Literatura

Poznaliśmy autorkę najlepszego tekstu literackiego w konkursie sieci Biedronka Piórko 2016

Spośród ponad 4 300 prac literackich zgłoszonych w pierwszym etapie drugiej edycji konkursu „Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci” jury wybrało tę najlepszą. Autorką zwycięskiego tekstu dla dzieci została pani Monika Radzikowska, która otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. złotych. Wybór zwycięskiej opowieści zainaugurował drugi etap konkursu kierowany do ilustratorów.

 

Zwycięski tekst i ilustracje zostaną opublikowane w postaci książki, która trafi do sprzedaży w sklepach sieci Biedronka 28 listopada br. Opiekę redakcyjną i wydawniczą nad projektem pełni Wydawnictwo Zielona Sowa.

 

Proces weryfikacji nadesłanych w pierwszym etapie konkursu prac był kilkustopniowy. Najpierw Kapituła Opiniująca, złożona z redaktorów Wydawnictwa Zielona Sowa, wybrała 100 najbardziej obiecujących tekstów. Następnie spośród nich każdy członek Kapituły Nagrody w Kategorii „Tekst” wskazał maksymalnie 10 najciekawszych prac. Wyboru zwycięskiej pracy dokonano podczas finalnych obrad Kapituły Nagrody, które odbyły się 6 maja. Jurorzy przy ocenie tekstów brali pod uwagę: warstwę językową, w tym jej poprawność, jakość artystyczną, oryginalność oraz dopasowanie do możliwości poznawczych dziecka w wieku od 4 do 10 lat.

 

Za autorkę najlepszego tekstu literackiego uznano pochodzącą z Ząbek panią Monikę Radzikowską. W ocenie członków Kapituły Nagrody w kategorii „Tekst” jej praca umiejętnie odświeża formułę klasycznej baśni. Autorka zgrabnie operuje rozpoznawalnymi w baśni motywami – dzięki temu czytelnik bez trudu dostrzeże mądrość zaklętą w tej opowieści. Wyraziście zarysowane charaktery, dynamiczna akcja i klarowna konstrukcja ułatwia dzieciom podążanie za historią. Obrazowy język kreuje baśniowy świat, poruszając wyobraźnię i budząc emocje. Wartościowe i optymistyczne przesłanie może być punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem na temat konieczności podejmowania prób i przezwyciężania własnych lęków, jednocześnie prowadząc małego czytelnika ku samodzielnemu odkryciu uniwersalnych prawd i zachęcając do kierowania się nimi we własnym życiu.

 

W tegorocznej edycji konkursu w Kapitule Nagrody w Kategorii „Tekst” zasiedli: Katarzyna Szestak – laureatka pierwszej edycji konkursu, Agnieszka Karp-Szymańska – filolog polski, współtwórca i prezes zarządu Grupy CzasDzieci.pl, Renata Piątkowska – autorka książek dla dzieci i młodzieży, Jarosław Gugała – znany dziennikarz, Rafał Witek – autor powieści, opowiadań i wierszy dla najmłodszych czytelników, a także przedstawiciel sieci Biedronka.

 

Ogłoszenie laureata pierwszego etapu konkursu „Piórko 2016” zainaugurowało drugi etap kierowany do ilustratorów. Prace obrazujące zwycięski tekst literacki można zgłaszać do 18 lipca br. Na laureata w kategorii „Ilustracje”, którego poznamy 25 sierpnia, czeka równie atrakcyjna nagroda finansowa w wysokości 100 tysięcy złotych. W Kapitule Nagrody w Kategorii „Ilustracje” zasiądą: Bohdan Butenko – wybitny ilustrator książek, laureat wielu nagród polskich i zagranicznych, Katarzyna Nowowiejska – absolwentka malarstwa, autorka ilustracji do książek, tworząca aplikacje mobilne i filmy animowane, Aleksandra Krzanowska – autorka ilustracji do podręczników i wydawnictw edukacyjnych, Elżbieta Śmietanka-Combik – ilustratorka podręczników szkolnych i książek dla dzieci, Natalia Jabłońska – laureatka pierwszej edycji konkursu, a także przedstawiciel sieci Biedronka.

 

Konkurs „Piórko. Nagroda Biedronka za książkę dla dzieci” to projekt sieci sklepów Biedronka, będący odpowiedzią na społeczny problem, jakim jest odchodzenie od zwyczaju czytania. W tym roku szczególny akcent został położony na podkreślenie roli literatury w umacnianiu i rozwijaniu relacji w rodzinie. Konkurs ma na celu także promocję debiutujących autorów i ilustratorów. Honorowy patronat nad inicjatywą sprawuje Rzecznik Praw Dziecka.

 

Szczegóły konkursu „Piórko 2016”, jego harmonogram i regulamin są dostępne
na dedykowanej stronie internetowej www.piorko2016.biedronka.pl

 

Monika Radzikowska

Pochodząca z Ząbek, 26-letnia Monika Radzikowska z wykształcenia jest archeologiem. Uwielbia góry, książki, stare mapy i ruiny ukryte w najdziwniejszych miejscach. Na co dzień pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie, opowiadając dzieciom baśnie i legendy. W czasie wakacji pakuje plecak i rusza na wykopaliska lub na dalekie wędrówki, tam, gdzie kończy się asfalt, a zaczyna szlak. Wierzy, że niemożliwe nie istnieje i każdy może dotrzeć na koniec świata, aby spełniać swoje marzenia. Podróże są jej pasją i inspiracją – uwielbia poznawać ludzi z innych krajów, regionów, rozmawiać z nimi, słuchać ich historii. Nade wszystko przywiązana jest jednak do Polski – lubi wracać i opowiadać o tym, co spotkało ją na szlaku. Zawsze chciała pisać książki. Motyw podróży i odkrywania siebie samego znajduje odzwierciedlenie w jej pracy konkursowej. 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 czerwca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca