Literatura

Bibeloty do gabloty. Znane i mniej znane eksponaty z kolekcji Muzeum Literatury

Muzea to nie tylko pachnące pastą do podłóg sale wypełnione arcydziełami, to również ogromna powierzchnia magazynowa, a co za tym idzie tajemne życie eksponatów; tych prezentowanych na wystawach, wypożyczanych, pożądanych przez publiczność, wysyłanych w świat, jako reprezentacja kultury polskiej, ale również tych ukrytych i zapomnianych, przesuwanych, odsuwanych, liczonych tylko podczas skontrum, wpisywanych i klasyfikowanych w księgach inwentarzowych. To specyficznie pojęte „muzealne bibeloty” – bohaterowie drugiego planu, na co dzień ukryte w pudłach konserwatorskich, stłoczone w magazynach, na wystawie „Bibeloty do gabloty” dostępują swoistej nobilitacji, zaproszone do gablot w muzealnym salonie – przestrzeni wystawienniczej.

W roku jubileuszowym, z okazji 65 lat działania Muzeum Literatury, proponujemy publiczności przegląd zasobów magazynowych instytucji – ekspozycję „z przymrużeniem oka”.

Jakimi kredkami rysował Leopold Staff? W jakich spodniach chadzał Melchior Wańkowicz i jaki kostium na plażę zakładała Maria Dąbrowska? A kto w ogóle nie zakładał spodni i kostiumu, utrwalając te chwile beztroski na zdjęciach? Co w boskim Buenos wyciskał Gombrowicz? Jakie zdjęcia żonie Aurelii lubił robić Władysław Reymont?

Szeroko rozumiane „muzealne bibeloty” – często dziwne i niejasnego przeznaczenia. Rękopisy i książki, dedykacje zabawne i bardzo poważne, ale również: przybory do pisania, fifki i papierosy, pukle włosów oraz części garderoby czołowych polskich pisarzy, poetów, literatów…

Zapraszamy do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie na wernisaż wystawy, który odbędzie się 8 listopada (środa) o godz.18:00.

Opracowanie i realizacja projektu: Zuzanna Rosińska-Waś, Joanna Pogorzelska
Aranżacja plastyczna: Joanna Dymmel
Czas prezentacji: listopad 2017-styczeń 2018


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 listopada 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca