"Festiwal Pamięci" w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

Czy nadmiar pamięci może być paraliżujący? Czy od pamięci można się uzależnić? Czy pamięć historyczna jest nam w ogóle potrzebna? Czy zwrot ku historii nie stał się dzisiaj prostą wymówką od społecznej odpowiedzialności?

 

W „Festiwalu Pamięci” zastanowimy się, czy nieustanne przywoływanie przeszłości nie odwraca naszej uwagi od konieczności reagowania na problemy współczesności i kształtowania naszej przyszłości. Przyjrzymy się, czym dla młodych pokoleń jest pamięć o tak odległym doświadczeniu jak Zagłada i II Wojna Światowa. „Festiwal Pamięci” wymyka się ramom klasycznie rozumianej teatralności. Widzowie będą mieli okazję spojrzeć na kwestię pamięci historycznej nie tylko z różnych perspektyw, lecz przede wszystkim poprzez różne formy artystycznej ekspresji. W miejscu linearnej narracji pojawi się doświadczenie festiwalu – kontrolowanej swobody oraz różnorodności skupionej wokół jednego idiomu. Tym idiomem jest właśnie pamięć historyczna.

 

Twórcy „Festiwalu Pamięci” w kreatywny sposób wykorzystują przestrzeń Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, odkrywając teatralny potencjał jego różnych przestrzeni oraz badając relacje między teatrem a muzeum. Zderzają tu ze sobą różne formy: filmu, koncertu, akcji, teatru, performansu i sztuk wizualnych. „Festiwal Pamięci” poddaje także krytycznej refleksji istotę instytucji jaką jest muzeum historyczne.

 

TUMULT! Teatr w muzeum to projekt, którego celem jest stworzenie sceny teatralnej adresowanej do młodego widza. Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie i Korporacją Teatralną zapraszają młodych ludzi do laboratorium, w którym zostają poddane twórczej analizie takie tematy, jak społeczne wykluczenie, dyskryminacja oraz pamięć historyczna. Pierwszym spektaklem zrealizowanym w ramach projektu był „Stan wyjątkowy” w reżyserii Doroty Ogrodzkiej (premiera odbyła się 17 września 2015 roku
w Muzeum POLIN).

 

Reżyseria: Andrzej Pakuła
dramaturgia: Jan Burzyński
scenariusz: Jan Burzyński i Andrzej Pakuła
przestrzeń: Andrzej Pakuła i Mikołaj Szymkowiak
muzyka: Wieszcze Niespokojne i Jasiu Klatka
choreografia: Magda Ptasznik
film, wizualizacje: Wojtek Kaniewski, Jędrzej Filuś i Mikołaj Szymkowiak
kostiumy: Sandra Kowalska
asystentka reżysera: Katarzyna Chrobak
produkcja: Natalia Andrzejewska
obsada: Aleksandra Bożek, Maria Robaszkiewicz, Piotr Ligienza, Sławomir Pacek
w filmie wystąpili: Dominik Gańko, Stanisław Stypuła, Helena Urbańska

 

Pokazy w Teatrze Powszechny w Warszawie: 20 i 21 kwietnia 2016

Rezerwacje biletów (cena - 10 zł):
tel.: 22 818 48 19, e-mail: bow@powszechny.com; a.kulis@powszechny.com


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło