Muzyka

Jubileuszowe Koncerty Chóru Synagogi pod Białym Bocianem

W roku 2011 Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka świętuje 15-lecie swojej działalności. Z tej okazji zaplanowane zostały dwa jubileuszowe koncerty: 18. września we Wrocławiu oraz 21. września w Hanowerze.

Święto wrocławskiego zespołu wspólnie organizuje Fundacja “PRO ARTE”, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oddział we Wrocławiu oraz Europejskie Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze. Wspracia projektowi udzielają: Urząd Miejski we Wrocławiu, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Wrocławski Chór jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce. Regularnie występuje w Polsce i za granicą. Brał udział w licznych Festiwalach. Uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz.

Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu, Davidem Ullmannem z Jerozolimy.

 

W roku 2005 Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu wspólnie z Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią Dolny Śląsk oraz kantorem Josephem Malovanym wystąpił na Parieserplatz w Berlinie z okazji uroczystości odsłonięcia Pomnika dla Zamordowanych Żydów Europy.

 

Krytyka muzyczna wyraża się o Chórze niezwykle entuzjastycznie, podkreślając wspaniałe umiejętności Zespołu, a także niepowtarzalną atmosferę koncertów.

 

Jubileuszowe koncerty będą wspaniałą okazją do podsumowania dotychczasowej działalności zespołu, który godnie reprezentuje Wrocław oraz Dzielnicę Wzajemnego Szacunku na arenie międzynarodowej, szerząc ideę tolerancji oraz przesłanie “muzyka nie zna granic”. 

 

            Gościem specjalnym jubileuszowych koncertów będzie Avitall Gerstetter – pierwsza kantorka w Niemczech. Artystka ukończyła studia w Jerozolimie, Berlinie oraz w Nowym Jorku. Jej wspaniały głos można usłyszeć w synagodze na Oranienburger Straße oraz w synagodze Hüttenweg w Berlinie.

 

Jubileuszowe koncerty Chóru Synagogi pod Białym Bocianem z pewnością będą niezapomnianą ucztą dla melomanów z Polski i Niemiec.

 

Chór Synagogi pod Białym Bocianem

pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka

 z udziałem pierwszej kantorki w Niemczech -  Avitall Gerstetter

 

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej

Synagoga pod Białym Bocianem

18. września 2011 roku (niedziela)  godz. 18.00

ul. Włodkowica 7

Wrocław

 

Neustaedter Hof- und Stadtkirche St. Johannis

21. września 2011 roku (środa) godz. 19.30

Rote Reihe 6

Hanower

 

W programie utwory:

Kurta Weilla, Dorfa Frumera, Louisa Lewandowskiego, Salomona Sulzera, Meyera Machtenberga.

 

WSTĘP NA KONCERTY JEST BEZPŁATNY


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca