Literatura

Pięć kryminałów dla dzieci

Najmłodsi czytelnicy także mogą poczuć dreszczyk emocji czytając kryminały.

Dzieci lubią, gdy w książkach dużo się dzieje. Emocji i przygód mogą im dostarczyć kryminały im dedykowane – odpowiednie do wieku, z ciekawymi bohaterami i interesującymi historiami. Przedstawiamy pięć propozycji „kryminałów” dla dzieci.

 

Słodka zbrodnia

Różowe Babeczki Joanny Jagiełło to pozycja z serii Poczytaj ze mną. Historia Lusi i jej taty Lucjana, pary detektywów, którzy starają się odkryć tajemnicę dziwnych babeczek w cukierni pani Bajadery. Kto majstrował przy wypiekach? Czy zostawił ślady? I jak poradzi sobie z tą sprawą Lusia?

 

Książka raczej dla młodszych czytelników – duże litery i kolorowe obrazki zachęcają do czytania. Sama historia jest zabawna i pełna niespodzianek. Dodatkowo w pozycji znajdziemy krótką informację na temat samego kryminału jako gatunku, co bardzo ułatwia dzieciom dopiero poznającym literaturę zrozumieć, czym charakteryzuje się ten typ książek.

 

 

Owadzia sprawa

Deszczowa zagadka inspektora Nielubca Agnieszki Tyszki opowiada o tajemniczym zaginięciu... deszczu. Wszyscy wypatrują go od kilku dni, a jego nie ma! Z tego powodu u Ćmy jest nieposprzątane, Chrabąszcz zamyka sklep, a Prudencjanna nie może zrobić urodzin. Tylko inspektor Nielubiec może rozwiązać tę zagadkę.

Bohaterami książki są owady o przedziwnych imionach, które łamią języki. Duża czcionka i interlinia, ładne obrazki i ciekawa historia sprawiają, że dzieci będą się świetnie bawić. To ciekawa powieść detektywistyczna dla najmłodszych!

 

Kot zbrodniarz

Dziennik kota mordercy Anne Fine to powieść, która luźno nawiązuje do gatunku kryminałów. Głównym bohaterem i narratorem jest kot Tuffy, który... ma na sumieniu kilka istnień, przynajmniej według jego rodziny, bo sam zaprzecza, jakoby zamordował któregokolwiek ze zwierzaków. Co wyniknie z tych nieporozumień?

 

Główny bohater to zabawny opowiadacz, który rozbawi każdego. Książka raczej dla dzieci w wieku szkolnym – klasy I-III. A jeśli się spodoba, można sięgnąć po drugą część.

 

Pechowe rodzeństwo

Seria niefortunnych zdarzeń Lemony’ego Snicketa to cykl opowieści o osieroconym rodzeństwie, które musi się chronić przed niebezpieczeństwem w postaci hrabiego Olafa czyhający na ich majątek. Dzieci będą musiały stawić czoła wielu trudnym sytuacjom, ale na szczęście mają siebie i mogą polegać na sobie nawzajem.

Na podstawie trzech pierwszych tomów powstał film, który cieszył się sporą popularnością, jednak nie oddawał tak dobrze mrocznego klimatu powieści. Książki czyta się jednym tchem, a przygody rodzeństwa Baudelaire zaskakują i czasem... przerażają. Pozycje godne polecenia nieco starszym czytelnikom.

 

Nastoletnia detektyw

Flawia de Luce to seria książek Alana Bradleya o jedenastoletniej pani detektyw, która kocha chemię i nie boi się trupów. Sześć tomów powieści pozwala lepiej poznać główną bohaterkę i jej rodzinę. Flawia jest inteligentna i ironiczna, a jej przygody przechodzą ludzkie pojęcie.

 

Seria o Flawii bawi nie tylko najmłodszych. To pozycje dla dzieci i rodziców. Radziłabym jednak podsunąć je nieco starszym czytelnikom – najlepiej na przełomie podstawówki i gimnazjum – ponieważ w książkach nie brakuje zwłok i niebezpieczeństw. To dość obszerne treściowo książki, dlatego czytelnik musi być już wprawiony w czytaniu.

 

 

Tekst opublikowany w ramach projektu Kryminalny maj

53 artykuły 9 komentarzy
Ministerstwo Literatury


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 maja 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca