Wywrota

Boris Buden w Polsce!

Spotkania z wybitnym filozofem w Gdańsku, Łodzi i Warszawie 4-7 maja

W dniach 4-7 maja Krytyka Polityczna będzie gościć w Polsce Borisa Budena, wybitnego filozofa i kulturoznawcę, teoretyka transformacji i postkomunizmu, autora książki Strefa przejścia. O końcu postkomunizmu, która ukazała się w Serii idee Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Zapraszamy na debaty w Gdańsku, Łodzi i Warszawie.

 

Gdańsk, 4 maja, piątek
15.00 – przejazd Subiektywną Linią Autobusową z Borisem Budenem
Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej
16.30 – Czy postkomunizm zbawi świat – z Borisem Budenem rozmawia Igor Stokfiszewski (Krytyka Polityczna)
Instytut Sztuki WYSPA, ul. Doki 1/145

 

Łódź, 5 maja, sobota
18.00 – Cały świat w strefie przejścia – z Borisem Budenem rozmawia Tomasz Piątek
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101
spotkanie tłumaczone na język polski

Przechodząc od komunizmu do kapitalizmu, dokąd doszliśmy? I kogo zabraliśmy w tę podróż? Gdy obaliliśmy realny socjalizm, Zachód ogłosił, że wreszcie osiągnęliśmy dorosłość. Aby za chwilę odesłać nas do przedszkola demokracji jako „niedojrzałych”. A równocześnie odesłał tam swoich własnych obywateli. Oni i my, wszyscy żyjemy teraz w postkomunizmie. W epoce, w której znikły nadzieje nie tylko na lepsze społeczeństwo, ale na społeczeństwo w ogóle. Z Borisem Budenem rozmawiać będzie Tomasz Piątek.

 

Warszawa, 7 maja, poniedziałek
19.00 – Skradzione rewolucje? - z Borisem Budenem i Andrzejem Lederem rozmawia Magdalena Błędowska (Krytyka Polityczna)
Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63
tłumaczenie symultaniczne

Okrągły Stół, upadek muru berlińskiego - oto powszechnie znane symbole społecznej rewolucji, przemiany zniewolonych jednostek w walczących o swoje prawa, wolnych obywateli. Jeśli jednak sami wywalczyliśmy sobie demokrację, to dlaczego po upadku komunizmu potraktowano nas jak dzieci i kazano na nowo uczyć się jej praw? A może wcale nie byliśmy podmiotem wydarzeń '89 roku, tylko po raz kolejny poddaliśmy się biernie rewolucji, którą zrobił "za nas" ktoś inny? I co z tego wynika dla przyszłych społecznych zrywów?

 

Boris Buden (1958)  –  urodzony w Zagrzebiu filozof, kulturoznawca i publicysta, tłumacz pism Zygmunta Freuda, w latach 90. działacz pokojowy w byłej Jugosławii. Autor dwóch tomów esejów pt. Barikade (Barykady, Zagrzeb 1996), a także książki Der Schacht von Babel. Ist Kultur übersetzbar? (Tunel Babel. Czy kultura jest przetłumaczalna?, Berlin 2004). Obecnie mieszka w Berlinie.

Andrzej Leder (ur. 1960)  – filozof kultury, psychoterapeuta. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk. Zajmuje się filozoficznymi założeniami kultury współczesnej. Opublikował takie prace, jak Przemiana mitów, czyli życie w epoce schyłku (1997), Nieświadomość jako pustka (2001), Przemiana mitów druga, czyli wojna o obraz (2004), Nauka Freuda w epoce "Sein und Zeit" (2007).

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach wystawy Angry Birds.
----------

O KSIĄŻCE
Boris Buden
Strefa przejścia. O końcu postkomunizmu
Dwadzieścia lat po upadku komunizmu tęsknota za przeszłością zastępuje nam wiarę w przyszłość, kulturowa tożsamość wypiera historyczną pamięć, a społeczeństwo  –  przestaje istnieć. Manipulujemy historią, z której nic nie rozumiemy, i wierzymy, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Kościół staje się przedsiębiorstwem, rockowi anarchiści  –  religijnymi fanatykami, a bohaterscy dysydenci zblazowanymi cynikami. Czy demokratyczny potencjał rewolucji roku 1989 został zmarnowany? Czy o to chodziło zrewoltowanym narodom Europy Wschodniej  –  o nadrobienie zaległości wobec Zachodu i prawo pobierania u niego nauk?

Czym jest postkomunizm? Przedsionkiem kapitalizmu i demokracji dla dawnych ofiar sowietyzmu? A może kondycją całego świata, który po upadku bloku wschodniego zapomniał nie tylko, czym był komunizm, ale także solidarność, konflikt społeczny, klasa i społeczeństwo?
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 kwietnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca