Teatr

Warsztaty południowoindyjskiej sztuki walki w Instytucie Grotowskiego

Pod koniec sierpnia Instytut Grotowskiego zaprasza na trzydniowe warsztaty południowoindyjskiej sztuki walki kalarippajattu prowadzone przez Sankara Lala Sivasankarana Naira ze Studia Kalari.

 

Od 21 do 23 sierpnia w Sali Teatru Laboratorium odbędą się zajęcia z mistrzem południowego stylu kalarippajattu, Sankarem Lalem Sivasankaranem Nairem, pochodzącym z Thiruvananthapuram (Kerala, Indie), trenującym kalarippajattu od 1990 roku. Założyciel Studia Kalari od 2008 roku mieszka we Wrocławiu. Prowadzi regularne zajęcia oraz warsztaty w Polsce i za granicą. Swoje kompetencje doskonalił na licznych warsztatach i festiwalach w Indiach i Europie, m.in. w Finlandii, Francji, Niemczech, Rosji, Włoszech.

 

Justyna Rodzińska-Nair, współzałożycielka Studia Kalari wyjaśnia: „Kalarippajattu jest propozycją zarówno dla miłośników sztuk walki, adeptów jogi, aktorów i tancerzy, jak i dla wszystkich osób zainteresowanych poszukiwaniem nowej formy ruchu opartej na świadomej pracy nad własnym wnętrzem i jednocześnie pozwalającej na fizyczną ekspresję własnego temperamentu”. Kalarippajattu jest uważane za najstarszą sztukę walki na świecie. Źródła historyczne poświadczają jego istnienie co najmniej w XII wieku. Nazwa oznacza szkołę, miejsce (kalari) do treningu lub walki (pajattu). Trening kalarippajattu jest niezwykle intensywny i zarazem widowiskowy. Bogata praktyka obejmuje naukę sekwencji ruchowych i chwytów obezwładniających przeciwnika, walkę wręcz oraz trening z użyciem broni drewnianej i metalowej (kije, noże, szable, włócznie), a także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe.

 

Trening fizyczny dopełnia system leczniczy blisko związany z ajurwedą. Regularna praktyka kalarippajattu pozwala osiągnąć elastyczność, zwinność i koordynację ciała, poprawia koncentrację, a także siłę i wydolność organizmu, uświadamia własne możliwości, pozwala kontrolować energię i kształci postawę duchową.

 

W najbliższych warsztatach mogą wziąć udział zarówno osoby początkujące, jak i ćwiczące regularnie. Każdy z uczestników będzie pracował nad rozwijaniem i pogłębianiem umiejętności na swoim poziomie. Kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 14 sierpnia 2015 na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: studio@studiokalari.art.pl, +48 509 345 995.

 

Więcej:
http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1876&lang=pl 
www.studiokalari.pl

 

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 lipca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca