Teatr

„Więcej niż teatr” – zapisy na semestr w Instytucie Grotowskiego

Instytut Grotowskiego do 25 listopada przyjmuje zgłoszenia do udziału w semestrze „Więcej niż teatr” skierowanym do praktyków teatru, krytyków teatralnych, dziennikarzy, liderów działań społecznych, studentów i doktorantów, otwartych na poszerzenie swoich dotychczasowych doświadczeń zawodowych w perspektywie spotkań z osobami z niepełnosprawnościami.

 

Semestr „Więcej niż teatr” stanowi część projektu „Więcej niż teatr” organizowanego przez Instytut Grotowskiego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Koncentruje się wokół sztuki angażującej osoby z niepełnosprawnościami. Poruszając się w przestrzeni sztuk performatywnych, w szczególności teatru, sztuk wizualnych oraz filmu, organizatorzy chcą badać, w jaki sposób podmiotowa obecność osób określanych jako niepełnosprawne weryfikuje to, co do tej pory przyjmowano w różnych obszarach bez zastrzeżeń. Kuratorki projektu, Jana Pilátová, Justyna Sobczyk, Magdalena Hasiuk oraz Anna Zubrzycki, podkreślają: „Naszym celem jest skierowanie uwagi na rozwijający się w Polsce od ponad dwudziestu lat obszar sztuki angażującej osoby z niepełnosprawnościami i spojrzenie na niego w szerszym kontekście. Chcemy powołać wspólną przestrzeń, która umożliwi spotkanie osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnościami, a także postawienie wielu pytań (czy wywołanie dyskusji), które pozwolą – taką mamy nadzieję – pójść dalej w pracy z aktorem/osobą z niepełnosprawnością. Zaplanowane wydarzenia mają inspirować do odważnego wychodzenia poza «własny ogródek», «własne więzienie», by spotykać się z innymi osobami, które podobnie jak my próbują, szukają i tworzą na pograniczu teatru, sztuki art brut, filmu i muzyki”.

 

Projekt „Więcej niż teatr” zostanie zainaugurowany międzynarodowym seminarium, które odbędzie się w dniach 11–12 grudnia 2015 we Wrocławiu, skupiającym praktyków, teoretyków i specjalistów z różnych dziedzin nauki i sztuki. Semestr potrwa od lutego do kwietnia i obejmie sesje warsztatowo-wykładowe poświęcone tematom: integracji/wspólnoty, kwestii estetycznych i procesu rozwoju artystów. Między 19 maja a 1 czerwca 2016 zaplanowano konferencję praktyczną – cykl prezentacji i warsztatów mistrzowskich prowadzonych przez aktorów, reżyserów, terapeutów, autorów oryginalnych metod pracy z ciałem, głosem i dźwiękiem oraz specjalistów do spraw ekonomii, promocji i kształcenia liderów. Zajęcia adresowane są do aktorów i nieaktorów, osób tzw. pełno- i niepełnosprawnych, a także osób zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami.

 

Wśród prowadzących znajdą się m.in.: Josette Bushell-Mingo (Silent Theatre, Szwecja), Martin Frys (Czechy), William Longden (Joy of Sound, Wielka Brytania), Zoja Mikotova (JAMU, Czechy), Natalia Popova (Teatr Krug, Rosja), Jana Pilátová (DAMU, Czechy) i Anna Zubrzycki (Polska). Swoje spektakle zaprezentują Teatr Krug, Projekt „Moment mal, bitte!”, Teatr Ramba Zamba, Teatr Trochę Inny. W programie także koncert zespołu Na Górze z Rzadkowa. Projekt „Więcej niż teatr” zakończy się prezentacjami teatralnymi podczas Olimpiady Teatralnej organizowanej przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Między 21 a 27 października 2016 wystąpią m.in. Compagnia Teatrale Pippo Delbono (Włochy), Monster Truck (Niemcy), VerTeDance (Czechy), Compagnie l’Oiseau–Mouche (Francja), Teatr 21 i Teatr CHOREA.

 

Liczba uczestników ograniczona jest do 14 osób. Uczestnictwo w semestrze „Więcej niż teatr” obejmuje udział w sesjach, a także – w zamian za pomoc przy organizacji – w pozostałych wydarzeniach projektu: konferencji praktycznej (19 maja – 1 czerwca 2016) oraz prezentacjach podczas Olimpiady Teatralnej (21–27 października 2016).

 

Chętni do udziału w semestrze „Więcej niż teatr” proszeni są o wysłanie zgłoszenia mailowo do 25 listopada 2015 na adres: m.lange@grotowski-institute.art.pl. Do 5 grudnia 2015 osoby zainteresowane zostaną poinformowane o wynikach naboru, a wybrani kandydaci otrzymają zaproszenie do udziału w charakterze słuchaczy w międzynarodowym seminarium (11–12 grudnia 2015), spektaklu oraz spotkaniu rekrutacyjnym (13 grudnia 2015). Po 13 grudnia 2015 zostaną odesłane zapowiedzi z listą osób wybranych do udziału w semestrze.

 

Udział w semestrze jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają noclegi i wyżywienie; koszty transportu uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Udział w międzynarodowym seminarium połączonym ze spotkaniem integracyjnym w dniach 11–13 grudnia 2015 jest bezpłatny. Koszty transportu, wyżywienia i noclegów kandydaci pokrywają we własnym zakresie.

 

 

Program semestru:

 

SESJA I

4–7 lutego / Wrocław, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

„Wspólnym głosem”

 

Sesja praktyczna, której celem jest wzajemne spotkanie, próba zaistnienia wobec siebie i innych w przestrzeni, bez lęku, w miejscu, jakie może stworzyć teatr. Zajęcia poprowadzą: Anna Zubrzycki (aktorka i pedagog), Ula Grzela (aktorka i reżyserka), Jana Pilátová (profesor Wydziału Teatralnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze).

 

SESJA II

17–20 marca / Warszawa, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

„Estetyka – w poszukiwaniu własnego języka”

 

Sesja, na którą złożą się warsztaty, prezentacje teatralne oraz spotkania z twórczyniami trzech warszawskich teatrów: Agatą Adamek (Teatr Zgoda), Justyną Sobczyk (Teatr 21) i Katarzyną Wińską (Teatr Opera Buffa).

 

SESJA III

12–14 kwietnia / Ostrów Wielkopolski, Forum Synagoga Ostrowskiego Centrum Kultury

„Teatr podążający za osobą”

 

Sesja będzie towarzyszyć XV Przeglądowi Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA. Złożą się na nią spektakle, wykłady, rozmowy oraz warsztaty, które poprowadzą m.in. Anita Stefańska (UAM) oraz członkowie Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich „Kajros”.

 

Kuratorkami projektu są:

Jana Pilátová (Wydział Teatralny Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze)

Justyna Sobczyk (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego/Teatr 21)

Magdalena Hasiuk (Instytut Sztuki PAN)

Anna Zubrzycki (Współzałożycielka OPT Gardzienice i Teatru Pieśń Kozła)

 

Koordynatorka

Magdalena Lange: m.lange@grotowski-institute.art.pl, tel. 607 104 898

 

Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/files/WnT.pdf

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 listopada 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca