roku przez 2+3D dla Instytutu Adama Mickiewicza.

 

Spotkanie przedpremierowe:

25 czerwca, godz. 18:00, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, ul. Lipowa 4

Goście: Agnieszka Fujak, Jadwiga Husarska-Sobina, Katarzyna Jakubowska i Tomasz Orzechowski, Renata Kalarus, Paulina Kordos, Paweł Mikosz, Bartosz Mucha, Andrzej Śmiałek, Łukasz Tabakowski.

 

Premiera:

26 czerwca, godz. 18:00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3

Goście: Paweł Jasiewicz, Jan Kochański, Krystian Kowalski, Wojciech Małolepszy, Jeremi Nagrabecki, Grzegorz Niwiński, Bartosz Piotrowski, Jerzy Porębski, Tomek Rygalik, Michał Stefanowski

 

Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013”

2+3D, Kraków 2014

Premiera: 26 czerwca 2014

Autorzy: Czesława Frejlich i Dominik Lisik

Fotografie: Przemek Szuba

Projekt graficzny i skład: Kuba Sowiński, Wojciech Kubiena (Biuro Szeryfy)

ISBN 978-83-935975-3-6

Wydawca: 2+3D

www.2plus3d.pl

Partner: Instytut Adama Mickiewicza / Culture.pl

www.culture.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 czerwca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca