Teatr

Teatr Lalek dla Dorosłych

Teatr Druga Strefa serdecznie zaprasza na inaugurację nowego cyklu przedstawień zatytułowanego Teatr Lalek dla Dorosłych. To już trzeci cykl spektakli po Scenie Młodego Widza i Operze w Garażu, który wzbogacając działalność teatru ponad repertuar tradycyjny, umożliwia spotkania wyprofilowane oraz powstałe we współpracy z artystami innych miast Polski. Dzięki cyklowi Teatr Lalek dla Dorosłych warszawski widz będzie miał wyjątkową okazję na zapoznanie się z przedsięwzięciem o bogatej tradycji. Lalki dopiero w XIX wieku zaczęły być kojarzone z teatrem dziecięcym ale dziś, nie licząc kilku dni festiwalu „Lalka też człowiek”, można obejrzeć zaledwie dwa, trzy spektakle dla dorosłych rocznie. Inaugurujący cykl „Escurial”, to pierwsza okazja na Magazynowej, aby zapoznać się z tym gatunkiem.     

 
„Escurial”


Trójkąt miłosny niejednokrotnie bywa inspiracją i punktem wyjścia opowieści o namiętności i miłości. Tym razem historia dotyczy króla, królowej i błazna. Rozmowę króla z błaznem relacjonuje widzom królowa i animowane przez nią lalki. Król wie o miłości błazna do królowej i ich romansie i dlatego chce, a raczej musi, otruć królową. Mowa o Hiszpanii czasach Inkwizycji, gdy zdradę małżeńską karano śmiercią jako zamach stanu.
W życiu władcy nie ma miejsca na miłość. Wszystko jest polityką a romans królowej z błaznem ośmiesza go w dwójnasób – jako króla i jako mężczyznę. Królowa wie, że jej dni są policzone ale nie boi się, jedynie zastanawia nad zmianami w rolach mężczyzn istotnych w jej życiu bo nie wie już, kto jest królem a kto błaznem. Czy ten, który zarabia na chleb śmiesznością ale nie boi się uczuć, czy ten który tłumi uczucia bo się boi być śmiesznym?
Przypominający osiemnastowieczną powieść gotycką „Escurial” wyszedł spod pióra awangardowego Belga Michela de Ghelderode’a w latach dwudziestych zeszłego stulecia. Francuskojęzyczny dramaturg epatując makabrą, czarnym humorem, groteskową fantastyką i absurdem odmienił współczesne mu oblicze teatru lalek.


Specjalnie skomponowano piosenkę, opowiadającą o zalanym formaliną embrionie. Realizatorzy zrezygnowali też z gotyckiego przepychu na rzecz prostoty, doskonale wykorzystując mrok i muzykę, aby stopniowo podnosić grozę opowieści. Dzięki temu spektakl adresowany jest nie tylko do miłośników „czarnego teatru” ale do wszystkich lubiących ponure opowieści o nieszczęśliwej i niespełnionej miłości.  
 
Michel de Ghelderode „Escurial”
Przekład: Zbigniew StolarekReżyseria i wykonanie: Zuza Gaińska
Muzyka: Paweł Ptaszkiewicz
Scenografia: Krzysztof Skain May
 
 
Teatr Lalek dla Dorosłych
Czas trwania spektaklu: 50  minut
Cena biletu 35zł
Tel. kasa 606 295 607
Eksploatację spektaklu współfinansuje Urząd m.st. Warszawy
 
Teatr Lalek dla Dorosłych: Escurial 1-3.04 godzina 20.00
Scena Młodego Widza: Mechaniczna Magdalena 2-3.04 godzina 16.00

 

.....................................................

 

Scena Młodego Widza

Andrzej Maleszka

Mechaniczna Magdalena

czyli Pinokio epoki światłowodów

 

 

 

Reżyseria i scenografia: Sylwester Biraga

Muzyka: Marek Żurawski

Choreografia: Tatiana Pałucka

 

Występują: Hanna Konarowska, Halina Chrobak, Adam Biernat, Tomasz Piątkowski, Sebastian Cybulski, Marek Pituch, Mikołaj Mroziński (adept), Beata Łuczak

Premiera: 22 października 2010

 

 

W laboratorium naukowym prowadzonym przez Profesora powstaje mechaniczna lalka – Magdalena. Laborantka Anna traktuje ją jak własną córkę i pod wpływem jej uczucia lalka ożywa. Kiedy okazuje się, że lalka ma zostać poddana bolesnym eksperymentom a następnie zniszczona Anna, nie mogąc się z tym pogodzić, wykrada Magdalenę i zabiera ją do domu. Pomaga jej w tym Strażnik, który gdy dom Anny przestaje być bezpiecznym miejscem odsyła ją do teatru swojego brata. Tam, błyskawicznie ucząca się Magdalena śpiewa na scenie, na której zauważa ją reżyser telewizyjnego varietes i postanawia nagrać jej występ. W ten sposób jej prześladowcy dowiadują się gdzie jej szukać… .

 

 

 

 

„Losy Magdaleny i ludzi, którzy ją otaczają, składają się na istnie zajmującą sztukę, która oprócz tego, że robi wrażenie, pozostaje na długo w pamięci, pozwalając zastanowić się nad sensem człowieczeństwa i sensem samego istnienia.”

Daria Pacańska 22.10.2010 infotuba.pl 

 

 

 

 Mechaniczna Magdalena to barwna opowieść o losach ożywionej uczuciami lalki, o jej przygodach i ludziach, których spotyka na swej drodze. Sztuka przedstawia świat wartości oparty na miłości, świat o którym często się zapomina w naszych szybkich i nastawionych na zysk relacjach międzyludzkich. A uczucia i zachowania, które świadczą o naszym człowieczeństwie uosabia właśnie mechaniczna lalka, która puentuje swoje istnienie słowami „Można tylko kochać”. Spektakl będzie niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla dzieci od lat siedmiu ale także dla osób starszych poetycko przypominając wszystkim prawdziwą potęgę miłości.

 

 

„Mechaniczna Magdalena” to nie tylko sceniczny pstryczek w nos antropocentrycznej wizji kultury, ale również cenna lekcja tolerancji.”

Żaneta Baur 03.11.2010 infotuba.pl

 

Czas trwania spektaklu:

90  minut, jedna przerwa

Cena biletu 30zł

Tel. kasa 606 295 607

Patroni medialni: independent.pl, zyciewarszawy.pl, wp.pl, infotuba.pl

Projekt współfinansuje Urząd m.st. Warszawy

od: 1 kwietnia 2011, 20:00
do: 3 kwietnia 2011 Warszawa

Zdjęciaprzysłano: 23 pazdziernika 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca