Teatr

Kredyt czy gotówka? Czyli jak sfinansować kupno samochodu

Polacy coraz chętniej decydują się na zakup fabrycznie nowych pojazdów. W związku z tym, że jest to spory wydatek rozważają dwie możliwości finansowania samochodu. Lepiej zaciągnąć kredyt? A może bardziej opłaca się zapłacić za auto gotówką? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań.

Zainteresowanie fabrycznie nowymi pojazdami rośnie często w końcówce roku. Wynika to głównie z akcji wyprzedażowej – dealerzy kuszą atrakcyjnymi zniżkami, które pozwalają nabyć auto nawet o kilkanaście tysięcy tańsze. Jednak i w tym przypadku można liczyć na korzystny kredyt finansowy albo uregulować zobowiązanie gotówką. Nie ma przy tym jednej uniwersalnej odpowiedzi, który sposób finansowania samochodu jest bardziej opłacalny – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji nabywcy.

Kredyt samochodowy – czy to się opłaca?

 

Wiele osób od razu odrzuca kredyt samochodowy z uwagi na koszty, z jakimi wiąże się ta forma finansowania. Rzeczywiście trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami wynikającymi m.in. z naliczonych odsetek czy prowizji. Warto mieć świadomość, że takie rozwiązanie ma jednak wiele plusów.

 

Na korzyść kredytu samochodowego przemawia m.in.:

  • brak konieczności angażowania całych oszczędności – często wystarczy wkład własny na poziomie ok. 10% wartości auta,
  • możliwość zachowania płynności finansowej,
  • dostosowanie rat do sytuacji materialnej – dzięki temu miesięczne zobowiązanie nie stanowi obciążenia budżetu.

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się np. Kredyt SMARTPLAN na nowe pojazdy oferowany przez Toyota Bank (RRSO 11,48%). Jest to finansowanie samochodu z ratą niższą nawet o 40% w porównaniu do standardowego kredytu. Wynika to z prostego faktu: kredytobiorca spłaca jedynie tę część wartości samochodu, która ulega spadkowi w okresie użytkowania auta. Dodatkowym atutem jest możliwość wymiany pojazdu na nowy po 3-4 latach bez konieczności angażowania dodatkowych środków. Umożliwia to gwarancja odkupu samochodu przez dealera – uzyskane pieniądze pozwalają spłacić ostatnią ratę wobec banku oraz pokryć wkład własny kolejnego kredytu.

Gotówka – tak czy nie?

 

Finansowanie samochodu gotówkę pozwala poczynić oszczędności. Wydatek zostanie bowiem pomniejszony o odsetki, prowizję oraz inne opłaty związane z udzieleniem kredytu. Na tym jednak zalety tej formy płatności się kończą.

 

Zakup auta za gotówkę niesie za sobą przede wszystkim ryzyko zachwiania płynnością finansową. Wiele osób przeznacza na nabycie auta swoje oszczędności, pozbawiając się tym samym finansowego zabezpieczenia. W razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych może dojść do poważnych problemów, które znacznie pogorszą sytuację materialną.

 

Aby tego uniknąć, warto rozważyć kredyt samochodowy. Wystarczy uregulować wyższy wkład własny, by do minimum obniżyć koszty zobowiązania kredytowego nakładane przez bank.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 grudnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca