Teatr

„Maska i lustro” – komedia „dell’arte” według Giovanniego Pampiglione

Na czym polegał fenomen komedii „dell’arte”? Jaki wpływ miała na teatr europejski? Na te pytania postara się odpowiedzieć Giovanni Pampiglione, pochodzący z Włoch reżyser, pedagog, pisarz, tłumacz, który poprowadzi w Instytucie Grotowskiego wykład „Maska i lustro”.

 

Giovanni Pampiglione wypracował własną metodę aktorską opartą o techniki komedii „dell’arte”, głównie z okresu „triumfu weneckiego” w XVIII wieku. 14 października o godz. 18.00 w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego Pampiglione poprowadzi wykład „Maska i lustro”.

Wykład poświęcony będzie narodzinom komedii „dell’arte” – jej ideom, historii i przemianom najpierw we Włoszech, w XVI wieku, następnie podczas wygnania, zapoczątkowanego przez Kościół katolicki, kiedy komedia „dell’arte” przeniknęła do innych krajów Europy, zwłaszcza jej północnej części i do Francji. Wówczas na rozwój włoskiej komedii szczególny wpływ miała twórczość Moliera. Popularność tego teatru była niesłabnąca aż do końca XVIII wieku, kiedy komedianci triumfalnie powrócili do Włoch, głównie do Wenecji.

 

Giovanni Pampiglione studiował na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie i na Wydziale Reżyserii ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Debiutował w 1971 roku „Błękitnym potworem” Carla Gozziego w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W 1980 roku utworzył L’Atelier di Formia, gdzie zaproszeni artyści wystawiają polską dramaturgię XX wieku w języku włoskim. Reżyseruje w teatrach dramatycznych i operach we Włoszech, w Holandii, Francji, Islandii, Polsce, Wielkiej Brytanii. Jest tłumaczem polskiej poezji i dramatu na język włoski, m.in. „Nie-Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego. Za „propagowanie polskiej kultury teatralnej na świecie” otrzymał w 2004 roku Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przyznawaną przez Międzynarodowy Instytut Teatralny. Pampiglione prowadzi warsztaty i staże zarówno ze studentami, jak i zawodowymi aktorami w wielu krajach Europy, m.in. we Francji i Włoszech, Anglii, Finlandii i USA. W Polsce wykładał na Akademii Teatralnej w Warszawie i w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

 

Więcej informacji: www.grotowski-institute.art.pl

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 pazdziernika 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca