Muzyka

Ślina i Petr Vrba - w ramach projektu "Sąsiedzi 2.0" - do posłuchania online!

Ośrodek Działań Artystycznych Firlej niezmiennie od lat promuje polską kulturę za granicą. Realizując projekt "Sąsiedzi 2.0", Firlej wyrusza w trasę do Pragi razem z młodym wrocławskim zespołem Ślina. 
W ramach projektu odbyły się już dwa koncerty mistrzów muzyki improwizowanej. Na scenie budapesztańskiego Opus Jazz Club wspólny koncert zagrali Mikołaj Trzaska, Mark Tokar, Petr Vrba oraz  Balázs Pándi Dwaj pierwsi zagrali także we lwowskiej Dzydze. 


Tym razem Firlej zaprezentuje kolaboracje wrocławskiego zespołu Ślina razem z czeskim multiinstrumentalistą Petrem Vrbą. Koncert będzie transmitowany na żywo na stronie FB Firleja. Dzień wcześniej, 25.11, Ślina zagra solowy koncert, który również będzie dostępny dla widzów w sieci.
 
25-26.11.2020, godz. 20:00
Punctum Krasovka (Krásova 27, Praha)
Live streaming: FB strona Firleja

--
 
PETR VRBA
- multiinstrumentalista znany z eksperymentów na polu wolnej improwizacji, do których najczęściej wykorzystuje trąbkę, klarnet, wibrujące głośniki i rozmaite obiekty znalezione. Uchodzi za jedną z najważniejszych postaci praskiej sceny eksperymentalnej. Współpracował z wieloma muzykami m.in Xavier´em Charles´em, Axel´em Dörner´em, Isabelle Duthoit, Kai Fagaschinskim, Franz´em Hautzinger´em, Chris´em Heenan´em, Matthew Goodheart´em, Christof´em Kurzmann´em, Seijiro Murayamą, Ivan´em Palacký, Miro Tóth´em, Michael´em Zerang. Razem z amerykańskim kompozytorem George Cremaschi brał udział w Praskiej Orkiestrze Improwizowanej oraz został zaproszony do współpracy ze słowackim zespołem Möbius.


ŚLINA to wrocławski kwartet grający muzykę improwizowaną z przewagą ambientu, drone’u, jazzu i post-rocka, tworzony przez Matyldę Gerber (saksofon barytonowy, tenorowy i altowy), Filipa Zakrzewskiego (gitara, elektronika), Mikołaja Nowickiego (kontrabas, elektronika) i Stanisława Olka (perkusja). Muzycy grają ze sobą od lutego 2018 roku i w tym okresie zagrali koncerty we: Wrocławiu, Poznaniu, Legnicy, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, a także dwukrotnie w ramach Hultaj Festiwalu, w Pałacu w Gorzanowie. Pod koniec 2018 roku zespół nagrał materiał, który we wrześniu 2019 roku został wydany nakładem wytwórni Kilogram Records, prowadzonym przed Olę i Mikołaja Trzaskę. W listopadzie 2019 roku zespół nagrał materiał na kolejną płytę, która ukarze się w 2020 roku.

--
Projekt „Sąsiedzi 2” to kontynuacja zeszłorocznego festiwalu "Sąsiedzi" i "Polish Jazz 1918-2018" z 2018 roku. Prezentujemy publiczności polskich muzyków sceny improwizowanej w Czechach, Ukrainie i Węgrzech. Koncerty odbywają się w artystycznych kolaboracjach z ich wybitnymi kolegami z tamtych krajów. Wśród najbliższych sąsiadów, w przyjacielskiej atmosferze, powstają jedyne w swoim rodzaju dzieła sztuki muzyki improwizowanej, na szczęście w nieszczęściu - tym razem do posłuchania także w wersji online.

 

PROGRAM "SĄSIEDZI 2.0":

 

 

25.11 – Praga, klub Punctum Krasovka | Ślina (PL)

26.11 – Praga, klub Punctum Krasovka | Petr Vrba (CZ) & Ślina (PL)

  

Więcej informacji o projekcie na stronie oraz na Facebooku.

--

Dofinansowano w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty".

 

 

od: 25 listopada 2020, 20:00
do: 26 listopada 2020, 21:00 FB strona Firleja

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 listopada 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca