Literatura

Afryka jest kobietą

„Ta książka powstała z miłości – do Afryki, w której od pierwszej chwili poczułam się tak, jak gdybym wróciła do domu” – mówi o swojej książce „Afryka jest kobietą” Beata Lewandowska-Kaftan. Opowiada o tamtejszych kobietach, które choć różnią się pochodzeniem, wyglądem, wyznawaną religią czy zwyczajami, to łączy je odwaga, piękno i siła. Z historii wyłania się obraz Afryki prawdziwej, a nie tej z katalogów biur podróży. Tytuł ukaże się 28 września nakładem Edipresse Książki.

 

„Afryka jest kobietą” to zbiór 16 opowieści i impresji, których bohaterkami są afrykańskie kobiety poznane przez Beatę Lewandowską-Kaftan podczas blisko 15 lat podróży po Czarnym Lądzie. Są wśród nich smukłe Turkanki, żyjące na terenach, gdzie nikt z nas nie przetrwałby tygodnia.  I dumne Hamerki domagające się chłosty, by okazać swą odwagę, a także Himba o nieskazitelnie gładkiej skórze dzięki stosowaniu makijażu otjize. Są opowieści o kobietach Suahili, które w swoich sekretnych kobiecych rytuałach łączą kamasutrę z rytmami afrykańskich bębnów. I o kobietach z plemienia Mursi, które do dziś noszą wielkie krążki wargowe.

 

Nie zabrakło także historii białych Afrykanek, które od pokoleń albo zaledwie kilku lat mają swój dom w Afryce. Beata Lewandowska-Kaftan opowiada m.in. o księżniczkach Sapieżankach: Teresie, Marii i Annie. To córki księcia Eustachego Sapiehy, który po wojnie i ucieczce z obozu jenieckiego wyjechał do Kenii z 10 dolarami w kieszeni, by spędzić tam resztę życia. Księżniczki wraz z matką prowadziły safari w najdzikszych zakątkach Afryki. A dziś Teresa, Maria i Anna Sapieha, mimo upływu lat, każdego roku biorą udział w niezwykle trudnym Rajdzie Nosorożca, organizowanym w celach charytatywnych. I choć siostry pokonują busz, pustynię i góry samochodem terenowym, zawsze mają na sobie eleganckie perły.

 

„Afryka jest kobietą” to książka niezwykle intymna – wszystkie bohaterki Autorka poznała osobiście, a z niektórymi do dziś się przyjaźni. To zapis chwil spędzonych wspólnie z nimi, historie ich życia, opowieści o zwyczajach, tradycjach, ale i o Afryce zmieniającej się na naszych oczach.  

 

„Każde spotkanie z Afrykankami to była zarazem podróż w nieznane i do świata dobrze znanego od dzieciństwa. Różniły nas kolor skóry, sylwetka, ubranie, sposób życia, historia, język – prawie wszystko. Ale za chwilę okazywało się, że te same rzeczy nas bawią, te same przerażają. Że jesteśmy siebie nawzajem ciekawe. Że zadajemy te same pytania. Że uśmiech otwiera prawie każde drzwi i prawie każde milczenie.”

– mówi Beata Lewandowska-Kaftan.

 

Bohaterkami książki są kobiety, które pochodzą z różnych regionów,  odmiennie wyglądają, ubierają się i zachowują, mówią różnymi językami, hołdują odmiennym tradycjom, wyznają inne religie, pełnią różne życiowe role, wykonują inne zajęcia. I choć tak wiele je dzieli, łączy je piękno, siła, odwaga i kobieca solidarność. Może się wydawać, że w Afryce rządzą mężczyźni , ale tak naprawdę o tamtejszym życiu decydują kobiety.

 

Historie kobiet stanowią pretekst do pokazania różnych twarzy Afryki: „czarnej” i „białej”, plemiennej i zeuropeizowanej, rolniczej i miejskiej. Beata Lewandowska-Kaftan opowiada o innym niż w Europie pojmowaniu roli rodziny, klanu i społeczności, o odmiennej hierarchii wartości oraz o codziennym życiu. Prezentuje nieznane zwyczaje, rytuały i wciąż żywe tradycje, które niekiedy mogą wydawać nam się okrutne, dziwne czy przerażające tylko dlatego, że ich nie rozumiemy. Autorka przybliża Czytelnikom potężną i równocześnie delikatną przyrodę. Wyjaśnia, że Afryka jest za trudna dla pojedynczego człowieka, więc szybko uczy współdziałania, dzielenia się i pomagania sobie wzajemnie. Uczy także pokory wobec losu, spokojnego przyjmowania nieoczekiwanych zmian – zarówno tych pozytywnych, jak i tragicznych. A także  cieszenia się chwilą, bycia „tu i teraz” – smakowania jedzenia, śmiania się do utraty tchu, poświęcenia całej uwagi osobie, z którą właśnie jesteśmy. Beata Lewandowska-Kaftan pokazuje Czytelnikom Afrykę taką, jaka jest naprawdę.

 

"Zatem nawet nie myślę o tym, aby jakkolwiek Afrykę opisać, sumować. To niemożliwe tym bardziej, że daleka jestem od obiektywizmu. Bo Afryka posiadła mnie na własność, a ja nie potrafię i nie chcę się od niej uwolnić.

- fragment książki „Afryka jest kobietą”.

 

Książkę „Afryka jest kobietą” ilustruje ponad 170 barwnych fotografii,  w większości wykonanych przez autorkę. Dodatkowo na Czytelników czekają wirtualne galerie ekskluzywnych zdjęć, które można obejrzeć dzięki aplikacji Tap2C. To aplikacja mobilna, umożliwiająca dostęp do wszystkich funkcji druku interaktywnego. Pozwala m.in. oglądać ukryte treści, galerie fotografii i filmów oraz pobierać kupony rabatowe bezpośrednio z materiałów drukowanych. Edipresse Książki korzysta z aplikacji w swoich projektach.

 

 

O autorce:

Beata Lewandowska-Kaftan – z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania kobieta w podróży. Wydawała  encyklopedie, słowniki i leksykony, albumy, przewodniki turystyczne, książki podróżnicze i popularnonaukowe, poradniki i książki dla dzieci. W 1999 roku wprowadzała na polski rynek książki i filmy National Geographic. Po wydaniu setek książek postanowiła napisać własną: o Afryce. Podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso. Pasję dzieli z mężem Jackiem oraz synem Bartkiem i jego żoną Julią. Najchętniej podróżują razem. Ma duszę nomady, bo najbardziej lubi być w drodze.

 

Dane wydawnicze:

Autor: Beata Lewandowska-Kaftan, tytuł: „Afryka jest kobietą”, Edipresse Książki, ISBN 9788379454143, cena: 49,90 zł, oprawa: twarda, format: 165 x 215 mm, liczba stron: 272, data premiery: 28 września 2016 r.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 września 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca