Muzyka

10 Niesamowitych korzyści płynących z nauki gry na instrumencie w dzieciństwie

Płynie wiele zalet ze słuchania muzyki. Potrafi ona uspokoić i zrelaksować. Może nas zmotywować do działania. Wprowadzić nas w melancholię. Czy muzyka równie mocno wpływa na nasze dzieci? Lepiej, gdy dziecko słucha muzyki, czy ją tworzy?

Grać czy słuchać?

Słuchanie muzyki stymuluje komórki nerwowe dziecka. Pobudza jego wrażliwość i pozwala wyzwolić emocje. Jednak to gra na instrumentach ma niewyobrażalnie lepszy wpływ na małego człowieka. Dziecko ucząc grać się na jakimkolwiek instrumencie ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową i słuchowo-ruchową.

Korzyści z gry na instrumentach

Prócz tego musi ono nauczyć się zapamiętywania i samodyscypliny. Osoby, które w dzieciństwie grały na instrumentach, w dalszym życiu nie miały problemów z matematyką, czy językami obcymi.

Koordynacja i koncentracja

Dzieci grające na instrumentach uczą się koordynacji ruchowej. Musi ono bowiem w odpowiednim momencie ruszyć konkretną częścią ciała. W zależności od instrumentu na jakim gra, jest to ręka, noga, bądź jedynie palec. [źródło]

Do nauki gry niezbędna jest koncentracja. Dzieci skupiają się na grze, a więc uczą się koncentrować na powierzonym im zadaniu. Daje to wymierne korzyści w przyszłości, gdy nasze dzieci będą musiały skupić się na zadaniach w szkole, a następnie w pracy.

Cierpliwość i wytrwałość

Nauka każdej nowej czynności wymaga od dziecka cierpliwości. Przyda się ona nie tylko w dzieciństwie. Tak samo jak wytrwałość w dążeniu do swoich celów. Dzięki nauce gry na instrumentach dziecko nauczy się, czym są te cechy i będzie je wykorzystywało [źródło].

Poprawa pamięci

Pamięć należy cały czas ćwiczyć. Gra na instrumentach muzycznych to dla każdego bardzo dobry trening dla mózgu. Poświęcenie nawet kilku godzin tygodniowo na grę sprawi, że dziecko będzie miało dużo lepszą zdolność zapamiętywania w porównaniu do rówieśników.

Rozwój emocjonalny i współczucie

Muzyka potrafi wzbudzać w ludziach konkretne emocje: radość, smutek, melancholię... Dzieci są szczególnie wrażliwe na takie bodźce. Gra na instrumentach pozwoli im wyzwolić konkretne uczucia, nauczy się je okazywać i mówić o nich. Ważne jest, by dziecko nauczyło się nazywać emocje, które odczuwa i mówić o nich. Dzięki temu nauczy się radzić sobie z nimi.

Pewność siebie

Publiczna gra na instrumencie, nawet jeśli publicznością są jedynie rodzice lub nauczyciel, wymaga od dziecka odwagi. Buduje pewność siebie, a ta sprawia, że dziecko wierzy w swoje możliwości. Wszystko jest dla niego możliwe.

Pasja

Człowiek, który posiada hobby, posiada niezwykły skarb. Jest to jego odskocznia od codziennych obowiązków. Czynność, którą kocha i sprawia mu ogromną przyjemność. Grając na instrumentach dziecko może psychicznie odpocząć od typowej nauki. Posiada coś więcej niż tylko zajęcia w szkole i obowiązki domowe.

Relaks

Zamiłowanie do muzyki daje również młodemu człowiekowi chwilę wytchnienia, relaksu. Czas spędzony na grze jest dla niego odpoczynkiem i zabawą.

Jaki instrument wybrać?

Szukając pierwszego instrumentu dla naszej pociechy warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Instrument taki musi być łatwy w obsłudze, by dziecko się nie zraziło do gry. Ważne również, by nauka na nim była łatwa. Oznacza to, że podstawy teorii muzyki powinny być łatwo dostrzegalne w czasie nauki gry.

Warto więc wybrać instrument z rodziny perkusyjnych. Mogą to być dzwonki lub ksylofon. Instrumenty te różnią się od siebie jednym szczegółem. Ksylofon posiada płytki drewniane, dzwonki zaś metalowe. Dzięki temu, że ich płytki posiadają różne długości, wydają różne dźwięki.

Dla starszych dzieci można wybrać instrument z oznaczeniem literowym. Pozwoli to dzieciom w wieku szkolnym na wizualizację podstaw teorii muzyki. Dla młodszych dzieci lepsze będzie ksylofon z oznaczonymi kolorami. Pozwoli to im łatwiej zauważyć różnicę w dźwiękach między konkretnymi płytkami.

Co daje dzieciom gra na ksylofonie?

Dzieci grające na ksylofonie uczą się łączyć odpowiednie dźwięki z odpowiednim oznaczeniem nutowym (czytać nuty), a także kojarzyć i łączyć dźwięki. Uczą się one także gam muzycznych. Rozwijają umiejętności motoryczne, ponieważ muszą uderzać pałeczką w konkretne płytki ksylofonu. Uczą się, że siła uderzenia odzwierciedla głośność dźwięku oraz rytmiki, grając proste melodie w odpowiednim tempie. Muzykowanie na ksylofonie rozwija pamięć, koncentrację i uwagę.

Czy warto inwestować w rozwój muzyczny?

Nauka gry na instrumentach pozornie nie ma nic wspólnego z nauką potrzebnych umiejętności. Jednak jej wpływ na młodego człowieka był znany już od dawna. Dzięki niej dzieci mogą wszechstronnie rozwijać zarówno pamięć, koncentrację, skupienie się na zadaniu, jak i cierpliwość. Są to cechy wysoce doceniane w dzisiejszym, pędzącym i konkurencyjnym świecie.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 11 lutego 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca