Literatura

Najnowsza autobiograficzna powieść Romy Ligockiej

Najnowsza autobiograficzna powieść Romy Ligockiej

Kontynuacja bestsellerowego "Dobrego dziecka"

Premiera 23 października 2014

Kraków, lata 50-te XX wieku. Roma ma już 18 lat i samodzielnie wchodzi w dorosłe życie. Pozostawiona przez matkę, która musiała wyjechać z kraju, bez kontaktu z doświadczoną osobą, która w trudnych życiowych sytuacjach służyłaby radą i pomocą, młoda dziewczyna wpada we wszelkie pułapki swojego wieku. Środowisko krakowskich artystów, w którym zaczyna się obracać, fascynuje Romę, ale i przynosi wiele niebezpieczeństw. Alkohol, anoreksja, niechciana ciąża…

Sytuację dodatkowo komplikuje powrót matki z emigracji. Roma, nauczona już samodzielności, na nowo musi się oswoić i zaakceptować jej obecność.

"Droga Romo" to do bólu szczera opowieść popularnej pisarki, dzięki której czytelnicy jeszcze bardziej pokochają Autorkę i lepiej zrozumieją jej życiowe wybory.


 

Chciałam opowiedzieć o "wibrowaniu kobiecości", które zaczyna się w nas, w duszy, w ciele, w umyśle - kiedy mamy 16-18 lat - i potem nie opuszcza nas już przez całe życie.

Ale ta książka mówi też o alkoholizmie, aborcji, uzależnieniu od ...mężczyzny. Mówi o trudnym kobiecym losie - o jego pierwszym uderzeniu - wtedy kiedy jesteśmy najsłabsze, niedoświadczone - po prostu młode. Zresztą na to, co nas spotyka w tzw. "dorosłym życiu, zawsze jesteśmy za młode i zbyt niedoświadczone.

Pisząc tą książkę, przypomniałam sobie sonety Szekspira - w których jest delikatny i piękny dialog młodości z dojrzałością. Ja napisałam to prozą. Próbowałam porozmawiać ze sobą - tą z przed lat. Roma dzisiejsza, dojrzała - przygląda się swojemu życiu i próbuje odnaleźć siebie z tamtych czasów. Bo przecież za wszystkie błędy, które popełniała 18-letnia Roma płaci teraz Roma dzisiejsza. Ale może dzięki pisaniu tej książki, nauczyłam się tamtej niedoświadczonej dziewczynie przebaczać - przebaczać sobie. Bo może najtrudniejszą sztuką w życiu, proszę Państwa, jest umieć samemu sobie wybaczyć.

Roma Ligocka

 

Roma Ligocka – malarka i pisarka. Jej książki: Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, Kobieta w podróży oraz Tylko ja sama są bestsellerami, nie tylko w Polsce ale i w Europie. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Jest też uznaną malarką – jej prace można spotkać w wielu kolekcjach na całym świecie. W Wydawnictwie Literackim ukazały się trzy tomy felietonów autorki: Znajoma z lustra, Wszystko z miłości oraz Czułość i obojętność, a także Róża. Obrazy i słowa – album prezentujący jej malarstwo. Jej najnowszą powieścią jest Dobre dziecko, intymne wyznanie nastoletniej „dziewczynki w czerwonym płaszczyku.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 pazdziernika 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca