Literatura

13. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania "Ja i mój wróg" 2–8 października

Wróg pomaga nam wprowadzić do świata zmianę. Na pewnych etapach życia bardzo się przydaje: szerzej otwieramy oczy. Przy wrogu inaczej siedzimy, inaczej mówimy. W towarzystwie wroga sytuacja robi się kryzysowa, a w sytuacji kryzysowej łatwiej o dużo pięknych zdań. Kombinacje słów stają się zwichrowane i smutne. Jesteśmy w pewien sposób podłączeni do systemu nerwowego wroga. To stąd ekscytujące przeczucie, że może nam się przydarzyć dosłownie wszystko. Stąd gorączkowa witalność. Gdyby zabrakło wroga – w naszym układzie panowałby bezruch. Wróg to kluczowa figura w historii literatury. Czym byłaby Biblia bez diabła? Wyobraźcie sobie państwo mity bez wroga, „Odyseję”, „Iliadę”? To wróg zrodził marzenie o świecie bez wroga. To wróg szuka w nas wszystkiego, co pragnie spełnienia – po to, żeby naszym pragnieniom zaprzeczyć. W świecie, w którym nasz ból objaśniają kolorowe pisma - wrogość to ostatni autentyczny fanatyzm. A teraz będziemy go demontować, albo chociaż nazywać, albo całkiem znosić. Ale bądźmy mili dla wroga, bo czasem lokujemy

go w nas. Wewnątrz. Jest jak ktoś bliski: nużący, denerwujący krewny, którego

będziemy spotykać na stypach, weselach – już zawsze.

 

W tym roku zaprosiliśmy na Międzynarodowy Festiwal Opowiadania znakomite pisarki, pisarzy, krytyczki i krytyków – żebyśmy wspólnie popatrzyli z bliska na wroga i może uznali go albo zaprzyjaźnili się z nim? Albo zupełnie odwrotnie. Temat relacji z wrogiem wydał nam się istotny w czasach antagonizmów.

Zapraszamy Państwa na wieczorne prezentacje (czytania autorskie), debaty, wystawę, premierę pisma „Opowiadanie”. Opowiadanie jest ważne. Bo nie ma tego, czego nie opowiesz.

 

Agnieszka Wolny-Hamkało

Redaktora pisma „Opowiadanie”

Dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

 

13. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania 2–8 października

 

Wydarzenia trzynastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania odbędą się we Wrocławiu oraz innych miastach Dolnego Śląska: Kłodzku, Oleśnicy, Lubaniu, Świdnicy, Wałbrzychu.

 

Wystąpią autorzy z Austrii, Hiszpanii, Belgii, Korei Południowej i Polski oraz

Czech, Słowacji i Węgier, między innymi Jacek Hugo-Bader, Krzysztof Varga, Krisztina Toth, Sylwia Chutnik, Janusz Rudnicki, Kim Ae-ran, Wojciech Kuczok, Paulina Wilk i Dimitri Verhulst.

 

Wśród gości dyskusji oraz komentujących na żywo prezentacje tekstów przez autorów - Zofia Król, Grzegorz Jankowicz, Michał Nogaś, Justyna Sobolewska. Oprócz czytania tekstów w językach oryginalnych w programie znajdą się rozmowy, projekcje filmowe, warsztaty dla księgarzy i promocja zbioru opowiadań Lucii Berlin. W tym roku autorzy czytać będą w Teatrze Muzycznym Capitol, a pozostałe wydarzenia będzie gościła Galeria Dizajn BWA Wrocław.

 

Ogłoszono również coroczny konkurs na najlepsze opowiadanie, tym razem pod hasłem “Ja i mój wróg”, w którym główną nagrodą jest 2000 złotych.

 

W ramach MFO ukaże się kolejny numer czasopisma “Opowiadanie” pod redakcją dyrektorki programowej Agnieszki Wolny-Hamkało. Wśród autorów tekstów, nie tylko prozatorskich, między innymi Przemysław Czapliński, Dariusz Nowacki, Marcin Sendecki, Marta Podgórnik, Adam Wiedemann, Julia Fiedorczuk.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 września 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca