Teatr

Luty 2012 w Teatrze Żydowskim

Już w marcu na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie zagości reżyser Jerzy Gruza wraz z premierą swojego spektaklu "Żona Króla Leara".

Będzie to z pewnością świetna okazja do ponownego odwiedzenia Teatru Żydowskiego przez tych, którzy teatr znają i nie mogą doczekać się nowych premier.

 

Tymczasem w lutym w Teatrze Żydowskim zaprezentowane zostaną spektakle znane wiernym widzom, takie jak: Kamienica na Nalewkach, zaczarowana noc, Tradycja, Pieśń nad pieśniami, Walizka, a dla najmłodszych - Królewna Śnieżka. Ponadto zapraszamy na spotkanie z Ryszardem Markiem Grońskim z cyklu "Jest o czym pogadać" - tym razem będzie to dyskusja o kobietach, które stanowiły inspirację dla mężczyzn w okresie dwudziestolecia międzywojennego (wstęp wolny!). Serdecznie zapraszamy.

 

Bilety: 25 – 60 zł (bilet ulgowy – minus 10 zł od ceny biletu), rezerwacja biletów pod numerem (+48 22) 850 56 56 i online http://www.teatr-zydowski.art.pl/


Wszystkie spektakle lutowe grane są w języku polskim.
Opisy spektakli:

 

„Kamienica na Nalewkach”
3, 4, 5 lutego

Widowisko ukazuje fragment żydowskiego życia na tle warszawskiej kamienicy na Nalewkach. Kamienica – a właściwie jej podwórko – jest małym światem. Bohaterami spektaklu są typy społeczne, postaci charakterystyczne dla tamtych czasów. Jest szkoła tańca i szkoła dobrych manier, są kłótnie plotkarek, wieczór szabasowy, przewijają się korowody śpiewaków i kapel podwórkowych. Te wszystkie postaci ukazują się nam w komicznych i dramatycznych sytuacjach, ilustrowanych piosenkami i humorem.
Dzięki muzyce, pieśniom i piosenkom poznajemy kawałek wspólnej przeszłości, przesyconej romantycznymi historiami, tradycją i obyczajami. Lokatorzy kamienicy oglądają kuszące krajobrazy w fotoplastykonie albo w kinie, do którego wchodzi się przez podwórze. Tuż obok praktykują lekarze ubogich, a obrotne swatki rają panny z posagiem kawalerom. Tu uczeni mężowie spędzają dni nad księgami, by w piątkowy wieczór spotkać się w ciasnej salce Domu Modlitwy z równie uczonymi w Piśmie. Wreszcie tutaj, jak na filmie puszczonym w przyśpieszonym tempie, trwa wytężona, mozolna praca rzemieślników i sprzedawców.
Większość opowiadanych w spektaklu dowcipów, żartów, powiedzonek i przysłów wywodzi się z miejsc podobnych Nalewkom. W ich świetle rozpoznajemy charakterystyczne dla tamtych czasów typy społeczne. Poznajemy ich emocje, uczucia, drobne wybiegi, nadzieje i dramaty. Przemieszanie form oraz różnorodność stylów pozwala ukazać bohaterów jako ludzi nam współczesnych, obarczonych tymi samymi problemami, przeżywającymi identyczne radości i smutki, gniew i wyciszenie. „Zmienić miejsce, to znaczy zmienić los" – powiada I.B. Singer. Nie ma już dziś takich kamienic. Nie ma tamtej dzielnicy.

Scenariusz: Ryszard Marek Groński; Szymon Szurmiej, Gołda Tencer
Reżyseria: Szymon Szurmiej, Gołda Tencer
Scenografia: Ewa Łaniecka
Choreografia: Tomasz Tworkowski
Kierownik muzyczny: Janusz Tylman
Asystent reżysera: Barbara Szeliga
Obsada: Kamila Boruta, Ewa Dąbrowska, Małgorzata Majewska, Magdalena Majsterkiewicz, Iwona Pachońska, Jolanta Pankowska, Joanna Przybyłowska, Izabella Rzeszowska, Wanda Siemaszko, Monika Soszka, Barbara Szeliga. Alina Świdowska, Gołda Tencer, Małgorzata Trybalska, Helena Wilda, Ernestyna Winnicka, Marcin Błaszak, Rafał Dajbor, Waldemar Gawlik, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Mikołaj Müller, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Piotr Sierecki, Szymon Szurmiej, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Piotr Wiszniowski.
Czas trwania: 2h 35min (z przerwą)
Bilety: 50-60 zł

 

„Pieśń nad pieśniami”
7 lutego

Monodram według opowiadania Szolema Alejchema. Historia o miłości nieskomplikowanej, co nie znaczy, że łatwej. Opowieść o fascynacji, która po latach okazuje się zagubioną treścią życia. Spektakl jest adaptacją mało znanego opowiadania Szolema Alejchema.

Reżyseria: Maciej Wojtyszko
Muzyka: Jerzy Derfel
Motyw muzyczny: Krzysztof Jakowicz (skrzypce), Andrzej Łukasik (kontrabas)
Obsada:
Jerzy Walczak
Czas trwania: 1h bez (przerwy)
Bilety: stolik 40zł, rząd 30zł


„Zaczarowana noc”
10, 11, 12 lutego
„Zaczarowana noc” to sentymentalna podróż do lat 30. i 40. polskiego teatru rozrywkowego. Ilustrowana największymi hitami muzyki żydowskiej, polskiej, rosyjskiej, ukraińskiej i cygańskiej. Najpiękniejsze melodie, żywiołowy taniec, piękne kostiumy i przedwojenna elegancja przeniosą widza w magiczny świat, którego już nie ma. Na spektakl składają się również błyskotliwe skecze i anegdoty takie jak „Elegia starozakonna” Juliana Tuwima. Przedstawienie utrzymane jest w konwencji interaktywnej zabawy, pozwalającej publiczności nie tylko oglądać występy artystów na scenie, lecz także samemu w nich uczestniczyć.

Scenariusz i reżyseria: Szymon Szurmiej
Choreografia: Mariusz Bach, Ludmiła Pronina
Scenografia: Ewa Łaniecka
Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska
Reżyser światła: Mirosław Poznański
Obsada: Marcin Błaszak, Mariusz Bach, Kamila Boruta, Liliana Cercel, Piotr Chomik, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Ewa Greś, Genady Iskhakov, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Mariola Kuźnik, Paulina Lombarowicz, Małgorzata Majewska, Monika Marzec, Mikołaj Müller, Sylwia Najach, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Szymon Szurmiej, Alina Świdowska, Ewa Tucholska – Jaszczak, Roksana Vykalyuk, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Piotr Wiszniowski.
Czas trwania: 2 h 40 min (z przerwą)
Bilety: 40-50zł


„Królewna Śnieżka”
15 lutego

Adaptacja jednej z najsłynniejszych bajek braci Grimm. Bohaterką jest piękna królewna, z powodu białej cery zwana Śnieżką. Przeżywa szereg niebezpiecznych przygód. Wraz z siedmioma krasnoludkami stawia czoła złej macosze, która nastaje na jej życie. Z opresji wybawia ją szlachetny królewicz.

Scenariusz, reżyseria i choreografia: Lena Szurmiej
Muzyka: Rajmund Filipiak
Scenografia i kostiumy: Marta Grudzińska
Kierownictwo muzyczne i aranżacja: Małgorzata Hauschild
Asystent reżysera: Małgorzata Szurmiej
Inspicjent: Waldemar Gawlik
Obsada: Joanna Rzączyńska, Rafał Rutowicz, Ewa Dąbrowska, Waldemar Gawlik, Monika Soszka, Marek Węglarski, Piotr Sierecki, Monika Chrząstowska, Joanna Przybyłowska, Barbara Szeliga, Alina Świdowska, Malgorzata Majewska, Małgorzata Trybalska, Grzegorz Kulikowski, Ryszard Kluge, Sylwia Najah, Karolina Borkowska, Rafał Dajbor, Marcin Błaszak
Orkiestra: Małgorzata Hauschild - fortepian, Rafał Filipiak - gitara elektryczna, Krzysztof Kukowski - gitara basowa, Paweł Sójka - akordeon, Paweł Gębicki - perkusja.
Bilety: 30 zł; grupowy 25 zł (koszt biletu opiekuna 10 dzieci - 1 zł)


„Tradycja”
17, 18, 19 lutego

Wielkie widowisko muzyczne ukazujące tradycje żydowskie w kontekście kultur od lat z nią związanych: polskiej, cygańskiej i rosyjskiej. Akcja przedstawienia dzieje się w nieokreślonym czasie i przestrzeni, w małym miasteczku ze wspomnień. Na scenie zobaczymy typowe dla kultury żydowskiej obrzędy m.in. wesele czy szabas. Usłyszymy także pieśni chasydzkie, a tancerze zaprezentują tańce charakterystyczne dla wszystkich czterech narodów.

Scenariusz i reżyseria: Szymon Szurmiej
Drugi reżyser: Lena Szurmiej
Scenografia i kostiumy: Anna Klikowicz, Marta Grudzińska
Choreografia: Lena Szurmiej, Ludmiła Pronina
Muzyka i opracowanie muzyczne: Janusz Sent
Kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska
Tłumaczenie tekstów piosenek z języka jidisz: Andrzej Głowacki
Obsada: Zespół aktorski Teatru Żydowskiego
Mariusz Bach, Piotr Chomik, Zbigniew Kozłowski, Piotr Wiszniowski, Monika Orzeszko, Ewa Tucholska, Agata Sierecka, Kamila Boruta, Liliana Cercel, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Ewa Greś, Helena Wilda Mariola Kuźnik, Paulina Lombarowicz, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Joanna Przybyłowska, Katarzyna Post, Izabella Rzeszowska, Wanda Siemaszko, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Alina Świdowska, Małgorzata Trybalska, Roksana Vikaluk, Marcin Błaszak, Waldemar Gawlik, Genady Iskhakow, Mikołaj Müller, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Marcin Kurowski, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Piotr Sierecki, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński
Premiera: 29 grudnia 2006
Czas trwania: 2 h 15 min (z przerwą)
Język spektaklu: polski
Bilety: 50 – 60zł


„Walizka”
24, 25, 26 lutego

Do napisania „Walizki” autorkę zainspirowała przeczytana w gazecie historia pewnego Francuza. Któregoś dnia Michel Leleu wyszedł z domu i poszedł do muzeum na wystawę poświęconą Zagładzie. Rozpoznał tam walizkę swego ojca, Pierre'a Levi. Była to walizka wypożyczona ze zbiorów Muzeum w Oświęcimiu, jedna z trzech zachowanych francuskich walizek. Ten niezwykły przypadek opisały gazety.
Podobna historia powstała już wcześniej w głowie autorki, jednakże odważyła się ją spisać dopiero po tym, gdy otrzymała potwierdzenie ze świata zewnętrznego, że coś takiego mogło wydarzyć się naprawdę.
Michel Leleu w czasie wojny ukrywał się z matką pod zmienionym nazwiskiem w alpejskim regionie Savoie, a ojciec został aresztowany w 1943 r. i wysłany Oświęcimia, gdzie zginął. Syn przetrwał wojnę i pozostał już przy zmienionym nazwisku. Bohater chciał „nie pamiętać”, żyć „normalnie”, zapomnieć. Jednakże odkrycie walizki ojca wywołało wielką zmianę w jego życiu - wrócił do swojego poprzedniego nazwiska i usiłował sprawić, aby walizka została we Francji.
Małgorzata Sikorska-Miszczuk w ten sposób komentuje swoją sztukę:

„Walizka” to sztuka o uzdrawianiu. Wszystko, co mamy w sobie – bagaż wspomnień, często niechcianych - istnieje i żyje w nas, czy tego chcemy czy nie. Możemy nigdy naszej „walizki” nie otworzyć i żyć w wiecznej połowiczności i niepełności.
„Walizka” to historia pojedynczego człowieka, który odcina się od części siebie, choć jest to część jego własnej tożsamości.
Ta sztuka dotyczy też obszaru pamięci społecznej – nie chcemy odkrywać prawdy, otwierać walizki pełnej bolesnych wspomnień.
„Walizka” jest o wierze w uzdrawiająca moc prawdy.

Reżyseria – Dorota Ignatjew
Scenografia – Rafał Sisicki
Oprawa muzyczna – Teresa Wrońska
Autorka dramatu – Małgorzata Sikorska – Miszczuk
OBSADA:
Andrzej Blumenfeld /Marek Węglarski – Fransua Żako
Joanna Rzączyńska - Żaklin
Ernestyna Winnicka – Zrozpaczona Przewodniczka z Muzeum Zagłady
Piotr Sierecki – Narrator
Jerzy Walczak - Sfrustrowany Bruno – poeta współczesności
Szymon Szurmiej/Henryk Rajfer – Pantofelnik
Bilety: 40 zł


Spotkanie z Ryszardem Markiem Grońskim z cyklu
„Jest o czym pogadać” - „Te wspaniałe kobiety”

28 lutego

Kolejne spotkanie z Ryszardem Markiem Grońskim z cyklu Jest o czym pogadać odbędzie się we wtorek, 28 lutego 2012 roku o godz. 19.00 na Małej Scenie Teatru Żydowskiego. Tematem spotkania są „Te wspaniałe kobiety”. Usłyszymy o kobietach, które odegrały ważną rolę i były inspiracją dla mężczyzn w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz czasów powojennych.

Miejsce: Mała Scena Teatru Żydowskiego w Warszawie
Wstęp wolny! (prosimy o rezerwację miejsc pod numerem tel. (22) 850 6450).

RYSZARD MAREK GROŃSKI - Pisarz, poeta, satyryk, publicysta, znawca dziejów kabaretu. Współpracował z warszawskimi kabaretami literackimi: „Szpak”, ,Wagabunda", „Dudek", „Pod Egidą". Jest autorem tomów wierszy satyrycznych: Kołysanka na bębnie, Tak swojo mi, Bal wampirów, Satyra kłamie, Kabareciarz; książek dla dzieci: Po co właściwie trzymać psa, Tych kilka bajek, które znam, Kim są dorośli. Współautor kilku spektakli dla teatrów muzycznych, m.in. musicalu Machiavelli oraz autor sztuk: Party , Won!, Śniadanie, Papkin. Publikował też na łamach Sceny, Dialogu, Wprost. Stały felietonista tygodnika „Polityka”.
W Teatrze Żydowskim wystawiono sztukę jego autorstwa PLANETA RO. Przetłumaczył CUD PURYMOWY. Współtwórca scenariusza do: ŻYĆ, NIE UMIERAĆ!, PUBLICZNOŚĆ TO LUBI, KAMIENICA NA NALEWKACH.


Oficjalna strona Teatru Żydowskiego:
http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Fanpage na Facebooku:
http://www.facebook.com/TeatrZydowskiimEsteryRacheliiIdyKaminskich
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 maja 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca