Literatura

Książka Olgi Tokarczuk nomiowana do Man Booker International Prize !

Na liście tegorocznych nominacji do prestiżowej nagrody literackiej znalazła się powieść Bieguni Olgi Tokarczuk, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2015 roku.

 

Man Booker International Prize przyznaje się corocznie książkom przetłumaczonym na język angielski. W tym przypadku zrobiła to Jennifer Croft.

Obok naszej pisarki wśród nominowanych są m.in. znani hiszpańscy prozaicy: Javier Cercas i Antonio Munoz Molina. Zwycięzców poznamy 22 maja.

 

Bieguni to książka już doceniona - w 2008 roku otrzymała bardzo cenioną Nagrodę Literacką Nike.

 

Jest to urzekająca i intrygująca opowieść o podróżach - zarówno tych bardzo długich i dalekich, na przysłowiowy koniec świata, jak i o krótkich, bliskich - do sąsiedniej miejscowości, na sąsiednią ulicę.


Osobnym tematem są tu podróże wgłąb siebie. Zarówno w sensie przenośnym, jak i dosłownym, gdyż autorka sporo miejsce poświęciła towarzyszącemu ludziom od wieków pragnieniu zachowania ciała po śmierci.


I to te właśnie - "wewnętrzne" - wędrówki czynią tę książkę niepowtarzalną relacją, pokazaną z różnych perspektyw.

Narratorka, która jest alter ego autorki, często rozmyśla także o miłości, samotności, dzieciństwie, młodości, starości, śmierci...

Tematy te przewijają się przez całą powieść, sprawiając, że trudno się od niej oderwać. Łączą one też pozornie oderwane od siebie historie, których bohaterami są ludzie w różnym wieku, z różnych stron świata i z różnych środowisk.

Naprawdę warto przeczytać!

BEATA IGIELSKA


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 marca 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca