Literatura

Zwycięzcy Nagrody Pulitzera 2020

 


Z powodu pandemii koronawirusa, ogłoszenie zwycięzców Nagrody Pulitzera w 2020 roku przybrało bardzo nietypową formę. Zamiast, jak zwykle, na terenie Uniwersytetu Columbia w Nowym Yorku, odbyło się w prywatnym mieszkaniu jednej z członkiń zarządu i zostało przekazane światu za pomocą YouTube'a kilkadziesiąt minut temu.

 

Prestiżowa Nagroda Pulitzera przyznawana jest w USA od 1917 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, muzyki i literatury.

 

Ponieważ wiemy, że Czytelników Wywroty.pl żywo interesuje ta ostatnia kategoria, miło nam przedstawić zwycięzców Nagrody Pulitzera w dziedzinie literatury w 2020 roku:

 

Dramat: Michael R. Jackson za A Strange Loop

Historia: W. Caleb McDaniel za Sweet Taste of Liberty. A true Story of Slavery in America

Biografia: Benjamin Moser za Sontag: Her Life and Work

Poezja: Jericho Brown za The Tradition

Literatura faktu: Anne Boyer za The Undying oraz Greg Grandin za The End of the Myth

Fikcja: Colson Whitehead za The Nickel Boys (tu finalistami byli również Ann Patchett za The Dutch House oraz Ben Lerner za The Topeka Scool).

 

Na szczególne uznanie zasługuje tu ponowny zdobywca Pulitzera - Colson Whitehead, który za powieść The Underground Railroad, wydanej w Polsce po tytułem Podziemna kolej. Czarna krew Ameryki otrzymał już tę nagrodę w 2017 roku, dodając ją do National Book Award 2016 i kilku innych poważnych laurów.

 

O The Nickel Boys, polski tytuł – Miedziaki czytamy na stronie wydawcy: Druzgocąca, porażająca i niezwykle ambitna powieść, która dowodzi, że Colson Whitehead jest pisarzem w szczytowej formie." Trudno zaprzeczyć tej opinii, sprzed sześciu miesięcy, zważywszy na rangę przyznanej dzisiaj pisarzowi nagrody...

 

Obie wspomniane powieści Colsona Whiteheada wydane zostały w Polsce przez Wydawnictwo ALBATROS: Podziemna kolej. Czarna krew Ameryki w roku 2017, w przekładzie Roberta Lisowskiego i Miedziaki,  przełożył Robert Sudół w 2019.

 

Redakcja Wywroty.pl gratuluje Laureatom i Wydawcom!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 maja 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca