Literatura

Rusza nabór do Pracowni Stacji Literatura 21

Biuro Literackie wraz z szesnastoma międzynarodowymi instytucjami literackimi realizuje między 16 a 18 września w stacji narciarskiej Czarna Góra w Siennej oraz byłej stacji PKP w Stroniu Śląskim  Europejskie Forum Literackie i festiwal Stacja Literatura 21. W ramach wydarzeń zaplanowano także Pracownie: kadrową, krytyczną, twórczą i przekładową – poprowadzone przez uznanych wykładowców. Spotkania, wykłady i zajęcia warsztatowe odbywać się będą w warunkach domowych – w mieszkaniach znajdujących się w kompleksie Apartamenty Czarna Góra. Właśnie rusza nabór. Przy układaniu list uczestników decydować będzie m.in. kolejność rejestracji, dlatego warto już dzisiaj przesłać swoje zgłoszenie.   

 

W ramach Pracowni kadrowej zajęcia dla organizatorów festiwali, imprez i realizatorów projektów literackich przeprowadzą: Paweł Potoroczyn (Jak rozpoznawać potrzeby), Michał Merczyński (Multimedia / Komunikacja / Konwergencja) i Beata Stasińska (Jak rozmawiać z autorami). Wykłady dla blogerów i krytyków poprowadzą: Adam Lipszyc (Jak czytać, żeby pisać o książkach), Arkadiusz Żychliński (Warsztat krytyka) i Paulina Małochleb (Pisanie a zarabianie). Uczestnikami Pracowni twórczej będą poeci przed debiutem książkowym, dla których praktyczne wskazówki przekażą: Tadeusz Dąbrowski (Czym jest pisanie), Kacper Bartczak (Jak się uczyć od innych, żeby wyjść na swoje) i Marta Podgórnik (Co trzeba wykreślić. Kiedy wiersz jest wierszem). 

 

Pracownia przekładowa adresowana jest do osób parających się literackimi tłumaczeniami – początkujących oraz mających na swoim koncie publikacje. Specjalne wykłady i zajęcia przygotowują: Jerzy Jarniewicz (Tłumaczyć czy przekładać), Anna Wasilewska (Różnice w językach) i Tomasz Pindel (Zawód tłumacz). Ponadto uczestnicy wszystkich pracowni będą mogli skorzystać z wykładów oraz dyskusji z udziałem zagranicznych agentów, wydawców, organizatorów festiwali, dyrektorów instytucji, promotorów książek i tłumaczy, którzy podczas Europejskiego Forum Literackiego postarają się odpowiedzieć na pytania: "Jak wyszukiwać literackie talenty?", "Jak wspierać młodych autorów?" i "Jak zostaje się międzynarodowym autorem?".

 

Wśród gości Forum znajdą się tak wybitne postaci, jak: Jürgen Jacob Becker, Cristina Fuentes La Roche, Antonia Lloyd-Jones, David Lopez-del Amo, Roman Simić, Beata Stasińska. Debaty poprowadzą: Mika Buljević, Alexandra Büchler, Diogo Coelho oraz Michał Chaciński. Uczestnictwo w Pracowniach będzie także okazją do obecności na pozostałych wydarzeniach Forum oraz festiwalu Stacja Literatura 21, w trakcie którego poznamy najciekawsze Nowe głosy z Europy i Polski, przyglądniemy się drugim książkom w dorobku autorów, dowiemy się, jak to jest ponownie debiutować w nieco innej literackiej roli, oraz przeanalizujemy, jak debiutowano dawniej.

 

Udział w wykładach i zajęciach warsztatowych nie wiąże się z żadną opłatą. Organizatorzy gwarantują przejazdy na trasach ze Stronia Śląskiego do Siennej. Do dyspozycji będzie kilkadziesiąt miejsc noclegowych w bardzo atrakcyjnych cenach. Do każdej Pracowni zakwalifikowanych zostanie dwadzieścia pięć osób. Uczestnikami Pracowni twórczej będą laureaci trwającej właśnie 11. edycji projektu Połów. Poeci przed debiutem książkowym mają czas na przesłanie zgłoszenia jeszcze tylko do 19 czerwca. By znaleźć się w gronie uczestników Pracowni twórczej, należy przygotować zestaw trzynastu wierszy. W przypadku pozostałych Pracowni podstawą do zakwalifikowania się do udziału będzie kolejność zgłoszenia, załączone materiały oraz kompletnie wypełniony formularz.

 

Pracownia krytyczna adresowana jest do krytyków, blogerów, studentów kierunków kreatywnego pisania i osób planujących utrzymywanie się z pisania tekstów. By znaleźć się w gronie dwudziestu pięciu uczestników, należy do zgłoszenia dołączyć dwa dowolne teksty (esej, szkic, recenzja, rozmowa). Pracownia przekładowa zorientowana została na osoby przed debiutem translatorskim i po nim, chcące rozszerzyć swoje umiejętności i wiedzę na temat sztuki tłumaczenia wierszy i prozy. I w tym przypadku do zgłoszenia należy dodać własne próbki prac (od 3 do 5 wierszy lub zwarty fragment prozy od 5 do 10 tys. znaków) uzupełnione o oryginały tekstów do porównania. Ci, którzy mają na koncie wydane książki, powinni załączyć pliki PDF.

 

Osoby zajmujące się organizacją wydarzeń literackich (spotkań, festiwali i konkursów), realizacją projektów związanych z literaturą, współpracą z autorami oraz promocją książek i inicjatyw to uczestnicy Pracowni kadrowej. W tym przypadku wystarczy zwykłe zgłoszenie z zaznaczeniem dorobku organizacyjnego lub aktualnym zatrudnieniem. Nabory trwać będą aż do zamknięcia końcowych list. Nazwiska pierwszych uczestników ogłoszone zostaną 27 czerwca. Formularz do wysyłki zgłoszeń znajduje się pod adresem http://biuroliterackie.pl/formularz/web/. By uzyskać dodatkowe informacje, należy pisać na adres mail@biuroliterackie.pl.

 

Patronat medialny:
Wywrota


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 czerwca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca