Teatr

Przestać pić i znaleźć pracę! „Ostatnia sztuka” Bogusława Schaeffera

Sztuka przedstawia skomplikowany proces powstawania dzieła. Prezentuje zachodzące zmiany w kulturze, a wręcz jej upadek. Sztukę można interpretować jako refleksję nad współczesnym teatrem oraz miejscem aktora i rolą dramatopisarza.

Ostatnia sztuka to najnowsza sztuka Bogusława Schaeffera, wybitnego artysty, kompozytora i dramatopisarza. Spektakl nawiązuje do najważniejszych pozycji w dorobku autora: Próby oraz Scenariusza dla trzech aktorów, związanych z jego poglądami na temat sztuki i teatru.

 

W rolę głównych bohaterów wcielili się

Grzegorz Matysik oraz Bogdan Słomiński. 

Muzykę natomiast, skomponował sam Bogusław Schaeffer.

 

Sztuka przedstawia skomplikowany proces powstawania dzieła. Prezentuje zachodzące zmiany w kulturze, a wręcz jej upadek. Sztukę można interpretować jako refleksję nad współczesnym teatrem oraz miejscem aktora i rolą dramatopisarza. Historię odczytuje się jako swoiste alter ego Bogusława Schaeffera. Bohaterowie sztuki z początku spokojni i zdystansowani, pokazują wkrótce swoje prawdziwe twarze. Obawy i emocje, jakie rodzą się w ich duszach, zostają spotęgowane. Mężczyźni mają ważny cel: przestać pić i znaleźć pracę! Jednak ma to być praca godna artysty. Zuchwały i bezczelny Aktor nachodzi Autora w jego własnym domu w celach współpracy. Jednak w nieustającym zamieszaniu pisarz nie może pracować. Tworzy kolejne pomysłowe, lecz niedopracowane sztuki. Dręczą go myśli o współczesnym teatrze i jego marnym losie. Natomiast Aktor nie opuszcza go na krok. Zanudza historiami i nie pozwala zapomnieć o swoim niestosownym zachowaniu.

 

Sztuka osiąga komiczny efekt w abstrakcyjny sposób. Język bohaterów jest bogaty w ironię. Pojedynki słowne nadające wartkość akcji dramatu, zaczerpnięte są rodem z teatru absurdu. Schaeffer daje bohaterom możliwość interpretacji i improwizacji. Dlatego też, aktorzy chętnie prezentują swoje bogactwo warsztatu, wchodzą w bliską relację z widownią i wywołują śmiech. Ukazanie relacji autor-aktor-widz niezwykle podnosi poczucie wartości widza, przez co wywiera mocniejsze wrażenie w odbiorze dzieła.Tekst, reżyseria i muzyka: Bogusław Schaeffer
Obsada: Bogdan Słomiński, Grzegorz Matysik

Kolejne spektakle:
Warszawa Teatr Powszechny: 1, 2 marca
Kraków Teatr Groteska: 14, 15 marca

Zdjęcia


Karina Pietrzkiewicz

29 Warszawa
58 artykułów 1 komentarz


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 lutego 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca