Wywrota

Jak prawidłowo regulować i konserwować okno?

Wszystkie okna stopniowo ulegają zużyciu. Odpowiedzialne za to są nie tylko warunki atmosferyczne, jak wilgoć powietrza i jego temperatura, ale w dużej mierze także sposób ich używania przez domowników. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że aby okno działało sprawnie, co jakiś czas powinno być regulowane. Wpływa to zdecydowanie na wydłużenie jego żywotności. Przyjrzyjmy się, jak prawidłowo wyregulować okna w domu.

Kiedy najlepiej przeprowadzać regulację okien?

Przede wszystkim, regulację okien powinniśmy przeprowadzać regularnie. Najlepsza pora to koniec jesieni oraz początek lata. Wtedy wilgotność powietrza i temperatura zmieniają się najbardziej gwałtownie. Dzięki prawidłowej regulacji latem zadbamy o większy dopływ powietrza, zaś na okres jesienno-zimowy uszczelnimy mieszkanie przed nadmiernym przeciągiem.

 

Jeżeli nie będziemy regularnie regulowali okien, nie tylko będą one mniej szczelne, ale także ich skrzydła zaczną opadać. W konsekwencji pojawią się problemy z otwieraniem i zamykaniem okien.

 

Jak regulować siłę docisku okna

O sile docisku okna i prawidłowym położeniu skrzydeł decyduje położenie okuć. Aby zwiększyć siłę docisku należy przesunąć rolki ryglujące tak, by zbliżyły się do uszczelek. Po tej operacji koniecznie sprawdźmy, czy skrzydła otwierają się i zamykają prawidłowo. Jeżeli chodzą zbyt ciężko, oznacza to, że rolki należy nieco odsunąć.

Z kolei latem należy przeprowadzić odwrotny proces i lekko zmniejszyć siłę docisku skrzydeł. Dzięki temu zwiększamy przepływ powietrza w domu.

 

Regulacja położenia wysokości skrzydeł okiennych

Istnieje także możliwość wyregulowania położenia wysokości skrzydeł. W tym celu potrzebujemy klucza imbusowego. Musimy zdjąć osłonę z zawiasu i dokręcić śrubę znajdującą się u góry. Obracając klucz w prawo, dokręcimy śrubę i sprawimy, że okno się uniesie. Z kolei obrócenie śruby w lewo spowoduje jej poluzowanie i opuszczenie skrzydeł okiennych. Regulację wysokości przeprowadzamy wyłącznie przy otwartym oknie. Po dokręceniu śruby zawsze sprawdzajmy, czy skrzydło okienne zamyka się poprawnie. Jeżeli o to nie zadbamy, konstrukcja może się wyłamać lub wypaczyć.

 

Jak dbać o ruchome elementy okna?

W oknach zalecana jest regularna wymiana zarówno uszczelek, jak i okuć, które wraz z biegiem czasu ulegają zużyciu. Elementy metalowe należy także oliwić, najlepiej delikatnym olejem do maszyn. Jeżeli myjemy metalowe elementy, stosujmy środki o neutralnym Ph. Dzięki temu unikniemy pojawienia się korozji.

Jeżeli posiadamy kartę gwarancyjną produktu, zajrzyjmy do niej aby sprawdzić, jakie uszczelki i okucia należy nabyć. Nie kupujmy ich na ślepo, może się okazać, że zupełnie nie będą pasowały do naszych modeli okien. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co kupić, lepiej poprosić specjalistę, aby dobrał odpowiednie elementy. Będzie to znacznie tańsze niż zakup okien nowych.

 

Co zrobić, kiedy regulacja okien nie działa?

Może się okazać, że pomimo zastosowania powyższych rad okna nie dają się prawidłowo wyregulować. Może to wynikać z wady zastosowanych materiałów lub błędnego zamocowania okien w ścianie budynku. W takiej sytuacji może się okazać, że wymiana na nowe okna będzie jedynym racjonalnym rozwiązaniem.

Warto dbać o okna, regularnie je konserwować i regulować. Dzięki temu nie będziemy musieli się o nie martwić przez długie lata.


źródło: 777
przysłano: 18 lutego 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca