Literatura

Polska premiera „Brudu” Irvina Welsha

 

I R V I N E W E L S H

bestsellerowy autor kultowego Trainspotting powraca książką i filmem

 

Nasza recenzja tutaj

 

W DRODZE NA SZCZYT TRZEBA SIĘ UBRUDZIĆ


Bruce Robertson, detektyw edynburskiej policji, został okrzyknięty przez krytykę najgorszą kreaturą literacką od czasów Patricka Batemana, bohatera „American Psycho”.


To kliniczny przypadek czystego drania, dla którego nie ma takiego świństwa, jakiego by bezinteresownie nie popełnił. Trawiony wieczną furią, brnie przez przydzieloną mu sprawę zabójstwa na tle rasowym, traktując nienawiść jak niezbędne do życia pożywienie. Dręczony przez chorobę i pasożyta, osaczony przez własne fobie i obsesje, daje się nieść wirowi wydarzeń, na którego dnie tkwi szaleństwo w czystej postaci.

 

Mroczna, odrażająca, momentami w obrzydliwy sposób zabawna historia o nienawiści, mizantropii oraz dręczeniu wszystkiego i wszystkich dookoła.
Zdecydowanie nie jest to książka dla wrażliwców.

 

Premiera książki 14 października


Film z Jamesem McAvoyem na jej podstawie w kinach od 17 października

 

Patroni medialni książki:

 

 

 

O książce:

Przyzwyczailiśmy się już do twardych gliniarzy - nonkonformistów, ale wiecznie coś knujący, drapiący się po jajach, hemoroidalny bohater Welsha o niewyparzonej gębie zostawia ich wszystkich daleko w tyle. […] Czarna jak piekielna smoła komedia Welsha jednocześnie bawi i szokuje. […] Fantastycznie groteskowa.

Esquire”

 

Poważne, wnikliwe i obrzydliwie śmieszne studium osobowości reakcyjnej. Welsh - humorysta moralista i twórca czarnej groteski - daje tu gazu do dechy.
Sunday Times”

 

O filmie:

Zdeprawowane dzieło geniuszu

Shortlist”

 

Najbardziej podniecające wydarzenie filmowe tego roku

Daily Mail”

 

 

O autorze:

Irvine Welsh - ur. w 1958 roku szkocki pisarz już debiutem zaprezentował swój niebywały talent. Jego pierwsza powieść Trainspotting, opublikowana w 1993 roku, w 1996 została zekranizowana przez Danny Boyle'a. Zajęła także 10 pozycję w plebiscycie Waterstone's Best Books of the Century.

 

Informacje:

Tytuł: „Brud”, autor: Irvine Welsh, premiera: 14.10.2014, tytuł oryginału: Filth, przekład: Jacek Spólny, ISBN 978-83-7674-410-0, liczba stron: 388, oprawa: miękka + skrzydełka, cena: 34,90 http://replika.eu/index.php?k=ksi&id=398

 

 

Nakładem Wydawnictwa Replika ukazała się również ekranizowana powieść Irvine'a Welsha

 

Ecstasy. Trzy romanse chemiczne

 

Trzy historie o pokręconej miłości, z jej wzlotami i upadkami, z charakterystycznym dla autora twistem. Ta lektura zmienia postrzeganie.

 

Film na podstawie książki na dvd w październiku 2014 r.

 

Patronat medialny:
Wywrota


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca