Muzyka

Koncert z okazji 75. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego!

KONCERT SYMFONICZNY 
z okazji 75. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego
18 listopada 2016 /PIĄTEK /19.00

 

Motywy polskie i szkockie

Brytyjski pianista Jonathan Plowright jest znany polskiej publiczności z nagrań utworów Zygmunta Stojowskiego, Henryka Melcera i Ignacego Jana Paderewskiego oraz ze swoich częstych koncertów w naszym kraju. Plowright wyszukuje, restauruje i nagrywa polskie utwory fortepianowe. Jest skutecznym adwokatem nieco zapomnianych kompozytorów. A, jak napisał Jacek Hawryluk, „oprócz swej pasji do nieznanych utworów Plowright jest po prostu świetnym artystą”. W FŁ będzie solistą w Koncercie fortepianowym a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego, zaliczanym do najpopularniejszych utworów w całej polskiej literaturze fortepianowej.

 

Na początek usłyszymy uwerturę do opery „Monbar czyli Flibustierowie” Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, XIX-wiecznego kompozytora, dyrygenta, pianisty i pedagoga. Sceniczna prapremiera opery odbyła się 1863 w Teatrze Wielkim w Warszawie.

 

W drugiej części wieczoru zabrzmi III Symfonia a-moll op. 56, „Szkocka” Feliksa Mendelssohna, będąca reminiscencją jego podróży do Szkocji w 1829 roku. Kompozytor zadedykował ją księżniczce Wiktorii, przyszłej królowej Zjednoczonego Królestwa. Nie była publikowana przez wiele lat. Prawykonanie utworu miało miejsce 3 marca 1842 w Lipsku.

 

Wykonawcy: Jonathan Plowright – fortepian, Paweł Przytocki – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej
 

Program: Ignacy Feliks Dobrzyński – Uwertura do opery „Monbar czyli Flibustierowie” op. 30, Ignacy Jan Paderewski – Koncert fortepianowy a-moll op. 17, Felix Mendelssohn-Bartholdy – III Symfonia a-moll op. 56 „Szkocka”

Spotkanie przedkoncertowe (g. 18.15-18.45) poprowadzi Marcin Majchrowski, Program 2 Polskiego Radia.

 

DZIECIĘCY UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY (DUA) 
19 listopada 2016 /SOBOTA /10.00 – cz. 1 /11.30 – cz. 2  

Warsztat: „Zupa pomidorowa, czyli jak się robi operę?”

Prowadzenie: Przemysław Pogocki

 

Opera – jak to jest zrobione? Kto jest ważniejszy w operze: kompozytor czy śpiewak? Czy opera to tylko historia i muzyczny skansen? Jak w kilkanaście minut zostać artystą operowym? A wreszcie – czy dyrygent może jeździć na monocyklu?
 

Wszystkiego dowiesz się jeśli posmakujesz „Zupy pomidorowej” – najkrótszej, zgłoszonej do Księgi Rekordów Guinnessa, opery świata, przygotowanej przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Kurpińskiego w Kutnie pod kierunkiem Przemysława Pogockiego.

 

KONCERT SYMFONICZNY 
19 listopada 2016 /SOBOTA /19.00

 

Dla łódzkich melomanów wystąpi orkiestra Młoda Polska Filharmonia, która utrzymuje się ona z prywatnych funduszy (grupa medialna Zwierciadło), co jest w Polsce ewenementem. Do MPF wybrano podczas przesłuchań w 2011 r. najbardziej utalentowanych uczniów szkół muzycznych II stopnia w wieku 15-20 lat. Obecnie część z nich to studenci akademii muzycznych. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem orkiestry jest Adam Klocek – dyrektor Filharmonii Kaliskiej i dyrektor artystyczny Filharmonii Częstochowskiej. W koncercie Johanna Nepomuka Hummla solistą będzie Yigal Meltzer, pierwszy trębacz Israel Philharmonic Orchestra.

 

Wykonawcy: Yigal Meltzer – trąbka, Adam Klocek – dyrygent, Młoda Polska Filharmonia
 

Program: Johann Nepomuk Hummel – Koncert na trąbkę Es-dur, Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia koncertująca Es-dur, KV 297b na flet, klarnet, róg i fagot, Ludwig van Beethoven – III Symfonia Es-dur op. 55 „Eroica”

 

ELECTRONIC SOUND” – WYSTAWA
Zachęcamy do oglądania wystawy indywidualnej prof. Rafała Sobiczewskiego pt. „Electronic Sound”. Czynna w foyer przy Sali Kameralnej do 11 grudnia, w godzinach 10.00-19.00. Wstęp wolny.
 

Rafał Sobiczewski urodził się w 1970 roku w Łodzi. Malarz, profesor nadzwyczajny łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzi Pracownię Intermedialnych Działań na Płaszczyźnie na Wydziale Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W latach 2011-2015 pełnił funkcję prezesa w Stowarzyszeniu Kultura Aktywna. Kurator wystaw, twórca projektów artystycznych.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 listopada 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca