Literatura

Spotkanie z Jackiem Dehnelem - 1 czerwca 2016 r.

1 czerwca odbędzie się spotkanie z Jackiem Dehnelem. Pisarz wydał właśnie książkę „Krivoklat” (wyd. Znak Literanova) – przepojoną czarnym humorem historię „kwasowego wandala”, który nie boi się sprzeciwić społeczeństwu. Wydarzenie odbędzie się we wrocławskim salonie Empik Renoma.

 

Krivoklat, wieloletni pacjent zakładów dla psychicznie chorych, obwołany przez austriacką prasę „kwasowym wandalem”, ma za sobą historię niszczenia dzieł sztuki w najsłynniejszych muzeach Europy. Powieść Jacka Dehnela, to pastisz antymieszczańskiej twórczości Thomasa Bernharda, przepojona czarnym humorem, wyrzucona na jednym oddechu opowieść o sztuce, miłości i człowieku, który nie boi się sprzeciwić społeczeństwu.

 

Jacek Dehnel jest pisarzem, poetą, tłumaczem. Zdobywca Paszportu „Polityki” i Nagrody Fundacji im. Kościelskich był wielokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Jego książki ukazały się w trzynastu krajach. „Krivoklat” to monolog szaleńca, którego sylwetka inspirowana jest prawdziwą historią.Hans-Joachim Bohlmann (1937–2009) istniał naprawdę, naprawdę był dotknięty chorobą psychiczną, naprawdę stracił żonę i naprawdę oblewał kwasem siarkowym dzieła sztuki w najsłynniejszych muzeach Europy. Z fascynującą konsekwencją latami przekonywał lekarzy, że jest kompletnie wyleczony ze swojej manii, by, wypuszczony, od razu uszkodzić kolejne płótno i wrócić do szpitala”– mówi Jacek Dehnel.

 

Podczas spotkania Jacek Dehnel opowie o kulisach pracy nad książką oraz literackich inspiracjach. Będzie to również okazja do szerszej dyskusji z udziałem cenionego twórcy.

 

1 czerwca, godz. 18:00

Empik Renoma

Wrocław, ul. Świdnicka 40


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 maja 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca