Teatr

Jak „dobrze” mieszkać?

Wpływa na samopoczucie i komfort snu. Oddziałuje na emocje, a nawet wzajemne relacje. Polacy zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rolę pełni przestrzeń wokół nas. Porad na temat odpowiedniego dbania o miejsce, w którym spędzają czas wolny szukają już nie tylko w internecie, ale również w książkowych poradnikach. Świadczą o tym 3 najchętniej wybierane w 2018 roku w Empiku publikacje z kategorii Dom, ogród, balkon.

 

Pasje skupione wokół domu 

 

O architekturze okolicy czy miasta rzadko możemy decydować. Co innego w przypadku przestrzeni własnej – nad tą można dowolnie zapanować. Nie ma tu znaczenia czy nasza aktywność zawodowa wiąże się z pracą w domu czy poza nim. Czy jest się typem domatora zamkniętego w czterech ścianach, osobą żyjącą w ciągłym biegu, wracającą do mieszkania po zmroku czy rodzicem opiekującym się dziećmi – bez względu na wszystko dom ma znaczenie i coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę. Aż 32,8% Polaków spędza wolny czas, pielęgnując rośliny – tak wynika z badania Kantar zleconego przez Empik. Podobny odsetek (35,6%) deklaruje, że interesuje się aranżacją wnętrz. Dziś na topie są hodowla roślin domowych i jadalnych, projektowanie wnętrz i ogrodów, a nawet własnoręczne wykonywanie mebli. Osoby realizujące swoje zainteresowania w tym obszarze nieustannie poszukują inspiracji – jedni znajdują je na Instagramie, inni w prasie tematycznej czy właśnie w książkach poradnikowych. Wybierane lektury stają się odzwierciedleniem potrzeb i trendów. Czasem upiększanie przestrzeni wokół siebie jest bowiem wyrazem poszukiwania sposobu na lepsze życie. Niekiedy wynika z chęci większego obcowania z naturą, zauważalną także wśród mieszkańców dużych miast. Przyroda nie musi być domeną wsi, a pozyskane dzięki poradnikom umiejętności, przełożą się na twórcze podejście do własnego domu i odpowiedni dobór roślin.

 

Piękne wnętrze to kwestia pomysłu

Najpopularniejszą książką ubiegłego roku w kategorii Dom, ogród, balkon był poradnik „Mieszkaj pięknie. Piękne wnętrze to kwestia pomysłu, a nie pieniędzy” Jagody Kutkowskiej. Co ciekawe publikacja uplasowała się na pierwszym miejscu we wszystkich województwach. Czytelnicy znajdą w niej zestaw praktycznych pomysłów na łatwe i tanie odmienienie mieszkania i starych mebli. Nauczą się zestawiać kolory, wzory oraz materiały. Dowiedzą się, jak wystylizować wnętrze bez generalnego remontu, zachowując przy tym indywidualny styl. Idealnym dopełnieniem wprowadzonych zmian są rośliny. Kwiaty doniczkowe nie tylko doskonale prezentują się w każdym wnętrzu, ale też pozytywnie wpływają na domowy mikroklimat. Dzięki procesowi fotosyntezy zwiększają ilość tlenu w mieszkaniu, a niektóre odmiany pochłaniają szkodliwe substancje chemiczne, takie jak dym papierosowy. Poradniki o tej tematyce stanowią źródło wiedzy na temat sadzenia, nawożenia, podlewania roślin zarówno tych doniczkowych, jak i ogrodowych. Podpowiadają, jak walczyć ze szkodnikami czy przygotować rośliny do zimy. Dzięki bogato zilustrowanym, pełnym wskazówek publikacjom na pięknie ukwiecone wnętrza pozwolić sobie mogą nie tylko doświadczeni ogrodnicy, ale i amatorzy.

 

TOP 3 książek z kategorii  Dom i ogród

 

1. „Mieszkaj pięknie. Piękne wnętrze to kwestia pomysłu, a nie pieniędzy”, Jagoda Kutkowska, Wydawnictwo Znak Literanova
2. „Siła ziół”, Patrycja Machałek, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
3. „Projekt Rośliny”, Ola Sieńko i Weronika Muszkieta, Wydawnictwo Buchmann

 

Niemal 70% Polaków deklaruje, że wśród ich zainteresowań są te koncentrujące się wokół domu i ogrodu. Pasje te można rozwijać również dzięki warsztatom, na których można uzyskać fachowe wskazówki i podzielić się widzą z innymi. Takie wydarzenia są organizowane chociażby w Czytelni w warszawskim salonie Empik Junior. Spotkania z cyklu „Zacznij kochać design” miłośnikom wzornictwa i projektowania podpowiedzą, jak zbudować niekoniecznie dużą, ale cenną kolekcję, gdzie szukać wiarygodnych informacji na temat dobrego designu i jak unikać typowych wpadek czyhających na początkujących kolekcjonerów. Z kolei w ramach spotkań „Wybieram Zielony” uczestnicy otrzymają podpowiedzi w duchu zero waste: jak robić zakupy, jak pielęgnować rośliny, jak przechowywać żywność czy wreszcie jak gotować z resztek.

 

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 kwietnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca