Wywrota

Rajza po KATO odsłona piąta

Rajza po KATO odsłona piąta: PO ŚLĄSKU i O ŚLĄSKU – start 26 czerwca 2015!

 

Co tak naprawdę znaczy słowo gruba? Dlaczego gumiklyjzy są tak smaczne?  Do czego służy klopsztanga? Każdego, kto chciałby się tego dowiedzieć, zapraszamy na piątą odsłonę projektu Rajza po Kato. Ta baaardzo „śląska” wystawa, połączona z prezentacją prac laureatów konkursu „Moje Kato”, zostanie otwarta już 26 czerwca w Galerii 138 m w Katowicach!

 

„»Po śląsku i o Śląsku« to ostatnia wystawa realizowana w ramach projektu Rajza po Kato. Ponad 100 metrów sztuki, które udało nam się pokazać na płocie wokół budowy Supersamu stanowi opowieść inspirowaną Śląskiem, Katowicami i mieszkańcami tego regionu. Każdy rozdział tej opowieści, każda wystawa przybliża nas do poznania tego wyjątkowego miejsca, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością, rodząc nowe, niezwykle ciekawe jutro” – mówi Anna Klimczak, prezes fundacji Griffin Art Space, organizatora projektu.

 

Tym razem w plenerowej Galerii 138 m przy ulicy Piotra Skargi 6 zostanie zaprezentowany słownik, który w nietypowy sposób, za pomocą słów i grafiki opisuje Śląsk. „Chcieliśmy stworzyć coś więcej niż tradycyjny słowniczek polsko-śląski czy istniejące już tego typu rozmówki” – podkreśla Joanna Furgalińska, współtwórczyni wystawy i absolwentka katowickiej ASP, która w swoich pracach często sięga po lokalne inspiracje. Artystka wybrała dziesięć słów, które jej zdaniem najlepiej mówią o Śląsku i po śląsku. Wśród nich są takie terminy, jak: hajmat, familok, gruba, Hanys. „Słowa te oddają specyfikę regionu, mówią o jego historii, kulturze i mieszkańcach, uciekając od stereotypów, traktatów czy laurek” – wyjaśnia Joanna Furgalińska. Na wystawie śląskie słowa-klucze mają swoje graficzne odpowiedniki. Słownik zilustrowała Ewa Kucharska, autorka publikacji Śląskie mity, przedstawiającej nowe graficzne wizje tradycyjnych bohaterów lokalnych legend. „Zapraszamy do zwiedzania wystawy, lektury słownika i tworzenia własnej listy terminów, które najlepiej, Waszym zdaniem, mówią o Śląsku” – dodaje autorka słownika.

 

Rozstrzygnięcie konkursu „Moje Kato

Opowieść o Śląsku w Galerii 138 m uzupełni także prezentacja prac laureatów konkursu fotograficznego „Moje Kato”. Wybrane prace to subiektywne impresje, które, zdaniem jury, najbardziej oddają ducha współczesnych Katowic. Na zdjęciach można zobaczyć fotograficzne portrety architektury, mieszkańców i lokalnych miejscówek. Wystawa stanowi zaproszenie do odwiedzin Katowic i spojrzenia na nie w nowy sposób.

Laureaci:

I miejsce: Weronika Twardowska

II miejsce: Krzysztof Górny

III miejsce: Wojciech Radwański (Ra2wański)

Wyróżnieni:

Anna Bala, Arbacki Emigrant, Łukasz Furczyk, Marek Locher

 

 

Motyle” warsztaty

W ramach piątej odsłony Rajzy po Kato odbędą się również familijne warsztaty pod hasłem „Szmaterloki, czyli motyle”. W niedzielę 28 czerwca w godzinach 11–13.30 podczas Przystanku Śniadanie dzieci wraz z rodzicami będą wspólnie tworzyć barwne motyle.  „Chcemy zwrócić uwagę na przestrzeń relaksu i odpoczynku w kulturze Górnego Śląska. Na bliski kontakt Ślązaków z naturą. Być może praca w ciężkich warunkach podczas procesów wydobywczych, jak i produkcji, rodziła ogromną potrzebę piękna i natury? Przejawem tego były m. in. słynne ogródki przy kopalniach i familokach czy Park Śląski, dedykowany spędzaniu wolnego czasu i rozrywce. Pójdziemy tym tropem, wykorzystując ornamenty typowe dla dawnego dizajnu Śląska, stworzymy współczesne i nowoczesne zdobienia” – zachęca prowadząca zajęcia Ewa Kokot.

Wstęp wolny, miejsce: Park Powstańców Śląskich

 

 

Rajza po Kato na OFF Festivalu

Już teraz organizatorzy Rajzy zapraszają na OFF Festival, podczas którego odbędzie się oficjalna premiera przewodnika Rajza po Kato, wieńczącego projekt. Szczegóły wydarzenia będą dostępne w drugiej połowie lipca.

 

 

PO ŚLĄSKU I O ŚLĄSKU to piąta odsłona projektu Rajza po Kato, którego mecenasem jest

DH Supersam, a organizatorem Griffin Art Space – instytucja powołana przez Griffin

Group, aby wspierać i promować sztukę. Założeniem Griffin Art Space jest ożywianie

życia artystycznego i promowanie współpracy biznesu z kulturą. Głównym sposobem działania jest mecenat nad najciekawszymi wydarzeniami kulturalnymi oraz działalnością wyróżniających się instytucji kultury.

 

W ramach realizowanych do jesieni 2015 roku akcji Rajza po Kato specjaliści i twórcy prowadzą prowadzili warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw i akcje miejskie. Główną rolą nas oraz zaangażowanych w projekt postaci jest stworzenie nowej wizualnej mapy Katowic, odświeżenie wizerunku miasta i ożywienie twórczej aktywności jego mieszkańców. Zwieńczeniem dwuletniej Rajzy po Kato będzie publikacja kulturalnego przewodnika po Katowicach pod tym samym tytułem. Premiera publikacji odbędzie się podczas OFF Festivalu w dniach 7-9 sierpnia 2015.

 

fb/rajzapokato

rajzapokato.natemat.pl

griffin-artspace.com

 

 

ORGANIZATORZY:

 

Mecenat: DH Supersam

Organizator: Griffin Art Space

Koncepcja i produkcja: Fundacja Sztuk Wizualnych

Koncepcja merytoryczna: Michał Kubieniec, Dominik Tokarski / Geszeft

Opracowanie redakcyjne: Hanna Kostrzewska

Koordynacja: Joanna Gorlach, Iza Wałek

Komunikacja: Julita Kwaśniak

 

 

* SUPERSAM

 

Nowy Supersam powstaje w ścisłym centrum Katowic – w miejscu dawnej hali targowej przy ulicy Piotra Skargi 6 – w otoczeniu zabytkowej architektury modernistycznej. Udostępni blisko 23 tysiące metrów kwadratowych powierzchni handlowo-usługowej. Na trzech poziomach handlowych powstanie ponad 70 sklepów i punktów usługowych. Drugie piętro będzie przeznaczone na punkty gastronomiczne i rekreacyjne oraz centrum fitness, a zwieńczające nowy budynek kondygnacje zajmie parking na około 400 miejsc postojowych.  Otwarcie nowego

 

Supersamu zaplanowane jest na przełom września i października br. Obecnie trwają prace wykończeniowe budynku. Całkowity budżet inwestycji, wliczając koszty budowy, szacowany jest na około 50 milionów euro. Generalnym wykonawcą jest firma Hochtief, a za projekt odpowiada pracownia architektoniczna KONIOR Studio.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 czerwca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca