Literatura

Bursztynowy Motyl dla Piotra Strzeżysza

Piotr Strzeżysz został laureatem 20. edycji Konkursu im. Arkadego Fiedlera o nagrodę "Bursztynowego Motyla".  Jego trzecia książka Powidoki wydana nakładem wydawnictwa Bezdroża zyskała uznanie jury i znalazła się w gronie najlepszych książek o tematyce podróżniczej. Dotychczasowymi laureatami nagrody Bursztynowego Motyla są m.in. Ryszard Kapuściński, Jerzy Kukuczka, Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Elżbieta Dzikowska, Michał Kruszona, Wojciech Cejrowski.

 

Powidoki to wersja wspomnień z drogi, która cały czas trwa, nawet jeśli trzeba na chwilę się zatrzymać. To opowieść o ludziach, których mija się na szlaku, pamiętając mniej lub bardziej wyraźnie ich przyjazne słowa i pomocne gesty. To wreszcie zapiski z podróży pełnej kolorów, zapachów i dźwięków, które z czasem rozmywają się, ale nigdy nie blakną. Bo najpiękniejsze podróże nigdy się nie kończą.

 

Tą książką chciałem wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim spotykanym po drodze osobom, które niby nic nieznaczącymi gestami, słowami i uśmiechami wzbogacają i czynią piękniejszą moją wędrówkę przez życie - pisze Piotr Strzeżysz w Powidokach.

Laureat odbierze nagrodę 15 czerwca w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie koło Poznania.

 

Piotr Strzeżysz – autor książek Powidoki, Campa w sakwach i Makaron w sakwach, wydanych nakładem Wydawnictwa Bezdroża. Skończył kilka szkół, studiował na kilku kierunkach, pracował w różnych miejscach, m.in. na budowie, w bibliotece i w kilku szkołach. Od lat realizuje marzenie zwiedzenia świata na rowerze, łącząc pasję podróżowania z fotografią i pisaniem. Przejechał kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach. Jak pisze o sobie: "Przewłóczyłem się przez kawałek świata, ale ciągle coś gdzieś mnie pcha. Są chwile, kiedy myślę, że pewnego dnia się zatrzymam. Ale potem zasypiam, śnię o lataniu i wiem, że sam nigdy tego nie zrobię. Taka karma". Książka pt. „Powidoki” zawiera wspomnienia z Polski, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Islandii, Indii, Gruzji, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Książka dostępna jest również w wersji ebook.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 maja 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca