Muzyka

Serj Tankian - najpopularniejszy muzyk pochodzenia ormiańskiego

Serj Adam Tankian kojarzony jest przede wszystkim jako lider zespołu System of a Down, jednak od kilku lat z powodzeniem rozwija również karierę muzyczną. W rankingu opracowanym przez Hit Parader Tankian zajął 26 miejsce na liście 100 najlepszych wokalistów metalowych. Muzyk wielokrotnie podkreślał swoje zaangażowanie w ochronę środowiska i zwierząt, co zresztą widać po tekstach utworów SOAD.

  1. Ciekawostki na temat Serja Tankiana
  2. Początki kultowej grupy System of a Down
  3. Solowa twórczość Tankiana

O tym, że lider System of a Down jest dumny ze swoich ormiańskich korzeni świadczyć może chociażby to, że na solowym albumie znalazło się nagranie zaśpiewane w języku ormiańskim. Chodzi o płytę z 2010 r. zatytułowaną "Imperfect Harmonies". Więcej ciekawych informacji na temat muzyka i jego twórczości znajdziesz poniżej.

Ciekawostki na temat Serja Tankiana

Serj Tankian mający na swoim koncie takie solowe single, jak "Sky is Over", "Empty Walls" podczas koncertu w Polsce zagrał wspólnie z orkiestrą polskiego radia. Był to występ promujący album "Elect the Dead Symphony". Artysta wydał także tomik poetycki i jest współzałożycielem organizacji Axis of Justice. Jej działania skupiają się na walce o prawa człowieka i sprawiedliwości społecznej. W 2007 roku otrzymał obywatelstwo Nowej Zelandii. W przeciwieństwie do wielu gwiazd rocka muzyk jest zadeklarowanym wegetarianinem. 

Początki kultowej grupy System of a Down

Nie każdy fan twórczości Tankiana wie, że jeden z najpopularniejszych zespołów rockowych ostatnich lat został założony jako... Soil. Dopiero później zmieniono nazwę na SOAD, czyli System of a Down. Serj Tankian jest nie tylko współzałożycielem, ale również autorem tekstu i głównym wokalistą grupy. Aktywność zespołu przypadła na lata 1994 - 2006, po czym muzycy postanowili się rozejść ze względu na rozwijanie własnych projektów muzycznych. Grupa została jednak reaktywowana w 2010 roku, jednak wciąż nie wydała żadnej nowej płyty. Jeżeli chodzi o oficjalną dyskografię, muzyczny dorobek SOAD zamyka płyta "Hypnotize" z 22 listopada 2005 r., przy której Tankian brał udział jako wokalista.

Solowa twórczość Tankiana

Tankian wydał pięć solowych albumów, przy czym największą popularność zdobył debiutancki krążek "Elect the Dead". To właśnie z niego pochodzą takie hity jak wspomniane "Sky Is Over", które na amerykańskich listach przebojów zbliżyło się do drugiej dziesiątki utworów. W 2010 w Nowej Zelandii został wydany album koncertowy "Elect the Dead Symphony", na którym znalazły się między innymi przeboje "Feed Us", "Honking Antelope" i "Beethoven’s Cunt".


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 lipca 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca