Literatura

Ukazał się pierwszy w tym roku numer „Toposu”

Numer sto sześćdziesiąty czwarty dwumiesięcznika literackiego „Topos” otwiera lista stu najlepszych tomów wierszy z lat 1918 – 2018 zebranych z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ranking został stworzony na podstawie ankiety, skierowanej do krytyków literackich, badaczy literatury, wydawców, publicystów i dziennikarzy różnych mediów. Oprócz samej listy, na łamach pisma publikowane są uzasadnienia wybranych osób, biorących udział w typowaniu, co znajdzie swoją kontynuację w kolejnych numerach.

W dziale eseistyki Cezary Dobies pisze o związkach Zbigniewa Herberta z Henrykiem Elzenbergiem („Mistrz”), Andrzej Pisowicz próbuje odpowiedzieć na pytanie Zbigniewa Herberta o Rovigo, natomiast Małgorzata Juda-Mieloch bierze pod lupę psy, które stają się ważnym bohaterem w najnowszym tomiku Jana Polkowskiego. Polecamy również esej Kazimierza Nowosielskiego „Słowiki i Fotografia. O dwóch wierszach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej”.

W Teologii poetów Zofia Zarębianka przestawia „Metafizyczne konstelacje: Krzysztof Kuczkowski i Wojciech Kudyba. Głosy niezobowiązujące”.

Dział poezji to przede wszystkim utwory Tadeusza Dąbrowskiego, ale także wiersze Krzysztofa Budziakowskiego, Bogdana Jaremina, Bogusława Kierca, Jadwigi Nowak, Józefa Kurylaka oraz Mirosława R. Kanieckiego.

Zachęcamy także do przeczytania rozmowy Małgorzaty Czermińskiej z prof. Michaelem Edwardsem o polskim wydaniu jego książki „Ku poetyce chrześcijańskiej”.

Do „Toposu” 1 (164) 2019 dołączono 2 tomiki poetyckie:

  • Mirosław Dzień „Thambos”;
  • ks. Jan Sochoń „Brewiarz celnika”.

Życzymy dobrej lektury!

 

Dwumiesięcznik literacki „Topos” dostępny jest w sieci salonów EMPiK oraz u wydawcy –  Towarzystwo Przyjaciół Sopotu w Dworku Sierakowskich. Zamówienia prosimy kierować na adres prenumerata@tps-dworek.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 marca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca