Literatura

Stephen King – mistrz grozy i… objętości. Przegląd najchętniej czytanych książek

Pisarz nie zawsze jest pewien swojego sukcesu. Tak było z jedną z najlepiej sprzedających się powieści Stephena Kinga, której szkic autor wyrzucił do kosza. Na szczęście żona twórcy odzyskała kartki i ujrzała w tej historii potencjał. King postanowił dać Carrie szansę i, patrząc z perspektywy czasu, była to trafna decyzja – książka zmieniła wszystko. Później mogły powstać kolejne kultowe pozycje, jak Miasteczko Salem czy Lśnienie. I tak od ponad 40 lat amerykański pisarz uważany jest za mistrza grozy i nie zamierza tego tytułu nikomu oddać, nieustannie tworząc wciągające i wyjątkowe fabuły. Oto przegląd najchętniej czytanych książek Stephena Kinga.

Bastion

Tuż po Carrie, Miasteczku Salem i Lśnieniu Stephen King wydał Bastion. To jedna z najchętniej czytanych książek Kinga, gdyż uważana jest ona za jego opus magnum, czyli najwybitniejsze dzieło. Ponadto jest to najobszerniejsza lektura autora, licząca w najnowszym wydaniu 1166 stron. Jednak taka objętość wcale nie odstrasza czytelników, a umieszczona na obwolucie zapowiedź sprawia, że natychmiast chce się wejść do wykreowanego przez autora świata.

 

Jest to świat, w którym supernowoczesna broń biologiczna przyniosła całkowitą zagładę. King przedstawia postapokaliptyczną wizję ziemi spustoszonej przez śmiertelny wirus. Część osób jednak pozostała przy życiu i zaczyna mieć wizje wskazujące drogę. Rozpoczyna się prawdziwa walka dobra ze złem. Ludzkość została podzielona, a bohaterowie formułują dwa przeciwstawne obozy. Jak poradzą sobie w nowej rzeczywistości, która wyzwoliła w nich najbardziej prymitywne instynkty? Odpowiedź znajduje się w fenomenalnym postapokaliptycznym thrillerze – Bastionie.

Zielona mila

Zielona mila to kolejna kultowa powieść Stephena Kinga wydana w 1996 roku. Wzbudza wiele emocji, porusza, wzrusza do łez. Nie jest typową pozycją z gatunku literatura grozy. Lektura zawiera elementy thrillera psychologicznego, kryminału i fantastyki. Autor zaprasza czytelników do więzienia znajdującego się w Ameryce lat 30. ubiegłego wieku.

 

Głównym bohaterem jest Paul Edgecombe – tzw. klawisz sprawujący nadzór w celach śmierci. Choć większość osadzonych jest winna okrutnych zbrodni i wyrok zostaje zazwyczaj wykonany, pewnego dnia do więzienia trafia Afroamerykanin John Coffey, który jest oskarżony o makabryczne dokonania. Mężczyzna posiada jednak niesamowity dar. To właśnie kwestia, która nie daje Paulowi spokoju i wzbudza w nim dylemat moralny.

Mroczna Wieża

Stephen King ma tak wiele wyjątkowych i wspaniałych powieści na swoim koncie, że, o ile Bastion uważany jest za opus magnum autora, to jednak przy najgłośniejszym cyklu, Mrocznej Wieży, sam pisarz stawia określenie – najwybitniejsze. Pierwsza część serii została wydana w 1970 roku, a ostatnia w kolejności – ósma – w 2021.

 

Głównym bohaterem jest Roland Deschain – ostatni rewolwerowiec Świata Pośredniego. Jego celem jest dotarcie do tytułowej Mrocznej Wieży. Obiektu, który w apokaliptycznym świecie, dotkniętym zagładą, może okazać się istotą całego istnienia. Przygody Rolanda są pełne wyzwań, zaskoczeń i tajemnic. To fabuła, która powoduje u czytelnika nieustanne poczucie napięcia i nieoczekiwanego. To idealna powieść dla zwolenników książek zawierających elementy westernu, fantasy i horroru.

To

To jest jedną z najbardziej przerażających powieści Stephena Kinga. Autor stworzył okropny obraz potwora, najpierw żywiącego się strachem dzieci, a później – mordującego je. Fabuła nieustannie trzyma w napięciu i doskonale sprawdzi się u czytelników lubiących się bać. Właśnie ze względu na budzący w odbiorcach strach powieść To uwzględniona jest zestawieniu Virtualo Kultowe horrory na czytnik – klasyki gatunku, które trzeba znać.

 

Czy przedstawiona w fabule zwykła amerykańska prowincja może kryć w sobie aż tak mroczne oblicze? Okazuje się, że to najlepsza sceneria do tego, by poruszyć wyobraźnię czytelnika – tym bardziej że główne ofiary to dzieci. W treści pojawiają się nie tylko motywy rodem z najlepszego horroru, ale także problemy dorastania najmłodszych w różnych rodzinach, nierzadko dysfunkcyjnych i patologicznych, które zostawiły w ich umysłach traumę na całe życie.

Cztery pory roku

Cztery pory roku to pozycja nieco inna niż wszystkie pozostałe autorstwa Stephena Kinga. To zbiór 4 minipowieści. Najsłynniejsze jest opowiadanie pt. Skazani na Shawshank, którego akacja toczy się w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Głównym bohaterem jest Andy Dufresne – niewinny zarzucanych mu czynów więzień, skazany na śmierć. Do historii nawiązuje powstała później powieść Zielona mila.

Kolejna historia ze zbioru to Zdolny uczeń­ ­– mroczna książka o hitlerowskim zbrodniarzu, który ukrywa się pod zmienioną tożsamością w amerykańskim miasteczku. Jego osobą zainteresował się chłopiec zafascynowany tematyką hitlerowską. Jak się okazuje, komendant znajduje godnego sobie ucznia. Z kolei Ciało to historia opowiadana przez jednego z czterech przyjaciół, którzy na wieść o znalezieniu zwłok w lesie postanawiają wyruszyć w podróż, by pierwszy raz zobaczyć nieboszczyka. Nie wiedzą jednak, z jakimi zmaganiami podczas wędrówki przyjdzie im się zmierzyć. Ostatnia historia to Metoda oddychania – utrzymana w tajemniczej atmosferze opowieść o makabrycznym porodzie, który w Wigilię Bożego Narodzenia odebrał lekarz Emlyn McCarron.

Później

Jedną z najnowszych powieści Stephena Kinga jest Później, wydane w 2021 roku. To liczący blisko 400 stron horror, w którym uważny czytelnik dostrzeże nawiązanie do wspomnianego wcześniej To. Główny bohater – Jamie – to chłopiec, który od najmłodszych lat ma dar widzenia zmarłych. Dzięki temu ma możliwość rozmawiania z nimi. Swój sekret zdradza jednak kilku zaufanym osobom i z czasem okazuje się, iż od znalezienia jednego ducha może zależeć życie setek osób. Dlatego Jamie musi zacząć współpracować z policją.

 

Dopiero z czasem okaże się, jak ogromne konsekwencje ta decyzja będzie miała w jego życiu. Autor przedstawia czytelnikom świat, w którym splatają się losy umarłych i żywych. Część duchów to nieszkodliwe istoty, jednak nie brakuje również tych, które przyprawią odbiorców o gęsią skórkę i na długo nie dadzą o sobie zapomnieć.

 

Stephen King jest niezwykle płodnym autorem i przyzwyczaił czytelników do tego, że każdego roku można nabyć jego najnowszą książkę. Ci, którzy nie śledzili twórczości mistrza grozy od samego początku, w katalogu księgarni online Virtualo mogą odnaleźć zarówno najstarsze, jak i najnowsze thrillery i horrory Kinga w formie e-booków. Co więcej, część tych pozycji dostępna jest również w postaci audiobooków.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 listopada 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca